Цей день в історії: 30 січня почалося розкуркулення заможних селян

Цей день в історії: 30 січня 1930 року почалось розкуркулення заможних селян

30 січня в Азербайджані відзначають День працівників митної служби, в Індії – День Махатми Ганді і мучеників, в Іспанії – День ненасильства й миру, в Бразилії – День саудаде, світлого суму за втраченим, NASA згадує всіх, хто загинув під час освоєння космосу, а Україна вітає з Днем спеціаліста військово-соціального управління ЗСУ.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 30 січня в Україні та світі.

У 1644 році поблизу села Охматів на Черкащині у бою зійшлися війська великого коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського та князя Яреми Вишневецького і сили кримців Тугай-бея, полководця з роду Ширинів. Посполиті і запорожці перемогли, попри чисельну перевагу татар: 20 тис. проти 19 тис. Втративши під Охматовим близько 4000 людей, кримці відступили. Вже біля річки Синюхи (сучасна Кіровоградщина) рештки татар розбив комісар Війська Запорозького Миколай Зацвіліховський.

У 1649-му королю Англії Карлу І відрубали голову за наказом Олівера Кромвеля.

У 1661-му, в дванадцяту річницю страти короля, його син Карл II, який повернув собі владу, помстився вбивцям свого батька – навіть тим, хто вже помер. Попри те, шо лорд-протектор Співдружності Англії Олівер Кромвель був мертвий вже понад два роки, в Лондоні відбулась його посмертна страта. Тіла чотирьох заколотників ексгумували, три з них повісили, а потім обезголовили (четверте тіло просто вже встигло розкластися, і вішати було нічого). Голови помістили у Вестмінстерському холі – там, де короля Карла і засудили до страти. До речі, голову Олівера Кромвеля нарешті поховали тільки через три століття, в 1960 році. Середньовічні християни вірили, що розсічення тіла і захоронення його частин в різних місцях обов’язково завадить воскресінню людини у Судний день, тому саме так страчували найжорстокіших вбивць і злочинців.

У 1801-му російський імператор Павєл I своїм маніфестом анексував Грузинське царство (Картлі-Кахеті).

205 років тому, 30 січня 1820 року, капітан Британського королівського флоту Едвард Бренсфілд побачив півострів Трініті – найпівнічніший край Антарктичного півострова. Разом з капітаном Вільямом Смітом вони висадилися на берег Антарктиди – першими з людей.

110 років тому, 30 січня 1915-го, під час атаки на французький порт Гавр німецький флот вперше використав бойові підводні човни.

У 1918-му Українська Центральна Рада створила добровольчу українську армію.

105 років тому, 30 січня 1920 року, була заснована японська компанія Mazda. Щоправда, тоді вона мала назву Toyo Cork Kogyo Co. і займалася виробництвом корків. На автомобілі компанія переорієнтувалася тільки у 1931-му.

Як радянщина знищила заможне селянство в Україні

У 1930 році радянська влада почала розкуркулення заможних селян. Політбюро ЦК ВКП(б) СРСР видало постанову «Про заходи щодо ліквідації куркульських господарств…». Це означало старт тотальних репресій проти селян. Їх виселяли до Сибіру, на Північ і до інших віддалених районів цілими родинами, позбавляючи всієї власності. У разі активного спротиву селян як активних ворогів радянської влади розстрілювали або ув’язнювали на 10 років.

Всього, за офіційною статистикою, розкуркулили близько 1 млн домогосподарств, тобто до 5 млн людей. Фактична боротьба з заможними селянами, з конфіскаціями і виселенням, почалася ще у 1928-му, тому у 1930 році «розкуркулювали» вже середняків або бідняків. Вартість конфіскованого у «куркулів» майна оцінювалася у 170–400 млн крб, тобто 170–400 крб з кожного господарства. Іноді на депортацію витрачали більше за вартість вилученого.

Цей день в історії: 30 січня 1930 року почалось розкуркулення заможних селян

У 1933-му Адольф Гітлер за результатами виборів до Рейхстагу був приведений до присяги в ролі канцлера Німеччини. Таким чином націонал-соціалісти прийшли до влади, і Веймарська республіка швидко перетворилася на диктатуру Третього Рейху.

У 1948 році індуїстський націоналіст вбив 78-річного Махатму Ганді в його будинку. Прем’єр-міністр Індії Джавахарлал Неру звернувся до нації зі словами: «Світло зникло з нашого життя». Дата вбивства Ганді в Індії відзначається як День мучеників.

Читати на The Page

AGRO UKRAINE SUMMIT 2025: оголошено перших 60 спікерів!

інформаційна підтримка