Facebook Pixel

Фінальний акорд Кубракова: Dreamливий проєкт «Про засади відновлення» або скандальна «реформа» 5655

Георгій Могильний
Аналітик громадської ініціативи «Голка»

Після відставки віцепрем’єра Олександра Кубракова минув майже місяць. Але на сайті міністерства, яке він очолював, майже одразу з’явився проєкт закону «Про засади відновлення України».

І тут нічого нового. Знову намагаються протягнути норми скандальної містобудівної «реформи» 5655, яку не підписує президент Володимир Зеленський та яку жорстко розкритикували Європарламент та Євросоюз. А Королівський інститут Chatham House зазначив, що такі правила гри ведуть до виникнення картельних змов між забудовниками.

Що цікаво, окрему роль у проєкті відводять електронній системі DREAM. Цю систему автори позиціонують як «єдине вікно» проєктів відбудови, яке «дозволить відстежити махінації». Але якщо ознайомитися із законопроєктом, то стає зрозуміло, що Dream точно не стане якісним антикорупційним ситом. Є серйозні ризики, що це буде дуже дорога презентація для партнерів на слайдах із гучними гаслами про боротьбу з корупцією.

Громадська ініціатива «Голка» проаналізувала цю законодавчу ініціативу

Все, що може DREAM, це моніторити, чи ціна закупівель на будівництві відповідає реальним цінам на ринку. Але красти під час великої відбудови ніхто й не планує на ціні. Крастимуть на кількості матеріалів. Цьому можна було б запобігти, але треба доступ до проєктів будівництва. Зараз уряд на свій розсуд закрив до цього доступ, а проєкт Кубракова пропонує це узаконити.

QuoteДе ще можна буде вкрасти? Красти можна на «різниці руйнувань». Запишуть, що садок зруйнований на 40%, а там лише вибило вікна. Тому і тут треба контролювати, чи дійсно такими є масштаби зазначених руйнувань.

Перевірити, що відбувається, просто коли є якась система з даними, неможливо. Реальний контроль на будівництві DREAM не замінить. Чому? Бо можна написати, що ми робимо частину робіт із діамантів, це якщо образно, а там буде насправді пінопласт. Тобто заплатим за діаманти по ціні діамантів, а отримаємо… пінопласт.

Це цілком реально. Якщо покладатися лише на DREAM, то про прозору відбудову нам залишається лише мріяти. Просто у будівництві є роботи, які потім стають невидимими ззовні для людського ока, то ви й ніколи не будете знати, чи використали тут дешеві, чи дорогі матеріали.

В Україні є Державна інспекція архітектури та містобудування. Її, до речі, багато чиновників і політиків нахвалює, але і вона, як DREAM, не була і не є інструментом, який допоможе побороти корупцію.

Зараз інспектори Держінспекції можуть закривати очі на порушення, закладені в проєкт. Якщо вони не зобов’язані це контролювати, то нема навіть покарання за злочинну недбалість. Якби це був обов’язок – це перейшло б у підслідність НАБУ, бо мова йде про дуже велику вартість предмета злочину. А це суттєво знизить корупційні ризики зловживань на початковому етапі запуску будівництва.

Але владі, що зараз, що до початку повномасштабної війни, не треба був контроль, коли мова йде про великі гроші. Так, перед запуском програми «Велике будівництво», яке мало піарити президента та його команду, уряд заборонив перевірки на будівництві. Зараз вони теж заборонені, бо війна.

Для розуміння намірів влади на відбудову, не менш важливо, чого в законі про відбудову немає. Неможливо цифровізувати відновлення, якщо немає цифровізації самого будівництва, яке базується на ВІМ-технології. Навіщо вони потрібні?

За даними EU BIM Task Group, використання ВІМ-проєктування (BIM скорочено Вuilding Information Modeling-технологій) дозволяє економити від 10 до 20% витрат на будівництво, забезпечуючи не лише економію, але і суттєве прискорення будівництва завдяки автоматизації в організації. У деяких європейських країнах ВІМ вже визначений як обов’язковий при будівництві за публічні кошти, а інші поступово на нього переходять.

У нас це дасть додатковий антикорупційний ефект, бо це, по-перше, дозволяє автоматизувати процес експертизи проєктів і усунути нині ризики проєктних махінацій. По-друге, переводить контроль за станом будівництва зовсім на інший рівень прозорості. Але чи це треба тим, хто хоче освоїти кошти на великій відбудові?

QuoteЗаконодавчі зміни, які залишив нам як свій заповіт Кубраков, це не про боротьбу з корупцією. Це матриця, яка дає можливість приховати схеми і зробити так, щоб за них не було відповідальності. І системі DREAM в цьому процесі відведена роль навіть не антикорупційної мрії, а марева перед очима громадськості та західних партнерів.

(За посиланням можна ознайомитися із детальним аналізом цього законопроєкту).

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]