Facebook Pixel

Закон про investment nanny: чи запрацює ідея Зеленського

Софія Бруцяк
Молодша юристка ETERNA LAW

Ідея створення investment nannies була запропонована Володимиром Зеленським ще на Всесвітньому економічному форумі в Давосі та спричинила багато критики та емоцій у політиків.

21 липня 2020 року Верховна Рада втілила цю ідею в реальність і прийняла в першому читанні закон «Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями».

Розглянемо головні положення закону, щоб зрозуміти, чого саме слід очікувати інвестору та як саме прийнятий закон сприятиме розвитку економіки держави.


Навіщо інвестору няня?

Quote«У вас буде менеджер — investment nanny, який розмовляє п'ятьма мовами. І 24/7 цей менеджер з вами працюватиме. Будь-яке питання, будь-яка проблема розв'язуватимуться у контакті з цим менеджером», — обіцяв Володимир Зеленський у Давосі.

Інвестиційна няня, або, як зазначено в законі, «уповноважена особа», стане незамінним помічником інвестора, оскільки супроводжуватиме його на всіх етапах інвестиційного проєкту — від моменту подачі заявки до його повного завершення.

Функції няні будуть дуже великими та передбачають будь-яку організаційну або консультативну допомогу щодо проєкту.

Які інвестиційні проєкти планується залучати?

Мета закону — залучення великих інвестицій в Україну. У зв'язку з цим державна підтримка поширюється тільки на інвестиції, сума яких перевищує 30 млн євро.

Вони також повинні створювати понад 150 робочих місць із середньою зарплатою на 15% більше, ніж у певному регіоні. А термін реалізації проєкту не може перевищувати 5 років.

Важливо, що сфера дії закону поширюється на ряд галузей економіки: переробна промисловість, інфраструктура та логістика, поводження з побутовими відходами, туризм, охорона здоров'я, освіта та спорт.

Пільги, які передбачає закон

Передбачається кілька форм пільг, які надаватимуться на розсуд уповноваженого органу для кожного інвестора індивідуально.

Зокрема, інвестор зможе отримати державну допомогу, як-от:

  • звільнення від сплати деяких податків і зборів;
  • звільнення від ввізного мита на нове обладнання;
  • переважне право оренди земельної ділянки державної або комунальної власності за договірною ціною;
  • будівництво/реконструкція прилеглої інфраструктури (скажімо, автомобільних доріг, ліній зв'язку, проведення електрики).

Як зазначається, розмір державної допомоги на проєкт не може перевищувати 30% запланованої інвестиції.

Чи очікується інвестиційний бум після прийняття?

Зараз Україна значно відстає від сусідніх країн за обсягом залучених інвестицій з-за кордону.

Згідно з дослідженням Світового Банку та Міжнародного Валютного Фонду за 2019 рік, Україна посідає 62-е місце в рейтингу країн за рівнем прямих іноземних інвестицій. А, скажімо, сусідня Польща — 25-е місце, Чехія — 33-є місце, а Румунія — 34-е місце.

Очікується, що закон допоможе виправити ситуацію та стимулюватиме надходження інвестицій в Україну.

Адже серед головних переваг запропонованої системи підтримки інвестицій можна виділити не тільки сприяння більш м'якій адаптації іноземних інвесторів на українському ринку за допомогою інвестиційних менеджерів, але також, скажімо, і податкові пільги.


На закінчення можна відзначити: хоча закон і не може бути комплексним розв'язанням усіх проблем, проте він є рішучою резолюцією уряду щодо готовності вжити всіх можливих заходів для поліпшення інвестиційного клімату в державі.

Водночас пул завдань України щодо захисту прав та інтересів інвесторів не обмежується впровадженням інституту інвестняні. І на порядку денному залишаються розвиток принципу верховенства права та прозорості всіх державних процесів.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора