ОВДП: ви про них багато чули, читали, і навіть готові зробити вашу першу інвестицію, але поки не знаєте, як «виглядає» процес купівлі державних цінних паперів? Тоді пропоную вам зазирнути за лаштунки.
Якщо коротко, то облігації внутрішньої державної позики випускає держава в особі Міністерства фінансів, а вже воно продає цінні папери на аукціонах, які проводяться щотижнево, по вівторках. І якщо вас коли-небудь цікавило, який вигляд мають цінні папери, то одразу скажу, що фізичних облігацій не існує – це облік на рахунку клієнта в депозитарній установі.
Хто відвідує ці аукціони і як відбувається продаж?
Аукціони не відбуваються фізично, їх проводять онлайн.

Учасниками аукціонів є банки – первинні дилери, які акумулюють у себе замовлення клієнтів – фізичних і юридичних осіб. А також – інших банків та фінансових компаній, що не мають доступу до аукціону.
Наприклад, ОТП Банк, який я представляю і який є первинним дилером, напередодні аукціону вказує для своїх клієнтів орієнтовну дохідність ОВДП, що будуть продані Мінфіном. Утім, вона не є змодельованою за результатами попередніх періодів та не є гарантованим (надійним) показником майбутніх результатів.
Отже, перед початком аукціону первинні дилери подають замовлення до міністерства на тих умовах, на яких готові придбати ОВДП.
Зі свого боку, Мінфін розробляє та оприлюднює орієнтовні графіки розміщення ОВДП, визначає час та обсяги розміщення облігацій (скільки цінних паперів буде продано). Затверджений графік, а також зміни до нього періодично розміщуються на офіційному сайті міністерства.
Після отримання заявок про участь в аукціоні Міністерство фінансів приймає остаточне рішення щодо умов розміщення державних облігацій. Воно встановлює граничний рівень дохідності ОВДП, відповідно до якого задовольняються (або не задовольняються) заявки учасників розміщення облігацій. Тобто якщо Мінфін за результатами аукціону встановив дохідність за певними облігаціями нижчу, ніж та, з якою заявився первинний дилер, то такі замовлення не задовольняються.
Що означає – первинний дилер?
Первинні дилери – це банки, які визначені Мінфіном і які взяли на себе зобов'язання співпрацювати з Міністерством фінансів над розвитком внутрішнього ринку державних цінних паперів. Натомість вони отримують виняткове право на участь у розміщеннях ОВДП та переважне право брати участь в інших операціях, що проводить Мінфін з такими облігаціями.
Які банки можуть бути первинними дилерами:
- мають ліцензію на провадження професійної діяльності з торгівлі цінними паперами;
- мають сплачений статутний капітал, еквівалентний не менш як 10 млн євро;
- мають практичний досвід роботи на ринку облігацій (загальний обсяг торгівлі облігаціями становить не менш як 1 млрд грн).
Лише 11 банків України відповідають переліченим критеріям та є первинними дилерами Мінфіну.
Їхній перелік та рейтинг є на сайт міністерства.
Як облігації потрапляють до клієнта?
Далі шлях облігації до клієнта поясню на живому прикладі – ми умовно придбаємо ОВДП через мобільний застосунок OTP Bank UA, який надає клієнтам можливість виходу на аукціони Міністерства фінансів напряму. ОТП Банк – у списку первинних дилерів, більше того, є постійним лідером серед первинних дилерів Міністерства фінансів. За підсумками 2023 року він посів друге місце серед комерційних банків у загальному рейтингу первинних дилерів Мінфіну.
Що відбувається, якщо Міністерство фінансів повністю задовольняє замовлення ОТП Банку за запропонованою ціною?
У клієнтів – користувачів застосунку OTP Bank UA статус замовлення у застосунку відображається як «Погоджено», а протягом доби після проведення аукціону придбані ОВДП відображаються в портфелі клієнта, у вкладці «Накопичення» та в розділі «Придбані облігації».
Звіт про виконання замовлення відправляється клієнту електронною поштою протягом двох днів від дати аукціону.
Що відбувається, якщо замовлення дилера було задоволено частково?
Таке можливо, якщо попит від первинних дилерів був більший, ніж кількість облігацій, яку Мінфін готовий продати на аукціоні (вище ми згадували, що коли Мінфін дає анонс, він визначає обсяг розміщення).
Тоді статус замовлення у застосунку відображається також як «Погоджено». І протягом доби після проведення аукціону придбані облігації (у сумі, яку задовольнили) відобразяться у клієнта в його портфелі у вкладці «Накопичення» та в розділі «Придбані облігації».
Решта коштів, які не було використано для купівлі ОВДП, наступного дня повертаються на рахунок клієнту. Звіт про часткове виконання замовлення відправляється клієнту електронною поштою протягом двох днів від дати аукціону.
Що відбувається, якщо аукціон Міністерства фінансів за запропонованою ціною не відбувся?
Тоді статус замовлення у застосунку відображається як «Відхилено», а кошти клієнта повертаються на його рахунок – автоматично в день проведення аукціону.
Доларові ОВДП у центрі уваги
Проаналізувавши дані за минулий рік, ми бачимо, що найбільшою популярністю користуються доларові ОВДП. Так, за обсягами в 2023 році доларові інвестиції в державні облігації склали 5,3 млрд грн в еквіваленті (83% від загального залучення). Відповідно гривневі – 825,4 млн грн (13%), в євро – 252,4 млн грн в еквіваленті (4%).
У чому для наших клієнтів особлива привабливість ОВДП, особливо доларових? Валютні державні облігації мають більший відсоток дохідності порівняно з валютними банківськими депозитами. А крім того, вони не оподатковуються, на відміну від вкладів.
Придбання ОВДП через застосунок є сучасним, простим, зручним способом інвестиції коштів. Від клієнта потребується мінімум часу та зусиль, водночас це можливість надійно зберегти і примножити кошти, а також підтримати економіку України.
Дізнатися більше про можливість придбання ОВДП у мобільному застосунку OTP Bank UA можна за посиланням.