Facebook Pixel

Зростання попри все: дашборд IP офісу за 2023 рік

Олена Орлюк
очільниця Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій

Нещодавно IP офіс опублікував інформаційний дашборд з основними результатами діяльності за минулий рік. І попри складні умови воєнного часу він унаочнює позитивні тенденції – адже сфера інтелектуальної власності не лише відновлюється після падіння показників попереднього року, а й невпинно розвивається.

Перезавантаження української IP сфери

Перед аналізом дашборду хочу коротко познайомити вас із контекстом появи та специфікою роботи IP офісу. Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ) було зареєстровано 24 серпня 2022 року, в День Незалежності України. Варто сказати, що доти у нас фактично не існувало ні послідовної ІР політики (так само як і стратегії розвитку IP сфери), ні центральної організації, яка б об'єднала навколо себе IP спільноту. Так, був «Укрпатент» – проте це відомство займалося винятково питаннями реєстрації, залишаючи поза увагою низку інших критично важливих напрямів.

Відповідно, створення IP офісу ознаменувало собою перехід до нової ідеології. В її межах пріоритетом є всебічна робота з інноваційним і креативним середовищем та підвищення культури ІР серед винахідників, розробників, інноваторів, креаторів, бізнесу та всіх українців загалом.

Звісно, паралельно з оновленням ми зберегли й посилили кваліфікований експертний корпус, технологічні бази та кращі практики попередніх вітчизняних інституцій у цій сфері. Так само успадкували ми й функції «Укрпатенту» – як ті, що стосуються реєстрацій, так і ті, що пов’язані зі статусом Міжнародного пошукового органу (МПО) та Органу міжнародної попередньої експертизи (ОМПЕ). Цей статус був нами успішно підтверджений влітку 2023 року під час проведення Генеральних асамблей WIPO.

Про що свідчать основні показники дашборду

Насамперед акцентую на тому, що минулий рік відзначився суттєвим пожвавленням в ІР сфері – зокрема це стосується подання заявок на об’єкти промислової власності. Така активізація винахідницької спільноти та бізнесу репрезентує позитивні очікування щодо розвитку економічної, політичної та соціальної ситуації в Україні. Звісно, частина заявників – нерезиденти (значною мірою це громадяни США), однак головним фактором, що вплинув на високі показники, залишається діяльність наших співвітчизників: саме їм ми завдячуємо левовою часткою заявок.

Отже, у порівнянні з 2022 роком надходження заявок на об’єкти промислової власності зросло таким чином:

  • на винаходи: +5,5% (надійшло 2911);
  • на корисні моделі: +47,4% (надійшло 3504);
  • на промислові зразки: +34,8% (надійшло 1112);
  • на торговельні марки: +55,4% (надійшло 25232).

Найбільше заявок у цих категоріях надійшло від мешканців столиці, а також Харківської та Дніпропетровської областей. Якщо ж відзначати наукові установи та виші, що лідирують за кількістю заявок на винаходи та корисні моделі, то це – Інститут технічної теплофізики НАН України (43 заявки) та Вінницький національний технічний університет (138 заявок).

Показники щодо заявок для реєстрації авторського права на твір та договорів, що стосуються права автора на твір, також зросли відповідно на 49,5% (надійшло 8580) та на 68,8% (надійшло 422). Причому найпопулярнішими об’єктами, яких стосуються понад дві третини поданих заявок, є літературні твори.

Підтримуємо інноваційне та креативне середовище

Та діяльність УКРНОІВІ простягається набагато далі реєстрації заявок. Безумовно, це важливо – та водночас цього недостатньо для того, щоб інтелектуальна власність дійсно стала запорукою нашого економічного процвітання та суспільного добробуту. І саме тут варто згадати про департаменти, чия діяльність спрямована як на підтримку інноваційного та креативного середовища, так і на підвищення обізнаності щодо інтелектуальної власності. Всі вони співпрацюють між собою та з підрозділами, які спеціалізуються на захисті IP прав заради того, щоб різними інструментами вирішувати спільне завдання – розвивати культуру ІР.

Отже, про які департаменти йдеться? По-перше, це створений наприкінці вересня минулого року National IP&Innovations Hub, покликаний розбудувати ефективну екосистему для розвитку інноваційної діяльності на засадах активної взаємодії держави, науково-дослідного сектору, розробників та підприємств при залученні громадськості та іноземних партнерів.

Відповідно, напрямки роботи IP&I Hub – це інформаційно-консультаційне партнерство, менеджмент інноваційних проєктів, просвітницька діяльність та міжнародна співпраця. З подібною метою (зокрема стосовно надання консультацій та налагодження зв'язків між стейкхолдерами інноваційного та креативного середовища України) функціонує і Головний підрозділ TISC – ініціатива Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO).

Центри підтримки технологій та інновацій почали з'являтися в Україні на центральному та регіональному рівнях ще у 2018 році, проте їх мережа невпинно розширюється та наразі органічно вплітається в структуру IP&I Hub. Причому минулого року до вже наявних 18 центрів додалася рекордна кількість нових – 16 у 9 областях України. Таким чином, під егідою IP&I Hub 2023 року відбулися 86 просвітницьких заходів в онлайн- та офлайн-форматах, 58 з яких було проведено TISC, та надано 11 558 консультацій.

Навчаємо, вирішуємо спори та боремося з порушеннями

Хочу відзначити й IP Academy – Національний навчальний центр з інтелектуальної власності, що існує в Україні з 2019 року. Завдяки йому знання про IP стають доступними для абсолютно різної аудиторії, починаючи з молодших школярів і закінчуючи фахівцями у сфері інтелектуальної власності. Тож минулого року в межах IP Academy було реалізовано 11 проєктів, серед яких – воркшопи, конкурси, тренінгові курси, зустрічі з кваліфікованими спікерами, довідкова бібліотека з іноземною та українською галузевою літературою та переклад знакових рішень Суду ЄС у справах, що стосуються інтелектуальної власності.

Не омину увагою й роботу Центру медіації та посередництва ІР офісу, позаяк минулого року колеги з цього департаменту затвердили Кодекс професійної етики, створили Реєстр медіаторів, які залучаються до вирішення спорів в ІР сфері, а також започаткували Дискусійний клуб для об’єднання професійної спільноти.

Нарешті, сталася ще одна надзвичайно важлива для української ІР сфери подія: 20 вересня 2023 року у складі УКРНОІВІ було створено Центр спостереження з питань порушення прав інтелектуальної власності – спеціалізований майданчик для боротьби з контрафактною та піратською продукцією, на базі якого здійснюється експертний нетворкінг, міжнародне співробітництво, а також дослідницька та просвітницька діяльність. Все це – задля того, щоб сформувати в українському суспільстві культуру поваги до інтелектуальної власності та таким чином вивести нашу державу на наступний цивілізаційний рівень.

Коротка післямова

Я не ставила собі задачу переказати весь дашборд – натомість свідомо обмежилася окресленням основних тенденцій. Тому, якщо вам цікаво простежити динаміку розвитку української IP сфери протягом останніх п’яти років, раджу звернутися безпосередньо до документа – адже деталізовані та всебічно структуровані показники дають змогу скласти повнішу картину. Але у будь-якому разі можу впевнено констатувати, що цифри демонструють головне: IP офіс провадить прозору, наполегливу й послідовну діяльність заради інноваційного майбутнього України.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]