Facebook Pixel

Світова криза вдарить по українському бізнесу та ринку праці — BRDO

Офіс ефективного регулювання (BRDO) проаналізував поточну економічну кризу та спрогнозував, як вона вплине на різні сфери бізнесу.

IT

Ця сфера вважається найменш чутливою. Викликано це її специфікою, а саме величезним віддаленим потенціалом. Але водночас існують і значні проблеми, викликані закриттям підприємств. Через це багато IT-проєктів можуть урізати. Втім, для виконання нових завдань будуть залучені фахівці цієї галузі. Тому кваліфікований IT-персонал без роботи навряд чи залишиться.

Телеком

Закриття магазинів і відмова від роумінгу вдарить по цьому сегменту. Але через постійний попит ринок телекомунікаційних послуг значною мірою не просяде. Водночас подорожчає розгортання мереж 4G, тому ці програми або згорнуть, або піднімуть вартість тарифів.

Сільське господарство

Попит на продукти харчування поки що високий, і таким він залишиться: аграрний сектор постраждає, але незначно. Також варто відзначити, що українська продукція користуватиметься попитом на закордонних ринках. Тож єдине, що слід робити цьому сектору, — запасатися продукцією для місцевого ринку.

Інфраструктура

Автомобільний сектор постраждає набагато серйозніше. Але він готовий до «консервації» через відносно невеликі зарплатні відомості. Якщо криза затягнеться, то можлива еміграція багатьох робітників до сусідніх країн.

Найбільше криза вдарить по залізницях. Згідно з першими підрахунками, загальні втрати складуть 10 млрд грн на рік. Через нестабільний курс валюти закупівлю вагонів краще буде призупинити. А ось із ситуацією з паливом доведеться змиритися, і брати його за тією ціною, яку запропонують.

Порти також постраждають: ринок морських перевезень просяде на 15-20%. Але це загальна тенденція, яка приблизно однаково торкнеться й авіаперевезень.

Енергетика

Ціни на електроенергію зростатимуть, тому зростатимуть і борги перед держпідприємствами. Знижуватиметься споживання, а згодом і виробництво. Єдина віддушина цього сектору — це зниження цін на природні ресурси, з допомогою яких виробляється електроенергія. Але це ніяк не компенсує перераховані вище проблеми.

Будівництво

Приплив місцевих інвестицій у нерухомість не припиниться через нестабільну ситуацію з гривнею, але ціни зростатимуть через відсутність припливу іноземних вкладників.

Металургія

Ціни на прокат повзтимуть вниз слідом за цінами на нафту, скоротяться також і постачання залізної руди через загальну пандемію. У цьому секторі криза спалахне. Немає жодних «подушок безпеки», тож Україні буде важко впоратися з цією проблемою.

Ринок праці

Тут криза неминуча, постраждають усі: і підприємства, яким необхідно закриватися на карантин, і співробітники, яких відправляють у неоплачувану відпустку. Необхідно запустити механізм, який дає можливість персоналу подавати документи в Державну службу зайнятості про призначення допомоги у зв'язку з безробіттям. Але водночас працівники повинні зберігати своє місце на виробництві.

Контекст. Найбільші українські бізнес-асоціації підтримали введення надзвичайного стану в Україні. Однак бізнес-асоціації негативно сприйняли рішення міністра внутрішніх справ Арсена Авакова про припинення роботи багатьох нестратегічних виробництв.

З 12 березня, згідно з постановою Кабінету міністрів, в Україні ввели загальнонаціональний карантин. З понеділка, 16 березня, відповідальні бізнеси почали переводити своїх співробітників на віддалений формат роботи.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉