Невразлива сокира. Що відомо про ракети Tomahawk
Як відомо, у таємній частині плану перемоги президента Володимира Зеленського містилася вимога до США передати Україні крилаті ракети великої дальності Tomahawk, здатні вражати цілі в росії на відстані до 1600 кілометрів. Проте досі не було випадків експорту наземних установок, з яких можна запускати ці ракети, а Україна не має власних відповідних кораблів чи підводних човнів. Про характеристики цієї зброї написали NV.
Ракета Tomahawk може бути оснащена осколково-фугасною або касетною бойовою частиною, а також виконувати роль безпілотного літака-розвідника. У 2021 році Військово-морські сили США отримали від компанії Raytheon першу партію ракет Tomahawk у версії Block V. Ця версія має дальність понад 1600 км і обладнана сучасними системами наведення та зв’язку.
«Tomahawk Block Va працюватиме в різних режимах і зможе самостійно розпізнавати цілі. Крім того, ракету можна буде перенаправити прямо під час польоту. Інша версія, Tomahawk Block Vb, розроблена для знищення стаціонарних об'єктів. Вона відзначається високими пробивними можливостями, зокрема для знищення укріплених споруд, таких як підземні бункери», — зазначає Defence Express.
Cаме ця ракета є однією з основних ударних сил флоту США, нею озброєні ракетні крейсери класу Ticonderoga, есмінці класу Arleigh Burke, а також підводні човни Ohio, Seawolf та Los Angeles.
- Вага 1440 кг
- Довжина 6,25 м
- Діаметр 0,518 м
- Точність влучання 5 м
Операція «Буря в пустелі» у 1991 році стала значним етапом для ВМС США, які застосували 297 ракет Tomahawk. Лише дві з них були знищені іракською системою ППО. Проте близько десяти ракет не змогли вийти з пускових установок через різні технічні проблеми. У Європі Tomahawk активно використовували під час Боснійської війни та в рамках операції НАТО в Югославії. Під час кампанії «Світанок Одіссеї» в Лівії у 2011 році було залучено понад 200 крилатих ракет цього типу.