«Військові облігації — твій внесок у поразку росії», — закликає гасло на інфографіці Міністерства фінансів. The Page поцікавився в деклараціях міністрів і команди президента, скільки вони таким чином інвестували у перемогу над ворогом.
Хто в команді президента і в уряді України вкладає в ОВДП
Президент України разом з першою леді дійсно подають приклад інвестицій в облігації внутрішньої державної позики України (ОВДП). Відповідно до декларації президента, Володимир і Олена Зеленські 10 вересня 2024 року придбали по 101 облігації з номінальною вартістю одного паперу 41 095 грн. Вочевидь, тут йде мова про гривневий еквівалент валютних облігацій. Загалом інвестиції президентського подружжя в ОВДП склали близько 8,3 млн грн.
Це не перша інвестиція родини Зеленських в ОВДП. Адже відповідно до декларації у 2024 році президентська родина отримала по 96,9 тис. грн відсотків по ОВДП і по 4,293 млн грн доходу від погашення ОВДП.
Володимир Зеленський. Фото: УНІАН
Проте в декларації Андрія Єрмака, керівника Офісу президента України, The Page не знайшов згадки про ОВДП. Адже свої заощадження близько 6,4 млн грн Андрій Єрмак зберігає на рахунку в банку. Однак, це вже непоганий приклад на тлі прив’язаності представників різних гілок влади до заощаджень у готівці та інвалюті, про що The Page дізнався під час аналізу декларацій депутатів та статків суддів.
У керівника Офісу президента України є восьмеро заступників. Серед них в ОВДП активно інвестує Ірина Мудра, яку призначили заступницею керівника Офісу президента України 29 березня 2024 року. Відповідно до декларації вона у 2024 році придбала 2838 ОВДП номіналом 1000 грн на суму 2,838 млн грн. Державні папери приносять прибуток — за 2024 рік Мудра декларує процентний дохід за ОВДП 247,6 тис. грн.
Ірина Мудра. Фото: УНІАН
Від президентської команди перейдемо до урядовців. В декларації прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля The Page не знайшов інформації про інвестиції в цінні папери. Натомість голова уряду декларує $140 тис. готівкою (близько 5,7 млн грн).
Міністр фінансів України Сергій Марченко у 2024 році теж не задекларував жодного цінного паперу Міністерства фінансів України. Так само і Юлія Свириденко, перша віцепрем'єр-міністерка України — міністерка економіки України, в українські папери не інвестує.
Михайло Федоров — віцепрем'єр-міністр — міністр цифрової трансформації теж не вніс ОВДП у свою декларацію за 2024 рік. Але у розділі «Доходи» Федоров повідомляє про погашення облігації номінальною вартістю 1000 грн і виплату купона 80 грн. Напевно, він власноруч перевірив, як працює покупка облігацій в «Дії». Таку можливість у Міністерстві цифрової трансформації впровадили ще у жовтні 2022 року.
Одним з небагатьох урядовців, хто вкладає значні кошти в ОВДП, виявився Олексій Чернишов, з грудня 2024 року призначений на посаду віцепрем'єр-міністра — міністра національної єдності України. Він задекларував 9200 паперів номіналом 1000 грн на суму 9,2 млн грн. Відсотки за ОВДП, які Чернишов отримав у 2024 році, склали близько 747 тис. грн.
Олексій Чернишов (в центрі), Михайло Федоров (ліворуч). Фото: УНІАН
Що таке ОВДП і як в них інвестують українці
У березні 2025-го ОВДП виповнилося 30 років. Як повідомило Міністерство фінансів, за цей час ОВДП на ринкових умовах вже розмістили на понад 3,3 трлн грн.
«ОВДП продовжують бути одним із найнадійніших фінансових інструментів, — переконують у повідомленні Міністерства фінансів. — Вони дозволяють зберегти та примножити заощадження, адже їхня дохідність мінімізує вплив інфляції: у гривні це 15,1 — 16,8% річних, у доларах США — 4,5%, а в євро — 3,2%. При цьому держава гарантує повернення 100% вкладених коштів, а дохід для фізосіб не оподатковується».
Мінфін повідомляє, що за рік (з 1 березня 2025 року до 1 березня 2024 року) на 33%, до 267 млрд грн, зріс обсяг інвестицій юридичних та фізичних осіб в ОВДП. Їх частка у загальному обсязі ОВДП збільшилася за цей період до 10,1% та 4,4% відповідно. Для порівняння: у березні 2024 року на портфель юросіб припадало 8,9%, фізосіб — 3,6%.
Загалом від розміщення ОВДП упродовж воєнного стану Міністерство фінансів залучило понад 1,5 трлн грн в еквіваленті.
«Кожен може долучитися до купівлі військових облігацій та підтримати фінансову стійкість України», — закликають у Мінфіні. Отже, сподіваємося, що й представники влади надалі власним прикладом краще демонструватимуть довіру до цього фінансового інструменту.