Facebook Pixel

Чи є зміни в бронюванні айтівців у новому законі: пояснення юристів

У зв'язку з введенням закону про мобілізацію, який набере чинності 18 травня, виникли питання, чи будуть зміни в процесі бронювання працівників, зокрема, спеціалістів у сфері IT.

Загалом компанія має можливість забронювати своїх співробітників за певних умов:

  1. Щоб компанія могла забронювати своїх співробітників, вона повинна мати статус критично важливого підприємства для економіки, який щороку підтверджується. Для цього необхідно відповідати щонайменше трьом із семи критеріїв, встановлених постановою Кабінету Міністрів України.
  2. Компанія може бронювати лише своїх штатних співробітників, оформлених згідно з Кодексом законів про працю. Фізичні особи-підприємці (ФОП) та працівники за контрактами не підпадають під це правило бронювання.
  3. Компанія може забронювати 50% своїх військовозобов’язаних працівників.
  4. Працівники повинні мати актуальні військово-облікові документи.
  5. Працівники мають мати недефіцитні військово-облікові спеціальності (керівників компаній і їхніх заступників бронюють незалежно від ВОС і звання).

За даними DOU, на сьогоднішній день в Україні понад 4050 співробітників IT-компаній мають актуальні бронювання. Близько 1300 фахівців чекають на рішення, включаючи тих, хто подав запит на перебронювання.

Quote«Станом на зараз процедура бронювання залишається чинною. Подання списків не призупинилося, компанії продовжують подаватися. Але термін очікування рішення дещо збільшився. Це відбувається хвилями і пов’язано з великим навантаженням на Генеральний штаб і Мінекономіки», — зауважують у міністерстві.

На думку юриста Нестора Швеця, нещодавно ухвалений закон не призведе до збільшення кількості заброньованих фахівців у IT-сфері:

Quote«Закон 10449 — це нова реальність на старий лад. Влада спробувала легалізувати те, що працювало з 24 лютого 2022 року. Щодо бронювання, то воно нормально й не працювало. І на це є багато причин».
Подякувати 🎉