Зараз час летить так швидко, що іноді не встигаєш зрозуміти, що відбувається. Особливо це лякає молодь, на чиї плечі впало нелегке завдання — вирішити, з чим пов’язати своє життя, з чого розпочинати, як треба робити, щоб пізніше не опинитися в складній ситуації. Переживати за це абсолютно нормально, адже ми не народжені, знаючи відразу, ким ми є.
Кожен з дорослих проходив цей шлях неусвідомленості, але у сучасної молоді є перевага — величезна кількість можливостей для розвитку з будь-якого боку.
Перед тим як перейти до них, потрібно зрозуміти, чого не вистачає юнакам і юнкам для того, щоб зростати. Коли ми уявляємо перед собою молоду людину, ми бачимо майбутнього студента чи студентку, які, по-перше, не знають, ким вони хочуть стати, по-друге, часто неохоче отримують вищу освіту через невпевненість в обраній галузі.
Як визначитися з подальшою діяльністю
Освіта в нашій країні не панацея, вона не визначає майбутнього шляху студентів, але вона часто допомагає їм зрозуміти, чим хочеться або не хочеться займатися в житті, і дозволяє використати можливості для самих себе. Практика показує, що переважно люди не працюють за спеціальністю просто тому, що вона стала для них нецікавою, неперспективною, малооплачуваною тощо.
Є різні причини, проте навчання у будь-якому закладі вищої освіти включає тайм-менеджмент, знайомство з новими людьми, створення мережі важливих контактів, тобто нетворкінг. І це все молода людина вивчатиме, навіть не розуміючи цього, бо хіба є такий предмет, як нетворкінг? Ні, ви самі повинні це усвідомити.
Якщо для вас справді важлива освіта в майбутньому, тоді можна порекомендувати студентам використовувати будь-яку можливість, яку надає університет для того, щоб розвивати або набувати якісь навички. Реєструйтеся на ті лекції та вебінари, тематика яких вас приваблює. Ви обов’язково дізнаєтеся там щось нове й отримаєте потрібні знання, які будуть використані ВАМИ в майбутньому.
Навіть якщо ви вчитеся на тій спеціальності, яка вас не цікавить, але думаєте про те, як класно було б стати журналістом і ви бачите в якомусь Telegram-каналі запрошення на лекцію «Бути журналісткою в Україні: долати бар’єри та стереотипи», – реєструйтеся! Взагалі такі вебінари дозволяють людині зважити всі переваги та недоліки своєї професії майбутнього.
Дієві способи визначення подальшого розвитку
Як ви вже зрозуміли, для того щоб розвивати себе, передусім потрібно навчитися комунікувати з людьми. Що робити, коли ви не навчаєтеся в закладі вищої освіти? Зрозумійте, що вас цікавить. Любите книги? Приєднуйтеся до книжкових клубів, де ви зможете не лише висловлювати свої враження від прочитаного, але й слухати інших і долучатися до глибоких дискусій. Взагалі відвідування різних клубів та гуртків допомагає вдосконалювати навички спілкування та вчитися слухати інших, що є важливим у будь-якому діалозі. Адже якщо ви не вмієте слухати інших, ніхто не захоче з вами спілкуватися.
Навіть якщо ви не так сильно любите читати книжки, відвідуйте культурні події, які організовуються різними діячами. Це можуть бути абсолютні різні теми: політика, культура, мистецтво, екологія, гендерна рівність тощо. Головне, не потрібно боятися підходити до освічених людей. Навпаки, йдіть до них, питайте, просіть від них критику, бо саме вони покажуть вам, де потрібно напрацювати свої недоліки і де ви вже уміло щось робите.
Волонтерство — один із найкращих інструментів, щоб розвинути будь-які навички, які потрібні для кар’єри в майбутньому. Треба бути готовим, що мало хто буде готовий платити новачку за це, але в цьому суть волонтерства — ніхто не передбачає фінансової винагороди за твою працю. Але якщо відкинути цю егоїстичну мету, волонтерство — неймовірна можливість, за допомогою якої можна розвинути свою емоційну та стресостійку складові характеру. Моменти, коли ти бачиш результати своєї плідної праці і чуєш подяку — незабутні. Ще одна дуже класна перевага волонтерства — люди. Всі там різні, і ти можеш навчитися нового від кожного з них, або ж навіть навчити когось. Завдяки волонтерству молодь розуміє, що важлива не лише матеріальна підтримка, а й емоційна.
Існують різні організації для молодих людей, які шукають альтернативні можливості розкриття свого потенціалу, зокрема найбільша міжнародна молодіжна організація AIESEC, головною метою якої є розвиток лідерських якостей через виклики та події. Також AIESEC в Україні надає можливість стажуватися у таких сферах: маркетинг, управління бізнесом, HR, дизайн, фінанси. Досвід, який ви зможете отримати під час професійного волонтерства, не просто буде якимось маленьким абзацом у вашому резюме, а й інвестицією для свого кар’єрного зростання.
Замість післямови
Підсумовуючи, нині існує багато способів розвитку своїх навичок для молоді, і кожен може їх використати, маючи бажання. Здобуття вищої освіти справді є важливим кроком для кожної молодої людини, і потрібно постійно вдосконалювати цю систему. Проте навіть тим, хто не впевнений, ким вони хочуть бути, доступні нескінченні можливості для пошуку власного життєвого шляху.