Facebook Pixel

Уряд переводить стрілки

Ольга Шульга
оглядачка The Page

У четвер Кабмін підписав меморандум про співпрацю з Національним банком. Офіційно це пояснили просто: він потрібен для координації зусиль для досягнення економічного зростання та цінової стабільності.

Підписання виглядало дуже характерно. Разом сиділи тільки прем'єр-міністр Олексій Гончарук та голова Нацбанку Яків Смолій. Окремо з боку Гончарука також перебували топменеджери Кабміну – міністр економіки Тимофій Милованов і міністр фінансів Оксана Маркарова, а навпроти них — два заступника глави Нацбанку Катерина Рожкова і Олег Чурій.

Між НБУ і Кабміном вже давно пробігла чорна кішка. Підписання меморандуму — це спроба примирити дві сторони, у яких різне розуміння того, як потрібно управляти фінансовою системою.

Як розповіло The Page джерело в уряді, підписавши меморандум, Гончарук вирішує дві проблеми.

Меншою мірою він зміцнює імідж уряду за рахунок Національного банку. Адже НБУ продовжує дотримуватися безкомпромісної позиції в питанні повернення підприємцем Ігорем Коломойським боргу – виведених з Приватбанку грошей. А до уряду у міжнародних кредиторів тепер є питання після інтерв'ю Олексія Гончарука FT, в якому він, як написало видання, нібито допустив компроміс з Коломойським. Прив'язка до Нацбанку за допомогою цього меморандуму допомагає нейтралізувати цей фактор.

Але, це меншою мірою.

Більшою мірою угоду було підписано з тим, щоб Національний банк України і Кабінет міністрів могли узгоджено діяти в частині управління курсом.

Тут вся справа у вкрай небезпечній політиці запозичень через продаж ОВДП, яку бездумно застосовував Кабмін. Вона призвела до зміцнення гривні через приплив валюти для купівлі українських цінних паперів. І, як наслідок, до трьох вкрай негативних наслідків для економіки:

  1. Сильна гривня вдарила по експортерам та виробникам. Індекс промислового виробництва в Україні падає вже давно, але у зв'язку з ревальвацією його падіння лише прискорилося. Частково все, що відбувається викликано реакцією самих учасників ринку. Так, частина металургів призупинила експорт при такій твердій гривні розпочала ремонт на своїх меткомбінатах. Інші й зовсім зупинили виробничі потужності. Україна втрачає експорт, виробництво і джерела валютної виручки.
  2. Через стагнацію в промисловості внутрішній ринок також опинився в дуже сумній ситуації. Наприклад, у вересні різко впали продажі на ринку первинної нерухомості, було заморожено безліч будівельних проектів, просів ринок будматеріалів. І така ланцюжкова реакція в кожному сегменті.
  3. Нарешті, взяті в борг гроші потрібно повертати і, розуміючи це, міністр фінансів Оксана Маркарова внесла у Верховну Раду безліч суперечливих законопроектів, які сильно підвищують податкове навантаження. Їх вкрай негативно оцінює бізнес і вони вже призвели до конфлікту між підприємцями і Кабміном, про який писав The Page.

Уряд робить вигляд, що за рахунок підписання угоди з НБУ в подальшому вдасться уникнути подібних проблем. Принаймні, в частині тиску на експортерів.

Насправді такі ідеї досить сумнівні. Реальна проблема не в неузгодженості політики Нацбанку і Кабміну. Вона в недалекоглядному запозиченні з боку Мінфіну на зовнішніх ринках через випуск ОВДП. І відсутності кредитів з боку Міжнародного валютного фонду,які не призводять до такого різкого зміцнення курсу гривні.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]