Facebook Pixel

Цей день в історії. 12 січня почались репресії проти українських шістдесятників

12 січня у США відзначають день фармацевта, в Індії – день молоді, а в Україні – день політв’язня. The Page нагадує, які історичні події відбулися 12 січня в Україні та світі.

У 1793 році Росія і Пруссія домовилися про другий поділ Речі Посполитої. Пруссія отримала Гданськ, Торунь, решту Великопольщі та Куявії, частину Мазовії — понад 1 млн населення. Російська імперія дістала частину Білорусі, Київське, Брацлавське і Подільське воєводства та половину Волинського воєводства — понад 3 млн жителів. Решта Речі Посполитої опинилася під російським протекторатом.

У 1923-му в Кривому Розі ГПУ «викрило» велику українську повстанську організацію. Заарештовано понад 200 осіб.

У 1932 році до Сенату США вперше обрали жінку – Гетті Каравей. Вона перемогла на виборах в Арканзасі, отримавши понад 90% голосів виборців.

У 1939-му у Полтаві з’явилояь таксі. Перші шість автівок почали курсувати містом.

У 1967 році в Каліфорнії вперше було кріоноване (заморожене при наднизькій температурі) тіло людини – професора Університету Каліфорнії Джеймса Бедфорда.

У 1972-му КДБ провело так звану операцію «Блок» чи «Арешт Коляди» в Україні. Були заарештовані українські шістдесятники, молоді інтелігенти В’ячеслав Чорновіл, Василь Стус, Іван Світличний, Євген Сверстюк, Данило Шумук, Микола Плахотнюк, Леонід Плющ, Олександр Сергієнко, Іван Коваленко, Іван Гель, Ірина Калинець, Михайло Осадчий, Стефанія Шабатура. Почалися широкі репресії в українському літературно-громадському житті.

Через два роки, 12 січня 1974-го, В'ячеслав Чорновіл звернувся до голови президії Верховної Ради УРСР з заявою про те, що щороку 12 січня він, як в ув'язненні, так і після, проводитиме одноденну голодовку до справедливого перегляду його та інших аналогічних справ.

У 1990 році Румунія першою серед країн Східної Європи заборонила комуністичну партію.

У 1990-му в Баку почався семиденний погром вірменів.

У 2008-му започатковано кримськотатарську вікіпедію. На травень 2023 року вона налічувала 25 тис. статей.

12 січня 2008 року започатковано кримськотатарську вікіпедію.

12 січня 2008 року започатковано кримськотатарську вікіпедію.


Подякувати 🎉