Прапор Косово. Фото: Pixabay
Лідери Сербії та Косова погодилися із планом ЄС, який покликаний покласти край багатомісячній політичній кризі і допомогти покращити їхні відносини в довгостроковій перспективі. Про це повідомив голова зовнішньої політики ЄС Жозеп Боррель.
Боррель сказав, що президент Сербії Олександр Вучич і прем'єр-міністр Косово Альбін Курті «сьогодні погодилися, що подальшого обговорення пропозиції Європейського Союзу не потрібно».
Обидві країни хочуть вступити до ЄС, однак спочатку вони мали розібратися у своїх суперечках.
Боррелль надав мало подробиць про переговори, що він сказав, що «необхідно ще попрацювати» і що два лідери зустрінуться знову наступного місяця.
«Я сподівався, що ми зможемо домовитися про деякі компроміси, але пан Курті не був готовий до цього», — повідомив Вучич та додав, що не було розмови про те, як втілити план ЄС у життя.
Контекст. Косово проголосило незалежність у 2008 році, однак Сербія досі не визнає її як суверенну державу. Між країнами дуже напружені стосунки. У серпні 2022 року Уряд Косова ухвалив рішення почекати з впровадженням рішення про зміну номерних знаків та ідентифікаційних карток, оскільки раніше це стало причиною ескалації на кордоні із Сербією.
Нове загострення відбулося взимку минулого року. Після арешту колишнього косовського поліцейського Деяна Пантіка, який, за даними косовської влади, підозрюється в організації нападу на співробітників Центральної виборчої комісії на півночі країни, місцеві серби перекрили барикадами дорогу, що з'єднує Косово із Сербією. Після Сербія та Косово перевели Збройні сили в бойову готовність.
Серби погодились розібрати барикади після переговорів.