Якщо ви – винахідник, науковець, креатор або підприємець, чия сфера пов'язана з новітніми технологіями та інноваціями, то в певний момент професійної діяльності перед вами неминуче постає питання захисту інтелектуальної власності (ІР). І тут постає питання про фахову допомогу. Її можуть надавати представники у справах інтелектуальної власності (патентні повірені), фахівці патентно-ліцензійних відділів університетів, академічних інститутів, підприємств, спеціалісти з питань ІР адвокатських, патентних, юридичних компаній. Водночас багаторічний досвід засвідчує, що фахівців з ІР в країні суттєво не вистачає. І саме зараз, під час повномасштабної війни, Україна почала активно розбудовувати інноваційну інфраструктуру, що може виступати ефективною допомогою на шляху перетворення ідеї у технології та об'єкти права інтелектуальної власності, які мають хороші перспективи до комерціалізації. В країні запроваджуються як міжнародні ініціативи, так і державні інструменти підтримки. Про один із таких інструментів я й хочу поговорити в цій колонці.
Про що йде мова
Пропоную почати з загального. Мережа TISCs, або Центрів підтримки технологій та інновацій (Technology and Innovation Support Centers) – це міжнародний проєкт Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO), що був заснований у 2009 році та наразі охоплює понад 90 країн з економіками, що розвиваються. В Україні проєкт TISC почав впроваджуватися з 2018 року, після підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством економічного розвитку і торгівлі та WIPO.
Проєкт насамперед спрямований на те, щоб забезпечити місцевих інноваторів, дослідників та бізнес вичерпними консультаціями та всебічною підтримкою в IP сфері, починаючи з загальних питань щодо процесу подання заявок на видачу охоронних документів на об’єкти IP права та закінчуючи маркетинговими дослідженнями й розробкою бізнес-планів. Іншими словами, Центри допомагають усім стейкхолдерам інноваційної екосистеми максимально реалізувати свій потенціал та перетворити ідеї на повноцінні продукти, що водночас будуть стимулювати національний економічний розвиток та формувати міжнародний імідж України як високотехнологічної держави.
З 2022 року цей проєкт реалізовується на базі Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ, ІР-офіс), у складі якого працює Головний офіс TISC. Для IP офісу важливо зробити TISCs якомога більш доступними, тому ми невпинно працюємо не лише над підвищенням кваліфікації наших фахівців та посиленням обміну досвідом із WIPO, але й безпосередньо над розбудовою регіональної мережі TISCs, що дозволяє максимально наблизити послуги та сервіси до інноваторів та розробників. Така розбудова включає як відновлення роботи заснованих протягом останніх років TISCs в регіонах (діяльність яких була фактично зупинена ковідом та початком повномасштабної війни), так і безпосередньо відкриття нових Центрів на базі університетів, наукових установ, торгово-промислових палат, конструкторських бюро, індустріальних парків тощо. Роботу регіональних Центрів координує Головний офіс TISC в УКРНОІВІ, забезпечуючи надання інформаційно-консультаційної підтримки з питань охорони ІР прав та інновацій.
Зусилля приносять свої плоди: лише протягом минулого року в межах роботи TISC в Україні було створено 16 нових Центрів, надано 704 консультації та проведено 58 просвітницьких заходів. Нещодавно ж представники IP офісу відкрили ювілейний, 40-й український TISC на базі Хмельницької торгово-промислової палати. Тож щоб краще пояснити принципи функціонування мережі TISCs, варто звернутися до конкретних кейсів.
Talking about my idea
Проєкт під назвою Talking about my idea – це серія вебінарів, організована українською мережею TISC спільно з National IP&Innovations Hub. Кожен вебінар присвячений найбільш актуальним та складним питанням, що виникають на перетині інтелектуальної власності та інновацій, та покликаний дати учасникам практичні навички та дієві поради щодо нюансів комерціалізації об’єктів IP права, управління інтелектуальною власністю, менеджменту інновацій, запуску стартапів та багато чого іншого. Серед спікерів – провідні національні та закордонні фахівці: представники IP офісу та мережі TISC, науковці та винахідники, викладачі ЗВО, експерти, а також бізнесмени та стартапери. Наприклад, серед тем вебінарів – «ІР як частина бізнес-стратегії та побудови бренду стартапу», «Ідея на мільйон», «Український EdTech стартап BUKI: поради для масштабування та вихід на світові ринки», «Рівні готовності інновації як інструмент розвитку інноваційного проєкту «від ідеї до ринку»».
Доступ до eTISC
Електронна платформа eTISC від WIPO виконує декілька функцій. По-перше, це створення максимально зручного середовища для обміну знаннями та досвідом між членами TISC у різних куточках світу. По-друге, це поширення інформації про події в межах роботи TISC у тій чи іншій країні. Нарешті, чи не найважливішим призначенням платформи є забезпечення доступу до різноманітних ресурсів, серед яких – бази даних патентів, науково-технічних публікацій та інших матеріалів, потрібних для підтримки інноваційної діяльності.
Саме Головний офіс TISC в ІР офісі виступає посередником, який приєднує нових учасників з України до міжнародної спільноти eTISC та пояснює їм принципи користування цим незамінним інструментом. Наприклад, минулого року відбулося 2 воркшопи, присвячені базам даних WIPO ASPI та ARDI, які зокрема доступні через eTISC. Своєю чергою, завдяки регулярному моніторингу конкурентних технологій та розумінню глобального патентного ландшафту в українських винахідників та стартаперів з'являється набагато більше шансів на успіх.
Трансфер технологій
Чим активніше розвивається інноваційна екосистема – тим гостріше постає питання трансферу технологій, або ж грамотної передачі прав на використання своїх розробок третій стороні. В Україні ця процедура поки що не набула великого поширення та однозначно програє набагато більш популярному і простому продажу. Змінити усталену парадигму зможуть тільки комплексні зусилля багатьох стейкхолдерів та інституцій – і не лише в частині зміни законодавства, але й безпосередньо на практиці. І саме TISCs мають необхідний потенціал для того, щоб стати одним з ефективних драйверів цих процесів.
Передусім, надання консультацій та юридичний супровід трансферу технологій є однією з ключових послуг Центрів. Крім того, низка університетів, на базі яких функціонують TISCs, вже мають досвід успішного трансферу технологій та діляться ним на різноманітних заходах, організованих IP офісом. Зокрема, це кейси, що відбулися в межах діяльності інноваційної екосистеми КПІ ім. Ігоря Сікорського, у Сумському національному аграрному університеті, а також у Харківському національному університеті ім. В. Каразіна. Додайте до цієї формули нещодавно запущений відділ консультативної підтримки трансферу технологій IP офісу, і можна переконатися в тому, що популяризація в Україні ефективної моделі трансферу технологій – це справа найближчого майбутнього.
Мережа TISC відіграє надважливу роль: підтримуючи винахідництво, інновації та стартапи, вона водночас створює сприятливе середовище для продуктивної взаємодії між творцями, бізнесом, університетами та науково-дослідними установами, а також громадським сектором та державними структурами. Водночас саме завдяки TISC співпраця на місцевому рівні доповнюється корисною взаємодією із глобальною інноваційною спільнотою – і все це виступає запорукою того, що Україна повноцінно інтегрується у світовий технологічний ландшафт. Безумовно, подібні процеси є необхідною складовою нашого розвитку в довгостроковій перспективі. Проте ще більше ми потребуємо їх прямо зараз, в реаліях повномасштабної війни – заради активізації DefenseTech, MedTech, IT, AI та інших технологічних розробок, від яких залежить не просто наша Перемога, але й виживання України як держави. Тож розвиток TISC як складової інноваційної екосистеми України – це наше сьогодення та наше майбутнє.