Фото: Flickr
Через пандемію коронавірусу без достатніх засобів до існування в ЄС та Великобританії може залишитися 59 млн осіб, яких відправлять у неоплачувану відпустку, або скоротять зарплату, або звільнять. Таку оцінку наводить консалтингова компанія McKinsey.
У своєму дослідженні вона зазначає, що пандемія вже чинить негативний вплив на реальну економіку через локдауни (карантини), зупинення виробництв, самоізоляцію тощо. Багато компаній насилу справляються з фінансовими зобов'язаннями і починають скорочувати робочі години, зарплату, відправляють працівників у неоплачувані відпустки і навіть звільняють.
McKinsey пропрацювала два можливі сценарії розвитку подій в Європі. Перший – більш оптимістичний, коли поширення COVID-19 можливо зупинити протягом двох-трьох місяців. Тоді масштабної шкоди для економіки вдасться уникнути. Безробіття за підсумками року складе 7,6%, а до четвертого кварталу 2021 року повернеться до докризового рівня в 6,3%. Другий сценарій базується на ситуації, коли пандемію не вдається зупинити за три місяці, і заходи щодо самоізоляції й карантин триватимуть усе літо. Тоді найбільше зростання безробіття припаде на 2021 рік – 11,2%, а до докризового рівня воно повернеться лише 2024 року. Тоді під загрозою опиниться 59 млн європейців, а це 26% від усіх працюючих в ЄС та Великобританії.
Безробіття вдарить по певних галузях з різною силою. У відсотковому відношенні найбільше постраждають ті, хто працює в сфері гостинності (готелі, хостели, кемпінги тощо) та громадського харчування – 74% усіх робочих місць, або 8,4 млн чоловік. У кількісному відношенні найважче доведеться людям, які працюють у сфері роздрібної та оптової торгівлі: під загрозою 14,6 млн робочих місць. При цьому в усіх галузях, які криза зачепила найбільше, велику частку становлять працівники віком до 24 років. Відповідно ця вікова група постраждає найбільше.
Контекст. Глава МВФ Крісталіна Георгієва вважає, що економічний спад у світі може бути глибше, ніж останній прогноз МВФ у 3%. «Ми прогнозуємо скорочення доходів на душу населення протягом цього року в 170 країнах світу і падіння світової економіки на 3%. Я хочу підкреслити, що насправді цей прогноз може виглядати оптимістичніше, ніж реальність, яка на нас очікує», — заявила вона.
За даними Мінпраці США, минулого тижня заяву на отримання допомоги по безробіттю подали 5,2 млн осіб. Загалом з початку квітня за допомогою звернулося близько 22 млн американців. Рівень безробіття в квітні може досягти 20%. Це найвищий показник з часів Великої депресії.
The Walt Disney Company з цього тижня перестане платити зарплату 100 тис. працівникам — це половина штату компанії. Цих людей відправили в неоплачувану відпустку, і вони можуть розраховувати тільки на підтримку держави.