Facebook Pixel
IT
IT

«Київстар» в рази обійшов Vodafone на ринку фінансових послуг

Дві найбільші компанії мобільного зв'язку поділилися з The Page даними про те, як розвиваються запущені ними минулого року платіжні системи – Smart Money («Київстар») і Shar Pay («Vodafone Україна»).

Мобільна система першого почала працювати у 2018 році. Як розповів керівник департаменту мобільних фінансових послуг компанії «Київстар» Сергій Коптик, оплатою з мобільного балансу Київстар з початку 2019 року скористалися 1,7 млн користувачів. Вони здійснили за цей час хоча б один платіж. Минулого місяця таких було 360 тисяч, тоді як у січні – 180 тисяч.

Мобільним сервісом Vodafone, Shar Pay (раніше — Vodafone Pay) – за весь час роботи з травня 2017-го, скористалися понад 440 тисяч унікальних користувачів. Про це The Page розповів керівник напрямку фінпослуг Vodafone Україна Дмитро Коваль. Кількість активних користувачів у вересні перевищила 60 тисяч. Кількість абонентів — 19,7 млн.

Платіжні системи двох найбільших стільникових компаній дозволяють надавати небанківські фінансові сервіси: оплату товарів та послуг з допомогою спеціальних програм та з рахунків операторів. Сьогодні ці рахунки ведуться в електронних грошах і доступні тільки припейд абонентам, адже за законодавством електронні гроші є анонімними.

Зростання абонентської бази фінансових послуг компанії «Київстару» вражає. Але все ж експерти вважають ці результати скромними. «Потенційно нашими фінансовими послугами можуть користуватися всі 26,4 млн абонентів», – визнає Коптик, який раніше розвивав напрямки електронних фінансів компанії Beeline в Казахстані.

За його словами, зараз фінансові сервіси Київстар укладають договори з новими торговими представниками, щоб надавати клієнтам якомога більше можливостей для оплати. Мова йде про інтернет-магазини, транспортні компанії, у тому числі муніципальні.

«Муніципальний транспорт – це наш ринок з сотнями мільйонів невеликих транзакцій по всій країні», – говорить Коптик. Київстар активно працює над розвитком сервісу оплати проїзду в транспорті за допомогою СМС. Така функція вже доступна у міському транспорті Вінниці, Львова, Івано-Франківська і нею скористалися вже майже 170 000 разів

QuoteПоказники операторів вже співвідносяться із кількістю активних користувачів мобільного банкінгу найбільших банків – там активні клієнти становлять від кількох сотень тисяч до кількох мільйонів абонентів, при тому, що банки розвивають ці мобільні сервіси роками, а оператори – всього кілька років.

Зазначимо, що показники операторів вже співвідносяться із кількістю активних користувачів мобільного банкінгу найбільших банків – там активні клієнти становлять від кількох сотень тисяч до кількох мільйонів абонентів, при тому, що банки розвивають ці мобільні сервіси роками, а оператори – всього кілька років.

У компанії Vodafone середній чек становить 400 грн. «Якщо ми говоримо про інтернет провайдерів, то чек корелює з абонплатою за пакет і це 100-150 грн. Якщо ми говоримо про грошові перекази, то чек значно вище і складає 800 грн», – говорить Сергій Коптик.

Директор асоціації ЕМА Олександр Карпов вважає показники операторів достатніми для наявної законодавчої бази. «Мабуть, у них на сьогодні не настільки велика різноманітність послуг для більш швидкого зростання, а щодо найпопулярніших послуг, таких як UBER, Uklon, і так далі, серйозну конкуренцію їм складають інші платіжні сервіси», – говорить він.

На думку експертів, ще більш активне зростання мобільних фінансових сервісів почнеться з кінця 2020 року, коли в силу вступить новий закон «Про платіжні системи». Одне з важливих нововведень цього законопроєкту – операторам дозволять проводити фінансові операції не з окремих рахунків в електронних грошах, а безпосередньо з мобільного рахунку абонента.

«Сьогодні оператори не конкурують з банками, адже працюють за схемою з електронними грошима, де є ліміти в 64 тисячі гривень на рік, та інші обмеження», – зазначає Олександр Карпов.

Самі оператори вважають, що вони будуть працювати у сфері мікроплатежів, яка банкам не особливо цікава. «Наша ніша – мікроплатежі з сумами до 150 грн, Адже по суті, банкам обслуговувати такі суми часто невигідно, а для нас вони цікаві», – говорить Коптик.

Подякувати 🎉