Haas Automation, американська хай-тек компанія, й далі постачає свою продукцію російському ВПК попри санкції.
Американці співпрацюють із підсанкційними росіянами через офіційного дистриб'ютора у рф та білорусі Abamet Management LTD, повідомляє PBS News Hour.
З-поміж клієнтів Haas – РАТЕП, російський виробник зброї із холдингу «Алмаз-Антей». Він перебуває під санкціями США з 2014 року. РАТЕП виробляє системи наведення для зенітної зброї російського війська, а Haas постачає їй станки з числовим програмним керуванням.
З-поміж інших російських підсанкційних партнерів Haas – НДІ «Вектор» у Санкт-Петербурзі та НДІ електротехнічних вуглецевих виробів у Московській області. Перший виробляє складники для розвідувальних супутників, які росія використовує для відстеження кораблів, літаків і наземних транспортних засобів на війні проти України, другий – супутники та електроніку.
Цікаво, що партнерство з російським ВПК Haas поєднує з роботою на військовий сектор США, куди також постачає токарні верстати та фрези.
Віцепрезидент Haas Пітер Зірхут заперечує, що компанія веде бізнес у росії. Проте митні бази даних вказують на протилежне: з 4 березня до жовтня 2022 року Haas відправила до рф щонайменше 18 партій обладнання на $2,8 млн.
Також Haas постачає запчастини та оновлює програмне забезпечення для свого обладнання, яке раніше було продано російським оборонним компаніям.
«У компанії могли перевірити, яка країна, які суб’єкти будуть кінцевими споживачами. Якщо компанія не контролює це, то не має права постачати й виробляти таку продукцію, бо вона може вбити людей», – коментує Агія Загребельська, очільниця напрямку мінімізації корупційних ризиків у санкційній політиці НАЗК.
Російська військова промисловість залежить від західної техніки: 70 — 80% обладнання виготовлено на заході. Німецька Siemens і японська DMG Mori також і далі постачають свою продукцію у рф, тримаючи російську збройну промисловість на плаву, нагадує Агія Загребельська.
Як внести Haas Automation у санкційні списки
Чи втрутиться уряд США в розслідування діяльності одного зі своїх провідних постачальників виробничих технологій? Що для цього може зробити Україна, крім розголосу? Таке питання поставило Денису Гутику, експерту Ради економічної безпеки України.
«Наприкінці лютого 2023 року Рада економічної безпеки України надіслала офіційні запити щодо Haas Automation до Міністерства торгівлі та Міністерства фінансів США, які займаються наглядом за дотриманням експортного контролю та фінансових санкцій Сполучених Штатів.
Рішення щодо українських санкцій – у компетенції Міжвідомчої робочої групи з питань реалізації державної санкційної політики».
Поки що Haas не включили до жодного переліку кандидатів на санкції. Денис Гутик вважає, що першим кроком має стати внесення Haas до переліку міжнародних спонсорів війни НАЗК. Це вже стане вагомим репутаційним важелем впливу на рішення компанії, упевнений він.
«Якщо під час розслідувань буде доведено, що компанія Haas Automation справді знала, що кінцевими користувачами її продукції є підсанкційні військові підприємства рф, або що керівництво компанії свідомо закривало на це очі, гадаю, можна буде очікувати й більш жорстку реакцію у вигляді штрафів і санкційних обмежень», – додав Денис Гутик.