Понад 100 млн грн від оренди землі може втратити Україна на Одещині — в чому причина
ТОВ «Державний земельний банк» стикається з опором з боку Петровірівської сільської ради в Одеській області, яка перешкоджає передачі 5,4 тис. га державних сільськогосподарських земель у суборенду через прозорі аукціони. Внаслідок цього держава може втратити понад 100 мільйонів гривень у вигляді потенційних доходів.
Мова йде про 81 земельну ділянку в Березівському районі Одеської області, які перебували у постійному користуванні державного підприємства, підпорядкованого Міністерству юстиції. На початковому етапі реалізації проєкту «Земельний банк», зокрема під час погодження проєкту розпорядження щодо вилучення та передачі цих земель у постійне користування, Петровірівська сільська рада звернулася до суду з вимогою визнати ці землі комунальними. Місцева влада посилається на Земельний кодекс, який передбачає, що землі за межами населених пунктів повинні належати територіальним громадам. Однак в кодексі є важливе уточнення: землі, що перебувають у постійному користуванні, не підпадають під цю норму.
У липні, після того як Кабмін ухвалив розпорядження, згідно з яким ці землі були вилучені у державного підприємства та передані на постійне користування державному оператору «Земельного банку», сільська рада звернулася до суду з заявою про забезпечення позову. Суд наклав арешт на землі та заборонив будь-які дії з ними, включаючи передачу в оренду або суборенду. На цей час розпорядник земель не передає їх в оренду «Державному земельному банку».
«Здається, що місцева влада повинна бути зацікавлена у збільшенні доходів громади. Однак ми стикаємося з опором та блокуванням прозорих процедур, які могли б принести вигоду не тільки державі, а й громаді та місцевим аграріям. Наразі середня вартість гектара державних земель, проданих на аукціонах, становить близько 28 тисяч гривень, і ціна зростає у 8 разів. Враховуючи це, потенційні доходи від суборенди 5,4 тисячі гектарів земель Одещини можуть становити понад 100 мільйонів гривень щорічно, з яких 16 мільйонів (12% від НГО) уже були б гарантовано сплачені. Ми, в «Державному земельному банку», наполягаємо на необхідності законного та прозорого процесу передачі землі в користування, ефективного управління та обробітку цих земель. Тому ми докладемо всіх зусиль для розблокування цих земель і відкриття до них доступу для аграріїв на справедливих і чесних умовах», — зазначив генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський.
З жовтня державний оператор намагається залучити себе як третю сторону у справі щодо передачі земель в Одеській області, але рішення щодо цього питання ще не прийнято. Оскільки дії місцевої влади затримують процес передачі земель в суборенду і надходження до державного та місцевого бюджетів, ТОВ «Державний земельний банк» звернулося до НАБУ.