У Києві презентували мобільний стабілізаційний контейнер STABNET, що допоможе рятувати важкопоранених на передовій.
Медичні бригади вказують, що 50% тяжкопоранених не вдається врятувати через тривалий час евакуації з поля бою та нестачу стаціонарних стабілізаційних пунктів. Метою мобільних стабілізаційних контейнерів є забезпечити оперативну медичну допомогу «на нулі».
«Ідея створити компактний автономний комплекс народилась під час волонтерських поїздок на фронт, коли ми постачали автомобілі швидкої та медичне обладнання. Конструкцію запозичили у мобільних лазне-пральних комплексів, а також модулів польових шпиталів, які передавали Україні західні партнери. Цей контейнер можна швидко доправити у потрібне місце звичайним пікапом, адже час — найважливіше у боротьбі за життя пораненого», — розповів ідеолог та керівник проєкту, французький волонтер Дам’ян Аррі-Марен.
Начальник медичної служби Командування Сил ТрО ЗСУ, полковник Олександр Томак додав, що часто стабілізувати бійців доводиться в абсолютно непристосованих до цього умовах, буквально на землі. Тому мережа таких медичних контейнерів вздовж лінії фронту допомогла б знизити рівень смертності захисників.
«Часто відстань між полем бою і стабілізаційним пунктом бригади досить велика й евакуація триває довше, ніж нам би хотілося. На жаль, на цьому етапі ми втрачаємо бійців внаслідок важких поранень. Крім того, оперативне надання допомоги у належних умовах допоможе зменшити кількість випадків бактеріального зараження, що призводить до ампутацій», — зазначив Томак.
Перший пілотний контейнер виготовили за підтримки фонду Razom for Ukraine. У процесі проєктування команду розробників консультували десять медичних бригад, які працюють у стаціонарних стабілізаційних пунктах.
Автономну роботу забезпечують бак для води та два генератори, а всередині є все необхідне для надання екстреної допомоги.
«У нас є дві стійки з обладнанням, де маємо: кисневий концентратор, набір для інтубації, апарат ШВЛ, дефібрилятор, монітор всіх життєво важливих функцій, УЗД-апарат та електрокоагулятор для зупинки кровотечі. Також є стерилізатор для обробки інструментів, мийка і холодильник для медикаментів та препаратів крові», — зазначає координаторка розгортання STABNET на передовій, лікарка-хірург, капітан медичної служби ЗСУ Людмила Сакали.
Після презентації мобільний стабілізаційний контейнер вирушить на фронт, де його тестуватимуть вже у реальних бойових умовах, і за потреби внесуть коригування у проєкт.
Розробники та волонтери планують створити мережу зі 100 мобільних стабілізаційних контейнерів вздовж всієї лінії фронту та цим розв'язати проблему втрати поранених бійців на шляху евакуації.
Раніше повідомляв, що Міністерство стратегічних галузей України розробляє роботизовані системи, здатні евакуювати поранених бійців з лінії вогню