13 листопада у світі відзначають Всесвітній день доброти, Міжнародний день сліпих, в Грузії День пам'яті 100 тисяч мучеників, в Аргентині – Національний день думки, в Панамі – День журналістів, а в США – День Седі Гокінс, коли жінки запрошують чоловіків на побачення або танці, а також День симфонічного металу.
нагадує, які історичні події відбулися 13 листопада в Україні та світі.
У 1002 році за таємним едиктом англійського короля Етельреда II Нерозумного в Англії вирізали всіх данців. Щоправда, так звана різанина на День святого Брайса, яка повинна була убезпечити Англію від нападів данців, мала протилежний ефект. Вже наступного року почалися набіги на Англію флоту данців і норвежців, які палали помстою, на чолі з норвезьким королем Свеном Вилобородим. У 1013-му Свен очолив масштабне вторгнення до Англії, завоювавши значну частину острова, і посів англійський престол, а Етельред втік до Нормандії. Власною безпорадністю Етельред цілком виправдовував прізвисько «Нерозумний».
13 листопада 1851 року стала до дії Миколаївська залізниця.
Як 13 листопада 1918 року змінило історію України
У 1918-му уряд гетьмана Павла Скоропадського звільнив з в'язниці Симона Петлюру. Щоправда, той не виказав вдячності, а вітк до Білої Церкви організовувати повстання проти Скоропадського.
Водночас в Києві у будинку Міністерства шляхів на Бібіковському бульварі, який до того належав родині Терещенків (наразі бул. Шевченка, 34), розпочалося таємне засідання Української національної спілки, на якому була створена Директорія УНР. Директорія проголосила себе тимчасовою верховною владою революційного часу.
«Слідуючим етапом нашої революції є творення нових, справедливих, здорових і відповідних до реального відношення сил у державі, соціальних і політичних форм», – йдеться у декларації від 26 грудня 1918. Селяни, робітники і трудова інтелігенція мали обрати делегатів на Трудовий конгрес України, який мав стати тимчасовим законодавчим органом УНР.
У грудні Директорію очолив Володимир Винниченко, у лютому 1919-го головою Директорії і Головним Отаманом став Симон Петлюра (який любив гучні титули).
Того ж дня у Львові Українська національна рада проголосила Західноукраїнську Народну Республіку.
У 1922 році Верховний суд США постановив, що щеплення мають стати обов’язковими для всіх учнів державних шкіл.
У 1947-му в СРСР була завершена розробка АК-47, тобто автомата Калашнікова, який став найдієвішим аргументом соціалізму.
У 1956 році у Ворошиловську (Алчевську) була введена в експлуатацію нова мартенівська піч № 8 – найбільша в Європі – на металургійному заводі ім. Ворошилова. Алчевський металургійний комбінат з 2014 року окупований рф, власник комбінату корпорація ІСД визнала втрату контролю над підприємством тільки у 2017-му. Управління комбінатом, як і більшістю промислових активів окупованого Донбасу, здійснює ЗАТ «Внешторгсервіс» Сергія Курченка.
У 2007-му Європарламент ратифікував угоди Євросоюзу з Україною про спрощення візового режиму та реадмісію.
Сьогодні 81-й день народження святкує Мустафа Джемілєв, багаторічний голова меджлісу кримськотатарського народу, український політик, народний депутат, політичний в’язень часів СРСР, який з часів студентства боровся за реабілітацію і повернення киримли на батьківщину в Крим. бажає Мустафі-ага здоров’я і довголіття, а нам всім – мати такі ж сили і цілеспрямованість у досягненні головної мети життя.