Національний банк за підсумками 2022 року перерахує до державного бюджету України найбільшу суму прибутку — 71,87 млрд грн. Про це йдеться у звітах НБУ.
Торішній прибуток НБУ до розподілу склав 91 млрд грн, що є рекордом за всю історію банку. Кошти до держбюджету буде перераховано протягом цього тижня.
«Ці кошти стануть вагомим внеском у посилення обороноздатності нашої країни в умовах війни та наближатимуть Перемогу», – підкреслив голова НБУ Андрій Пишний.
Рештою загального прибутку збільшать загальні резерви НБУ – на 19,2 млрд грн відповідно. Так НБУ виконає норму, за якою 10% середньорічного обсягу грошово-кредитних зобов’язань має спрямовувати в резерв.

Консолідована фінансова звітність за 2022 рік, затверджена НБУ в понеділок, 24 квітня, містить дані про основні складники активів НБУ станом на кінець минулого року. Зокрема, це:
- міжнародні резерви, найбільша частка яких – у цінних паперах нерезидентів (695,5 млрд грн);
- кошти та депозити в іноземній валюті (241,5 млрд грн);
- цінні папери України (757 млрд грн);
- надані кредити (40,8 млрд грн).
За даними фінзвіту, протягом 2022 року міжнародні резерви НБУ знизилися на 8%, обсяг цінних паперів зріс удвічі, а кредитний портфель зменшився у 2,5 раза.
Для підтримки безперервності бюджетних видатків в умовах війни в березні — грудні 2022 року НБУ придбав ОВДП на 400 млрд грн.
Відтак у зобов’язаннях Національного банку відбулися такі зміни:
- обсяг банкнот і монет в обігу збільшився на 14% — до 715 млрд грн;
- удвічі зріс обсяг депозитних сертифікатів – до 457,5 млрд грн.
Контекст. За несвоєчасне подання фінансової звітності НБУ у квітні оштрафував три страхові компанії.
21 квітня НБУ пом’якшив обмеження на готівковому валютному ринку, зокрема, дозволив банкам продавати більше валюти населенню.
Загалом у НБУ достатньо міжнародних резервів для збалансування курсу гривні щодо інших валют.