Народні депутати планують підвищити податок на землю удесятеро – зі 140 до 1400 грн за 1 га землі. Сплачувати його буде не під силу малим і середнім фермерським господарствам, що спричинить їхнє банкрутство.
Законопроєкт №3131, який передбачає зміни до Податкового кодексу України, буде розглянуто комітетом Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики цього тижня, повідомив політолог Михайло Чаплига.
У законопроєкті також зазначається, що цей податок на землю є фіксованим і не залежатиме від того, обробляється земля чи ні. Це має стимулювати обробку землі та підвищити надходження від податку на землю на додаткові 10 млрд грн на рік.
«Вони хочуть заробити на підвищенні податку на землю, а потім — «відібрати» її у фермерів під виглядом детінізації виробництва сільськогосподарської продукції. Щоб ніхто не сумнівався, навіщо потрібно було відкриття ринку землі — виключно для розпилу української землі між олігархами», — вважає Михайло Чаплига.
За його даними, законопроєкт №3131 лобіює депутатська група «Довіра», що пов'язана із власником найбільшого у світі виробника й експортера соняшникової олії «Кернел» Андрієм Веревським.
Водночас великі агровласники паралельно лобіюють законопроєкт №2825 (співавтор — депутат Олег Кулініч, якого теж пов'язують з Веревським) про підтримку агробізнесу в розмірі 1% ВВП, з допомогою якого зможуть компенсувати витрати. Якщо врахувати, що у 2019 році ВВП України склав 3974,6 млрд грн, то великі аграрії зможуть повернути близько 40 млрд грн.
«Виходить, що основний тягар податку на землю ляже на плечі малого та середнього фермера. Прості люди не зможуть платити податок і будуть змушені продавати землю. Причому гроші у вигляді податку на землю від дрібних фермерів за допомогою законопроєкту №2825 перетечуть до більш великих аграріїв. А ті за рахунок банкрутств дрібних фермерів зможуть збільшити свої земельні банки», — зазначив Чаплига.