Фото: Bela Balla/Pixabay
Болонья, столиця регіону Емілія-Романья, визнана містом із найвищою якістю життя в Італії 2020 року.
На другому та третьому місці рейтингу Qualità della vita 2020 перебувають відповідно Больцано та Тренто — міста, що розташовані в німецькомовній автономній області Трентіно-Альто-Адідже.
До десятки кращих для життя міст Італії, крім зазначених трьох, на думку Il Sole 24 Ore, увійшли також Верона, Трієст, Удіне, Аоста, Парма, Кальярі та Порденоне.
Провідна італійська ділова газета Il Sole 24 Ore щорічно з 1990 року проводить дослідження якості життя в 107 провінціях Італії — Qualità della vita.
Дослідження передбачає аналіз понад 90 показників, розділених на шість тематичних макрокатегорій:
- багатство та споживання;
- бізнес і робота;
- довкілля та послуги;
- демографія та здоров'я;
- правосуддя та безпека;
- культура та дозвілля.
На підставі аналізу всіх показників провінції, які беруть участь у дослідженні, ранжуються за рейтингом залежно від набраних балів.
Варто зазначити, що провінція в Італії, за українськими мірками, частіше відповідає місту з передмістям. Тому надалі в статті для простоти розуміння вживається термін «місто».
Складники успіху
Переможниця останнього рейтингу Qualità della vita 2020 Болонья має вищий бал (683,587) у категорії багатство та споживання, друге місце в категорії довкілля та послуги, третє — у категорії культура та дозвілля.
Щоб краще зрозуміти, що є складниками успіху міста, варто звернути увагу на окремі параметри, які враховували експерти для визначення якості життя.
Житель Болоньї, наприклад, має в середньому 27 489 євро доходу на рік. Це другий показник у країні після Мілана. Болонський пенсіонер отримував 2020 року в середньому 1351 євро пенсії на місяць (8-ме місце зі 107 міст Італії).
За італійськими мірками, у місті живуть не бідні люди: у середньому кожен резидент Болоньї мав 2020 року на банківському депозиті майже 22 тис. євро (11-те місце зі 107) і витрачав торік на придбання товарів тривалого користування (телевізори, холодильники тощо) у середньому не менш як 3 199 євро (15-те місце зі 107).
Гірша ситуація в жителів столиці регіону Емілія-Романья із житловими умовами. У середньому на болонську сім'ю доводилося трохи більше за 60 кв.м житлової площі (99-те місце зі 107).
Орендна плата за житло в Болоньї — одна з найвищих у країні, що не дивно для цього студентського міста. За оренду пристойної квартири в центрі доводилося сплачувати в середньому 1150 євро на місяць (102-ге місце зі 107).
Вартість житла в Болоньї торік теж була не маленькою — 3,5 тис. євро за квадратний метр житлової нерухомості в прилеглому до центру районі. Дорожче житло в Італії 2020 року було тільки в Римі, Мілані, Флоренції та Венеції.
Відносна дорожнеча житла в Болоньї компенсувалася відмінним міським сервісом, сприятливим довкіллям, високою зайнятістю та умовами для розвитку особистості. Зокрема, Болонья — найосвіченіше місто в Італії.
Майже 76% його жителів віком від 24 до 64 років мають принаймні один диплом. Водночас роботу в Болоньї знайти можна. Рівень зайнятості в місті — 73%, один із найвищих в Італії (2-ге місце зі 107).
Попри пандемію 2020 року нудьгувати болонцям не доводилося. Минулого року місто було на першому місці в Італії за кількістю проведених спортивних заходів міжнародного рівня.
На кожну 1000 жителів Болоньї 2020 року припадало 76 відвідувань вистав, концертів і шоу. Кожен житель Болоньї минулого року в середньому витрачав 82 євро на придбання квитків на різні культурно-масові заходи. На кожну 1000 жителів столиці Емілія-Романья припадає 4 бібліотеки, 3 ресторани та 3 бари.
Кращі впродовж 10 років
Болонья не вперше визнається кращим місцем в Італії для життя. Лідером рейтингу газети Il Sole 24 Ore це місто було 9 років тому. Однак загалом упродовж останніх 10 років столиця Емілії-Романьї не мала особливих успіхів.
Наприклад, 2019 року Болонья була тільки на 14-му місці зі 107. Однак є міста в Італії, які впродовж останніх десятиліть не випадали з десятки кращих у рейтингу Il Sole 24 Ore. І це зовсім не Рим або Венеція.
Це невеликі міста, які не дуже добре знають за межами Італії. Вони розташовані на півночі країни, в Альпах: Тренто, Больцано й Аоста. До речі, сім міст із десяти кращих 2020 року містяться на північному сході країни, одне на північному заході й жодного на південь від Риму.
Якщо простежити історію рейтингу Il Sole 24 Ore за останні 10 років, то можна помітити, що загалом в Італії люди живуть якісніше в невеликих або середніх містах, ніж у мегаполісах.
Рим, наприклад, за десять останніх років не піднімався в рейтингу Il Sole 24 Ore вище 12-го місця (2014 року). Максимальний успіх чарівної Венеції за 10 років — 9-те місце 2019 року.
Улюблена українськими туристами столиця Тоскани — чудова Флоренція — лише одного разу (2015 року) увійшла до п'ятірки кращих міст Італії на думку експертів Il Sole 24 Ore.
Великий стрибок уперед зробив за останні роки Мілан. Світова криза 2008 року сильно підкосила столицю світової моди. Однак у наступні 7 років місто змогло відновити колишній лиск, і після 2015 року воно двічі визнавалося найзручнішим для життя і двічі посідало другу сходинку рейтингу Il Sole 24 Ore.
Водночас такі великі й відомі своєю красою міста, як-от Турин, Неаполь і Палермо, традиційно перебувають наприкінці рейтингу якості життя.
Дослідження також чітко демонструє ще одну особливість Італії: разюча відмінність рівня життя в містах на півдні від рівня життя на півночі країни.
Жодне місто півдня Італії за останні 10 років жодного разу не входило до 10 кращих за якістю життя, згідно з рейтингом Il Sole 24 Ore.
Так, наприклад, середній дохід жителя Неаполя 2020 року був майже вдвічі менше (14 142 євро), ніж середній дохід жителя Болоньї (27 489 євро).
Резидент Палермо мав 2020 року на банківському депозиті в середньому більш ніж удвічі менше грошей (10 212 євро), ніж житель Болоньї. Супутниками бідності, як і в Україні, у південних містах Італії є корупція та злочинність.
Так, Неаполь — один із найгірших у країні за кількістю злочинів, пов'язаних із відмиванням грошей і вимаганням (85-те і 103-тє місця зі 107 відповідно). А ось у Палермо, де рівень зайнятості один із найгірших у країні (39% і 103-тє місце зі 107), високий рівень крадіжок (78-ме місце зі 107).
Гірші з найгірших
Останнє 107-ме місце в рейтингу якості життя Il Sole 24 Ore 2020 року посідає засноване стародавніми греками місто-порт Кротоне на березі Тарентської затоки, біля самої основи підошви італійського чобота.
Житель цього давнього калабрійського містечка чисельністю трохи більш як 60 тис. мав торік найменший середній дохід в Італії — майже 12 тис. євро на рік. У перерахунку на гривні це становить понад 30 тис. грн на місяць.
Щоправда, роботу в Кротоні 2020 року знайти було дуже важко: рівень зайнятості в місті 36% (107-ме місце зі 107). Але водночас на депозиті в банках 2020 року кожен кротонець тримав у перерахунку на гривні в середньому майже 300 тис. грн (8 476 євро).
Витрати жителів південного містечка на товари тривалого користування 2020 року також були найменші в Італії: на кожну сім'ю в середньому 1 512 євро на рік, або майже 50 тис. у перерахунку на гривні.
На кожного жителя найгіршого, на думку авторитетних італійських експертів, за якістю життя міста в середньому припадало понад 70 кв. м житла. До речі, середня пенсія в цьому депресивному, на думку експертів Il Sole 24 Ore, містечку 2020 року становила 954 євро на місяць.
Вкладення
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора