Facebook Pixel

Вадим Новинський: чим володіє «православний олігарх»

Новинський починав викладачем в Академії авіації, а став мультимільярдером завдяки металу та морю. До 2012 року він був російським бізнесменом, після — українським олігархом і політиком. Попри повномасштабну війну залишився прихильником російської православної церкви. Про стан бізнесу Новинського зараз – у матеріалі The Page.

Вадим Новинський: від викладача до металургійного мільярдера

Новинський у 1985 році закінчив авіаційну академію у Санкт-Петербурзі і до 1996 року працював викладачем, з початку 90-х паралельно займався бізнесом. Його старт на шляху до статусу мільярдера був швидким, у Петербурзі того часу так деяким щастило. Ходили чутки, що Новинський був пов’язаний з місцевим криміналітетом, але підтвердження ми цьому не знайшли.

З 1991 року Новинський почав заробляти на торгівлі нафтопродуктами, зокрема торгував з «Криворіжсталлю» і «Запоріжсталлю». Наприкінці 1990-х бізнесмен почав скуповувати активи, насамперед, металургійні. Восени 1999 року структури Новинського заснували у Дніпрі компанію «Смарт-груп».

Що встиг купити Новинський до початку війни

Вадиму Новинському знадобилося близько десяти років, щоб увійти до списків найбагатших бізнесменів країни. Цьому передувала масштабна скупка активів:

  • 1999-2004 роки — Новинський купив у держави 37,6% «Інгулецького ГЗК».
  • 2004 рік — «Смарт-груп» отримала право провести санацію «Макіївського металургійного комбінату» і на його базі створила ЗАТ «Макіївський металургійний завод».
  • 2004 рік — придбання 83,6% акцій «Херсонського суднобудівного заводу» започаткувало формування суднобудівного субхолдингу.
  • 2005 рік — Новинський оголосив про те, що володіє 50% акцій «Південного ГЗК», основним власником якого вважалася група «Приват». Тоді ж стало відомо про придбання у структур Ігоря Коломойського 93,1% акцій «Криворізького залізорудного комбінату».

Восени 2005-го «Смарт-груп» взяла участь у конкурсі з продажу 93,0% акцій «Криворіжсталі», але програла Mittal Steel. У 2006 році Новинський об’єднав власні підприємства у «Смарт-Холдинг».

У 2007 році Новинський обміняв увесь свій металургійний бізнес, а саме «Інгулецький» та «Південний» ГЗК та Макіївський металургійний завод на 25% акцій холдингу «Метінвест» Ріната Ахметова.

Експерти тоді казали, що основними причинами цього було бажання Новинського скоріше виставити свої активи на IPO. «Метінвест» на той час вже встиг підготуватися до розміщення на міжнародних майданчиках, а «Смарт-груп» тільки почала цей шлях.

Quote«Щоб прискорити проходження процедури переходу на світові стандарти звітності, бухгалтерського обліку, виробничої діяльності, обробленої «Метінвестом», пан Новинський передав свої активи під управління компанії Ріната Ахметова», – зазначав тоді аналітик «Брокредитсервісу» Максим Шеїн.
Quote«Метінвест» проводить широкомасштабну модернізацію своїх активів, збільшуючи їхню вартість. Тому для Вадима Новинського входження в акціонерний капітал компанії, на відміну від продажу своїх активів, є вдалою справою», — казав аналітик Dragon Capital Іван Харчук.

Після цієї угоди Новинський зайнявся розвитком суднобудівельного холдингу, а також аграрним сектором.

2012 року, згідно з рейтингом журналу «Фокус», Новинський володів активами на суму $4,4 млрд, зайнявши друге місце після Ріната Ахметова.

У 2012 році олігарх купив у німецької групи Commerzbank Банк «Форум». Також він був власником «Юнекс-Банку». Банк «Форум» 13 березня 2014 року НБУ визнав неплатоспроможним, 16 червня банк був ліквідований. «Смарт-Холдинг» у квітні 2021 року продав «Юнекс Банк». Новими власниками стала група компаній Dragon Capital і банкір Іван Світек.

Як Вадим Новинський прийшов у політику

29 травня 2012 року указом президента України януковича Новинського прийняли у громадянство України як особу, яка має видатні заслуги перед країною. 7 липня 2013 року на виборах у мажоритарному окрузі № 224 у Севастополі Вадим Новинський набрав 53,41% голосів виборців. У Верховній Раді VII скликання він увійшов до фракції «Партії регіонів».

На парламентських виборах 2014 року його знов обрано народним депутатом від «Опозиційного блоку» (№11 у партійному списку).

Новинський завжди демонстрував, що він є палким прихильником Української православної церкви московського патріархату. За це навіть отримав образливе прізвисько від Петра Порошенка, яке вже майже десять років переслідує олігарха.

Українські ЗМІ багато писали, що протягом 2018 року політик активно протидіяв процесу надання автокефалії церкви в Україні. 2020 року він отримав церковний сан, став дияконом.

За час роботи депутатом, за оцінками руху «Чесно», він не виконав жодної обіцянки та входив у топ прогульників. 6 липня 2022 року склав повноваження депутата — його політична сила після повномасштабного вторгнення росії стала стійко асоціюватися з ворогом.

1 грудня 2022 року РНБО наклала на Новинського санкції за підтримку дій і політики рф, що підривають і загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, а також її стабільності та безпеці. Новинський заявив, що оскаржуватиме це рішення в українських і міжнародних судах.

Чим зараз володіє Вадим Новинський

09.png

Як і більшість олігархів, після початку повномасштабної війни Вадим Новинський втратив значну частину активів. За 2022 рік він втратив $2,1 млрд. У квітні 2023-го Forbes оцінив його статки на рівні $1,4 млрд.

Металургійні активи Вадима Новинського

Новинський залишається власником акцій гірничо-металургійної «Групи Метінвест». У 2022 році Група показала збиток у 70,9 млрд грн. Основна причина – втрата активів у Маріуполі, зокрема «Азовсталі» та ММК імені Ілліча. У 2021 році «Метінвест» зміг заробити $18 млрд.

Нафтогазова сфера «православного олігарха»

Нафтогазове крило «Смарт-Холдингу» представлено публічною британською компанією з активами в Україні Enwell Energy (колишня Regal Petroleum), а також українськими газовидобувними підприємствами «Аркона Газ-Енергія», «Пром-Енерго Продукт» і «Укргазвидобування». Вони володіють 5 спецдозволами та 30 газовими свердловинами у Полтавській та Харківській областях.

13 квітня 2023 року СБУ арештувало газові активи Новинського. Наразі йде судова тяганина у Північному апеляційному господарському суді. Найближче засідання призначене на 30 листопада 2023 року.

Quote«На початку року вони («Смарт-Холдинг») передали ключові активи групи в (кіпрський) траст, але Мін'юст у квітні скасував ці дії, а вже через декілька днів СБУ арештувало десятки компаній групи. Трасти оскаржують це, скріпляючи підписами номінальних кіпріотів», — розповідає The Page Володимир Ланда, старший економіст Центру економічної стратегії.

Таким чином Новинський намагався сховатися від українських санкцій.

Поточні запаси Enwell Energy plc становлять 17,59 млрд куб. м газу та 3,42 млн тонн газового конденсату. Перспективні ресурси родовищ оцінюються у 2,85 млрд куб. м газу. А запаси «Укргазвидобування» — 8,4 млрд куб. м газу і 0,7 млн тонн конденсату. Перспективні ресурси підприємства оцінюються додатково у 2,2 млрд куб. м газу.

Енергетичні компанії Новинського

Новинський володіє 29,795% корпоративних прав у статутному капіталі компаній «Харківобленерго» і «Харківенергозбут».

СЕО «Смарт-Холдингу» Юлія Кірьянова нещодавно заявила, що корпорація розглядає можливість у подальшому продати «Харківобленерго» і готова об’єднати свій пакет акцій з державним пакетом у 70%, щоб підприємство було більш привабливим для потенційних інвесторів.

У сфері альтернативної енергетики «Смарт-Холдинг» реалізує проєкт будівництва мережі заводів із виробництва паливних пелет із біомаси.

Суднобудування: субхолдинг Smart Maritime Group

До суднобудівних активів олігарха входять Херсонський та Чорноморський суднобудівні заводи. Херсонський завод зараз знаходиться у простої, Чорноморський завод нещодавно відновив свою роботу. Напередодні вторгнення, у 2021 році, SMG модернізувала 6 костерів і відремонтувала 51 судно. Виручка компанії зросла на 17%, до 440 млн грн.

Виробничі потужності суднобудівних підприємств давали змогу будувати середньо- та великотоннажні повнокомплектні судна водотоннажністю до 120 тис. тонн. Замовниками заводів виступають компанії з Нідерландів, Норвегії, Великої Британії та інших країн.

Логістичні компанії «Смарт-Холдинга»

2016 року «Смарт-Холдинг» вирішив створити логістичний хаб у форматі індустріального парку з акцентом на вантажоперевалювання продукції аграрного сектору та металоконструкцій. У межах проєкту створено керівну компанію «Наваль Логістик» та компанію-оператора «Наваль Парк». Остання надає послуги, пов’язані із перевалюванням вантажів.

Від 2007 року «Смарт-Холдинг» реалізує будівництво морського торгового порту «Очаків» на умовах державно-приватного партнерства. Наразі порт має потужності для перевалювання вантажів обсягом понад 500 тис. тонн на рік. У порту функціонують 5 причалів. Наразі порт заарештований СБУ.

Агробізнес Новинського

Основний інвестиційний проєкт у цьому напрямі — агрохолдинг HarvEast. Його мажоритарний акціонер з часткою у 75% — група СКМ. Загальний земельний банк сільськогосподарських активів, у розвитку яких беруть участь підприємства «Смарт-Холдингу», перевищує 100 тис. га. Аграрний напрям також представлений компаніями, які об’єднані під ТМ «Верес».

Через повномасштабну війну компанія втратила значну кількість земель у Донецькій області, які опинилися під окупацією. Станом на грудень 2022 року збитки компанії оцінювалися приблизно у $200-250 млн. У травні 2023 року СБУ заарештувало приміщення агрохолдингу.

Нерухомість «Смарт-Холдингу»

Цей напрям «Смарт-Холдингу» представлений компанією Smart Urban Solutions, яка повністю забудувала Троїцьку площу в центрі Києва біля стадіону «Олімпійський». Компанія володіє «Фудхолом»; БЦ «Троїцький», готелем Park Inn by Radisson Kyiv Troyitska. Останній перебуває під арештом. Також Новинський володіє БЦ Summit у Києві.

Також до нерухомого бізнесу Новинського відноситься мережа ТРЦ «Амстор» у Запоріжжі, Маріуполі, Мелітополі, Краматорську, Кременчуці, Бердянську, Одесі. Ці об’єкти також перебувають під арештом.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉