Як енергоменеджмент допоможе заощадити кілька мільярдів доларів

виконавчий директор ВГО «Вища рада енергоаудиторів та енергоменеджерів України»

Однією з важливих тем інформаційного простору України в останній тиждень став тренінг з енергозбереження для новообраних депутатів Верховної Ради у Трускавці.

На жаль, детальна програма тренінгу не була опублікована, а громадськості лише повідомили, які теми вивчали народні обранці. Також відомо, що депутати отримували домашні завдання і мали були виконати заключну роботу. Оцінки їм не ставили, а в пресі їхня успішність не висвітлювалася. Відвідування занять було не обов'язковим...

Оцінювати ефективність тренінгу зараз, за умови обмеженої інформації, досить складно. Висновки можна буде робити за результатами роботи народних обранців у парламенті. Як позитивний момент можна відзначити, що викладачами були вітчизняні фахівці, а не іноземці. Я не маю інформації щодо вартості тренінгу та зарплату лекторів.

Тому хотілося б запропонувати абсолютно безплатно (!) провести тренінг з проблем енергозбереження та про те, що саме може дати Україні впровадження політики енергоефективності та енергозбереження. Перш за все, має йтися про енергоаудит та энергоменеджмент. Про те, що запровадження системи енергоменеджменту може забезпечити зниження витрат на енергетичні ресурси щонайменше на 3-5% вже впродовж перших 12-18 місяців. У масштабах країни це становитиме близько мільярда доларів тільки щодо газу. Приблизно такі ж суми можна отримати для теплової та електричної енергії і т. д.

Необхідно також розповісти про маловідомі можливості енергоаудиту – аналіз питомих енерговитрат залежно від обсягів виробництва, а також про безвитратні (організаційні) заходи.

Такий підхід дозволив виявити розкрадання дизельного палива на одному з найбільших підприємств. Ба більше, тільки для однієї з базових галузей з`ясувалось, що впродовж 3 років з 4, коли при владі був Янукович, були виявлені «вузькі місця», що може засвідчувати про можливе розкрадання або неефективну роботу...

У звітах про энергоаудит зарубіжних компаній відсутнє таке поняття, як безвитратні (організаційні) енергоощадні заходи. Але це власне українське know how. Для будь-якого великого підприємства може бути забезпечено зниження витрат на 3-5% тільки за рахунок впровадження організаційних (безвитратних) заходів. І це підтверджує досвід!

Можна і потрібно розповісти про міфи енергозбереження, тобто про те, що далеко не завжди використання енергоефективного обладнання економічно виправдано. Про те, що енергозбереження – це не лише впровадження об'єктів відновлюваної енергетики.

Як може бути впроваджена система енергоменеджменту в масштабах України?

Регіональні (галузеві) одно-дводенні тренінги для представників центральної та місцевої влади. Після закінчення тренінгів та після проведення енергоаудитів регіонів (галузей) губернатори (мери), міністри повинні будуть представити програму енергозбереження регіону, міста, галузі. І захистити цю роботу (програму енергозбереження). За результатами захисту та з урахуванням якості представленої роботи буде проведена оцінка роботи губернатора, мера, міністра.

У результаті з'явиться можливість розробити, нарешті, енергобаланс України та виявити перспективи розвитку вітчизняної енергетики.

Вибори завершилися – треба працювати!

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page