Як зміниться ринок праці та бізнес за 10 років

засновник компанії Performance Managеment

Фото: Free-Photos / Pixabay

IT-індустрія стає новим драйвером розвитку економіки. Якщо ще років 10 тому галузь була представлена переважно програмістами та системними адміністраторами, то тепер, завдяки розвитку технологій, ситуація докорінно змінилася.

Тренд на цифровізацію бізнесу був іще до пандемії, але у 2020 році він отримав відчутне прискорення. По-перше, люди зрозуміли, що якісна та ефективна IT-інфраструктура може в прямому сенсі врятувати бізнес в умовах невизначеності. По-друге, автоматизація рутинних процесів дає змогу відчутно знизити ймовірність помилки через людський фактор і скоротити витрати. Основний першопроходець у цьому напрямку — США, де представлена величезна кількість передових технологічних компаній: від широко відомих Salesforce та Workday до стартапів на кшталт Avalara (автоматизація процесів сплати податків).

Нині всі софтверні компанії прагнуть перейти на SaaS-модель — надання сервісу за підпискою. У цьому разі мова йде про готовий інструмент, доступ до якого клієнт отримує через хмару. Найзрозуміліший приклад — це Google Docs: користувачеві немає потреби завантажувати або встановлювати ПЗ, адже інструменти цього сервісу доступні цілком через інтернет. Таку інфраструктуру треба підтримувати, внаслідок чого з'явилися спеціалізовані гравці, готові забезпечити максимально безпечний і швидкий доступ до подібних сервісів. Наприклад, Fastly.

Водночас посилюється необхідність підтримання контакту з кінцевими користувачами: можливість відправляти пуш-повідомлення або текстові повідомлення, здійснювати дзвінки тощо.

Компанії збирають величезні обсяги даних, які треба зберігати, аналізувати, візуалізувати, захищати. Тому ми й маємо вкрай високий попит на дата-сайєнтистів, дата-інженерів та ін. Із розвитком 5G індустрія IoT (інтернет речей) має отримати додатковий поштовх для розвитку, оскільки це дасть змогу відчутно збільшити кількість даних, що збираються з пристроїв. Наприклад, безпілотні автомобілі можуть стати зовсім звичайним явищем: разом зі зменшенням часу, потрібного на передавання й аналіз даних із давачів, підвищиться їх безпека. Одне лише це дасть поштовх для розвитку величезної кількості сфер діяльності.

Страхові компанії зможуть визначати розмір виплат, аналізуючи дані давачів про стиль водіння людини. Маркетологи зможуть налаштовувати рекламні кампанії, зважаючи не лише на вподобання користувачів, але й на їхні щоденні маршрути.

Не думаю, що варто очікувати скорочення кількості вакансій. Той же сектор послуг і розваг постійно потребує все більше людей. Просто якщо говорити про найбільш актуальний напрям у найближчі 10 років, то це безперечно робота з даними, які називають «нафтою XXI століття». Першопрохідці здобудуть найбільшу вигоду, в той час як ті, хто прийдуть у цю сферу вже після стандартизації (натепер галузь — це щось на зразок Дикого Заходу), зіткнуться з високою конкуренцією та зможуть розраховувати на меншу зарплату.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора