Протягом попередніх двох років повномасштабної війни в Україні вітчизняний бізнес встиг відчути на собі усі можливі кризові сценарії. Переважно такі ризики пов’язані з військовою агресією, окупацією територій, втратою виробничих потужностей, переміщенням бізнесу, втратою підприємств, ринків збуту, зміною логістичних умов тощо. Давайте розглянемо топ-10 ризик-факторів для українського бізнесу у 2024 році.
Війна
Основним ризиком для українського бізнесу залишається продовження бойових дій на значній території України. До того ж практично щодня відбуваються ракетні обстріли всієї території нашої країни. Це прямий ризик не лише втрати виробничих потужностей, але й працівників підприємств.
До прикладу, за даними директора з продуктів та ресурсів компанії «Інтерпайп» Віталія Суєти, в Нікополі знаходиться один з основних активів компанії, і щодня їх обстрілюють. Крім того, негативних наслідків для підприємства також завдав підрив Каховської ГЕС.
Воєнні ризики суттєво впливають на залучення іноземних інвестицій та кредитування в Україні. Як приклад, слід відзначити наміри латвійського банку надати кредит українській компанії у сфері агросектору для забезпечення автономності та збереження ефективності. Проте банк зіткнувся з численними ризиками, пов’язаними з війною, та потребує надання гарантій.
Інший випадок стосується вже української інвестиційної компанії, що має намір відкрити фонд у Люксембурзі для залучення інвестицій з ЄС та США. Власне, ці кошти планується також залучити в агросектор та цивільну інфраструктуру. За винятком потреби надання безпекових гарантій для інвесторів, українська компанія також зіткнулася з потребою юридичного супроводу для роботи відповідно до європейського законодавства.
Кібербезпека
Останнім часом суттєве занепокоєння викликає еволюція фішингових атак, збільшення DDOS-атак та адаптація хакерських схем до систем кібербезпеки компаній. Більшість гігантів українського бізнес-простору не спроможні якісно налагодити власну діяльність без допомоги інтернет-технологій. І з кожним днем їх застосування тільки зростає, що породжує ризик стати жертвою кіберзлочинців. У контексті російсько-української війни, бойові дії відбуваються також і на інтернет-фронті.
Яскравим прикладом подібних атак є нещодавній збій у роботі однієї з найбільших телекомунікаційних компаній України «Київстар». Внаслідок хакерських дій мобільний оператор фактично завмер на кілька днів. Звісно, фахівці відновили функціонування оператора зв’язку, проте ризик аналогічного втручання зловмисників зберігається і для інших бізнесів.
Мобілізація
7 лютого 2024 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроєкт про мобілізацію. Нормативно-правовий акт ще пройде правки та буде розглянутий у другому читанні. Проте врегулювання питання мобілізації залишається значним ризиком для українських підприємств. Людський ресурс є важливою складовою не лише ЗСУ, але й економічного фронту. Працююча економіка – працюючий бізнес, адже звідти ідуть податки, що фінансують також і військовий напрям. Мобілізація працівників підприємств може суттєво вплинути на діяльність бізнесу.
Втім, безперечно, захист України залишається пріоритетним, адже без цього фактично не може існувати бізнес взагалі. Тому має бути застосований зважений та збалансований підхід до мобілізації.
Стратегія виживання
Як показує практика, навіть після двох років повномасштабної війни більшість українських компаній наразі працюють у довоєнному режимі. Порівняно з 2022 роком в Україні суттєво зросла частка бізнесів, що перейшли чи потребують нових алгоритмів роботи в умовах війни. Проте досі лишається частка бізнесів, що ризикують припинити свою діяльність.
Деякі бізнеси планують виходити на європейський ринок, але стикаються з низкою інших складнощів. До прикладу, для виходу на ринок ЄС українська компанія спершу має виграти тендер на постачання своєї продукції. Додаткова складність завдання полягає у потребі відповідати суворим критеріям ЄС для участі у тендері.
Персонал
В Україні й до повномасштабного вторгнення була проблема відтоку кваліфікованих кадрів. Після початку війни відбулася нова потужна хвиля цього процесу. Внаслідок цього в Україні сьогодні спостерігається значний брак технічних фахівців, що негативно позначається на розвитку виробництв. Дана тенденція збережеться і у 2024 році.
Частково проблема також поширюється й на аспект житла, що було втрачено працівниками підприємств. Юристи відзначають важливість підтримки малого та середнього бізнесу, що зіткнувся зі складнощами у будівництві тимчасового житла. Така проблема існувала в Київській області, і надважливо грамотно налагодити юридичний супровід, щоб забезпечити відповідність законодавству та нормам у сфері будівництва.
Логістика
Від початку повномасштабного вторгнення у багатьох компаній виникають складнощі з логістикою. Спочатку компанії перепрацювали свої логістичні шляхи, щоб адаптуватися до ризиків війни. Проте до всього додалася проблема блокування кордонів та накопичення авто. Загалом це стосується агросектору та промислової продукції, і сьогодні ми бачимо, що польські фермери знову виявляють незадоволення національною політикою та часом приймають неадекватні рішення, просто висипаючи зерно на дорогу.
Наразі очікуємо від місцевих правоохоронних органів оцінки та реакції на такі протиправні дії з боку протестувальників. До того ж не завадить реакція країн-партнерів.
Державний тиск
Представники малого та середнього бізнесу вказують на часткове підвищення тиску з боку державних органів. Мова йде про надто високі податки та регуляторні складнощі. Водночас платоспроможність клієнтів невпинно падає, що також позначається на стані бізнесу.
Корупція
На додаток до контролюючих органів підходить ще одна проблема українського бізнесу, яка вже встигла стати звичною для України. Попри майже другий рік війни, в країні досі виникають корупційні скандали, які часом пов’язані з оборонним сектором.
Багато експертів та правоохоронних органів все ще відзначають присутність цього ганебного явища в бізнесі будь-якого рівня, що суттєво ускладнює діяльність вітчизняних підприємств. Проте водночас ведуться активні дії з боротьби із корупцією, що, сподіваємося, покращить ситуацію.
Підвищення цін
Для мікро- та малого бізнесу помітною проблемою в роботі стало зростання цін на сировину та матеріали. Крім того, як показує опитування підприємців стосовно прогнозів на наступний рік, попит буде знижуватися, тенденції до чого вже помітні. До того ж на фоні цього знижується кількість бізнесів, які планували розширюватися.
Психологічний стан співробітників
В умовах війни в українських компаніях актуальним стало поняття «презентеїзм» – це фізична присутність співробітника на робочому місці, тоді як його психічне чи психологічне здоров’я заважає йому бути ефективним. В такому стані людина може виконувати завдання неуважно, довше та менш якісно.
Дана проблема несе високі ризики для підприємства, проте досі небагато компаній приділяють цій проблемі належну увагу.
Висновки
Доволі непросто переоцінити руйнівний вплив повномасштабного вторгнення на український бізнес та населення в цілому. У кращому випадку люди втратили власні виробництва чи звичний спосіб ведення бізнесу, а у гіршому – співробітників чи навіть рідних.
Війна значним чином вплинула на український бізнес та змусила його швидко адаптуватися до нових реалій. Проте чимало бізнесів планують розвиватися у 2024 році та навіть створюються нові.