Facebook Pixel

Кому продали російський Промінвестбанк. І як Коломойський завадив покупцеві

Покупцем українського Промінвестбанку, який належить російській держкорпорації «ВЭБ.РФ» (Внешэкономбанк), виявилася маловідома фінкомпанія «Фортіфай». Заарештовані акції банку для неї купила компанія «Альтана Капітал» на початку березня цього року (тоді фондова біржа ПФТС не розкрила ім'я покупця). Утім, «Фортіфай» так і не змогла отримати папери російського банку.

Про це стало відомо з рішення Київського апеляційного суду. Він відхилив клопотання «Фортіфай» про скасування арешту акцій Промінвестбанку (ПІБ), який був накладений для виконання рішення Гаазького арбітражу. Міжнародний суд ухвалив таке рішення у справі про стягнення з Росії збитків за анексію Криму на користь пов'язаних з олігархом Ігорем Коломойським компаній.

За матеріалами Київського апеляційного суду, 4 березня 2020-го «Альтана Капітал» за дорученням «Фортіфай» на торгах ПФТС придбала майже 99,8% акцій ПІБа (НБУ заявив, що з ним взагалі не погодили угоду). Уже 6 березня сторони уклали договір купівлі-продажу цінних паперів. За ним покупець заплатив трохи менше 269 млн грн.

Однак саме арешт зупинив остаточну передачу акцій Промінвестбанку команії «Фортіфай». І тоді остання звернулася до Київського апеляційного суду, чим розкрила свою участь в угоді.

Але судді стали на інший бік. Адвокати афілійованих з Коломойським компаній заявили, що «Фортіфай» не є ані учасником справи, ані стороною, ані третьою особою у справі. Через це не має права звертатися з таким клопотанням. А один з позивачів – компанія «Крим-Девелопмент» — заявив, що торги пройшли таким чином, що інші покупці не змогли взяти в них участь. У підсумку пакет акцій було продано «за ціною, яка майже вдвічі менша за його оціночну ринкову вартість».


За даними єдиного держреєстру юросіб, фінкомпанію «Фортіфай» було зареєстровано в червні 2019 року. Її власниками були Олександр Камишін і Микола Нестеренко. 10 березня власниками стала сама компанія (99%) і маловідомий одесит Сергій Факуллін (1%) Розмір статутного капіталу – 5 млн грн.

У квітні 2018 року Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку анулювала ліцензію «Альтана Капітал» на здійснення діяльності на фондовому ринку.


Чиї інтереси представляє «Фортіфай» офіційно невідомо. Однак видання StockWorld пов'язувало українську фінкомпанію з американський інвестфондом VR Capital, який нібито профінансував угоду і фактично став реальним покупцем банку. Раніше фонд викупив у Промінвестбанку борг «Укрзалізниці».

Контекст. Історія стягнення акцій Промінвестбанку почалася наприкінці весни 2018-го. Тоді Третейський суд у Гаазі вирішив, що Росія повинна виплатити українським компаніям $159 млн за збитки, спричинені анексією Криму. Після цього акції всіх російських держбанків (включаючи і Промінвестбанк) було заарештовано. Це потягло за собою низку судових розглядів.

Акції банку все ж намагалися двічі продати на українській фондовій біржі ПФТС, незважаючи на рішення Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма про те, що Україна не має на це права. На третій раз це вдалося зробити. «ВЭБ.РФ» назвав продаж акцій Промінвестбанку незаконним.

Подякувати 🎉