Підприємці України покращили бізнес-очікування у лютому 2025: звідки оптимізм

Підприємці України покращили бізнес-очікування у лютому 2025: звідки оптимізм

У лютому 2025 року українські підприємці вперше за кілька місяців покращили очікування від ділової діяльності, хоча вони все ще залишаються нижче нейтрального рівня. Бізнес-настрої покращилися, зокрема, через пожвавлення внутрішнього попиту та збільшення виробництва. Про це повідомили у НБУ.

Чому українські підприємці покращили бізнес-очікування у лютому 2025

У лютому 2025 року індекс очікувань ділової активності (ІОДА) зріс до 46,9 порівняно з 41 у січні та 47,5 у лютому 2024-го. Серед причин – пожвавлення внутрішнього попиту, нарощення виробництва та збільшення пропозиції товарів.

Водночас розвиток бізнесу досі стримує:

  • подальші обстріли критичної інфраструктури;
  • збільшення витрат бізнесу на зарплати, опалення та електроенергію в зимовий період;
  • дефіцит робочої сили;
  • висока інфляція.

Чому у лютому 2024 найбільший оптимізм у промисловців

Підприємства промисловості найбільш оптимістично оцінили результати своєї діяльності. Причини: пожвавлення споживчого попиту та збільшення виробництва. Секторальний індекс у лютому перетнув нейтральний рівень і досяг 50,2 (у січні 2025-го – 42, а у лютому 2024-го – 48,3).

Промисловці очікують, що збільшаться обсяги виготовленої продукції та нових замовлень, зокрема експортних. Респонденти також пом’якшили стримані оцінки обсягу незавершеного виробництва, залишків готової продукції, запасів сировини та матеріалів.

Торговельний бізнес також покращив бізнес-очікування у лютому 2025

Компанії торгівлі значно поліпшили оцінки щодо своєї ділової активності. Причини: збільшення внутрішнього попиту та достатня пропозиція товарів. Секторальний індекс у лютому зріс до 49,2 із 40 у січні (у лютому 2024-го він становив 50,1)

Торговельні підприємства підвищили свої оцінки обсягу товарообігу, а також вперше за два місяці були оптимістично налаштовані стосовно залишків товарів для продажу та обсягу їх закупівлі.

Водночас торгівельники й надалі очікують зниження торговельної маржі.

Як почувалася будівельна сфера у лютому 2025

Підприємства будівництва також суттєво пом’якшили оцінки поточних економічних результатів, хоча залишили їх стриманими через суттєве похолодання та дефіцит робочої сили. Секторальний індекс зріс до 44,7 з 37,2 у січні та 43,7 у лютому минулого року.

Будівельники вперше за три місяці очікували на збільшення обсягу закупівлі як сировини та матеріалів, так і послуг підрядників.

Респонденти також покращили очікування обсягу будівництва нових замовлень. Водночас оцінки доступності підрядників та вартості їхніх послуг залишились негативними.

Чому сфера послуг найстриманіше оцінила свої бізнес-перспективи у лютому 2025

Підприємства сфери послуг трохи поліпшили свої очікування, проте свої економічні перспективи оцінили найстриманіше серед усіх секторів через дефіцит кваліфікованих працівників та збільшення витрат бізнесу та зарплати та електроенергію й опалення. Секторальний індекс зріс до 42,2 із 41,1 у лютому та впав порівняно з 45,3 рік тому.

Респонденти краще, ніж у січні, оцінили обсяги наданих послуг, нових замовлень на послуги та послуг у процесі виконання.

Як змінилися бізнес-очікування українських підприємців у лютому 2025. Джерело: НБУ

Нагадаємо, роботодавці по всьому світу, включаючи Україну, хочуть повернути працівників в офіси. У 2024 році лише 17% українських компаній перевели команду у «гібридний» формат роботи. 5% роботодавців погодилися на віддалений режим для команди.

Читати на The Page