У Кабміні розгорається перший гучний кадровий скандал. Йдеться про звільнення одного з керівників держмонополії унаслідок хитрої апаратної інтриги.
Будь-яких доказів корупції з боку нинішнього глави «Аграрного фонду» не існує, чи принаймні вони не були пред'явлені громадськості.
Вчора уряд на своєму засіданні звільнив Андрія Радченка, голову ПАТ «Аграрний Фонд». Офіційно причину звільнення ніхто не називає.
Неофіційно високопоставлене джерело в Кабміні розповіло , що ініціатором звільнення виступив підприємець Алекс Ліссітса.

«Після ліквідації Міністерства агрополітики саме він пролобіював призначення свого колишнього співробітника Тараса Висоцького в заступники до міністра економіки Тимофія Милованова за напрямком сільське господарство. І зараз він фактично є тіньовим міністром АПК, активно зачищаючи найбільші грошові напрямки від людей, які йому не підкоряються», — заявив співрозмовник.
За його словами, прем'єру Олексію Гончаруку, який ініціював звільнення, нібито надали довідку про господарську діяльність компанії-банкрута ГСБУ «Аграрний фонд». Це однойменна з ПАТ «Аграрний фонд» компанія, яка знаходиться в процесі ліквідації і до Радченка жодного відношення не має. Також прем'єру повідомили, що Радченко найняв американських лобістів, і вони будуть діяти у розріз інтересам уряду.
На ділі «Аграрний фонд» — єдине прибуткове підприємство галузі. На тлі ДПЗКУ, ГСБУ «Аграрний фонд» та інших, які генерують щорічні збитки або «зависли» у безнадійних боргах, ПАТ за 4 роки заплатило бюджету 4 млрд грн податків та півмільярда грн дивідендів.
Будь-яких доказів корупції з боку нинішнього глави «Аграрного фонду (АФ) також не існує, чи принаймні вони не були пред'явлені громадськості. Рівень неповернень кредитів «Аграрному фонду» становить менше 1%. Менеджмент АФ отримував високі зарплати і бонуси за контрактами, подібними до «нафтогазівських», за ними уважно стежать у США.
Радченко останнім часом дійсно займався лобізмом у Вашингтоні. «Аграрний фонд», як і «Нафтогаз», був клієнтом великої американської лобістської компанії YorkTown Solutions. Остання шукала для держкомпанії нові ринки збуту по всьому світу та інвестиції в Штатах.
Історія зі звільненням Андрія Радченка, судячи з усього, не закінчена. Не виключено, що останній вдасться до своїх американських зв'язків для того, щоб розповісти про інтригу, унаслідок якої він злетів. І про зростаючий вплив на сектор підприємця Алекса Ліссітси.
Був, втім, ще один напрямок, який підтримував голова «Аграрного фонду» і який може йти врозріз з політикою частини оточення президента Володимира Зеленського. Мова йде про запровадження ліберального ринку землі. Радченко підключив свої вашингтонські зв'язки для запуску інформаційної кампанії на підтримку реформи ринку землі і в Україні, і в США.
При цьому проти реформи виступає Всеукраїнська аграрна рада та народний депутат Юлія Тимошенко. Остання наполягає на проведенні референдуму напередодні запровадження ринку землі.
Історія зі звільненням Андрія Радченка, судячи з усього, не закінчена. Не виключено, що останній вдасться до своїх американських зв'язків для того, щоб розповісти про інтригу, унаслідок якої він злетів. І про зростаючий вплив на сектор підприємця Алекса Ліссітси. Чим все це закінчиться, поки що незрозуміло. Але очевидно, що боротьба тільки починається.
Наразі складно оцінити реакцію політичного Вашингтона, але, враховуючи залученість у скандал YorkTown, можна не сумніватися, що вона буде. Не секрет, що у США переважає думка про те, що Україна — країна, де так і не була вирішена проблема корупції.
Як стверджує співрозмовник у Кабміні, «Аграрний фонд», як і «Нафтогаз», є одним із кейсів успішного подолання корупції в українських держкомпаніях в очах політиків у Вашингтоні. Саме так його представляли від Atlantic Council до комітетів Сенату і Конгресу. Звільнення у такому разі може бути сприйняте як «знакове». Якщо це так, то Олексія Гончарука та Тимофія Милованова здорово підставили.