Інвестиції в нерухомість — це вигідний депозит. Однак під час вибору об'єкта фінансових вкладень необхідно враховувати не лише його вартість, але й подальші витрати на утримання.
Податкові ставки на нерухомість у різних країнах істотно відрізняються та є величиною непостійною, що пов'язано з низкою економічних факторів.
Турецький ринок приваблює іноземних інвесторів демократичною ціною «квадратних метрів» і порівняно невеликими податками. Ще один «хитрий хід» — зазначення в офіційних документах вартості нижчої за ринкову.
Однак такі методи заниження реальної ціни вітають далеко не всі забудовники.
Популярність міста, в якому міститься об'єкт інвестування, впливає на розмір податків. Приміром, в Анкарі, Стамбулі, Анталії, Ізмірі власникам нерухомості доведеться платити за неї вдвічі більше.
Правові дії, пов'язані з продажем нерухомості, передачею права власності або орендою, також обкладаються податками.
Податок у разі купівлі нерухомості
У разі оформлення угоди купівлі-продажу нерухомості сторонам необхідно сплатити податок, який становить 4% її вартості. Ці витрати зазвичай лягають на покупця.
Розмір податку може бути заздалегідь врахований під час формування ціни об'єкта. За основу для розрахунків береться кадастрова вартість нерухомості — ціна ділянки плюс витрати забудовника.
Отже, за єдиної ставки розмір податку відрізнятиметься навіть у межах одного міста.
Податок на власність з власника
Податкове законодавство Туреччини передбачає податок на власність. Його розмір варіюється у межах 0,2% — 0,6% вартості залежно від типу, до якого належить об'єкт:

Податок сплачується щорічно через спеціальний сайт або муніципальні органи. Власник має право розділити суму на 2 рівні частини та внести їх у травні та листопаді.
Невиконання податкових зобов'язань карається штрафом у розмірі 6-8%. Крім податку на майно, власник також оплачує послуги з вивезення сміття та культурний збір.
Податок у разі продажу нерухомості
Податкове законодавство Туреччини передбачає випадки, коли власник не зобов'язаний платити податок від продажу:
- продаж об'єкта, який перебував у власності не менш як 5 років;
- вартість нерухомості не перевищує 18 тис. лір ($3 тис.) і за рік було продано лише один об'єкт.
Якщо кількість угод купівлі-продажу складає за рік 2 і більше, то така діяльність автоматично вважається підприємницькою.
Дохід власника оподатковується податком у розмірі 15% суми, що залишається після вирахування із загального прибутку встановленого мінімуму (18 тис. лір).
Податок на успадкування та передачу нерухомості
Нерухомість часто стає об'єктом дарування та спадщини. Законодавство Туреччини чітко регламентує ці правові відносини громадян країни та резидентів.
Податкові ставки складають у разі дарування 10-30%, а в разі оформлення спадщини — 1-10%. Такий широкий діапазон передбачає підвищення плати за умови більшої цінності об'єкта.
Податок на дохід від оренди нерухомості
Прогресивна шкала від 15% до 40% застосовується до орендодавців, які є фізичними особами. Для юридичних осіб (агентств) встановлено фіксований податок (15%). Мінімальна сума, яка обкладається податком, для приватних осіб має бути більше ніж:
- 6,6 тис. лір ($1,1 тис.) у разі постійної здачі в оренду житлової нерухомості;
- 49 тис. лір ($8 тис.) у разі постійної здачі комерційної нерухомості.
Максимальна податкова ставка застосовується в разі отримання доходу від оренди нерухомості в розмірі понад 600 тис. лір ($100 тис.).
Турецька система оподаткування є демократичною та лояльною до власників нерухомості. Вигідні умови приваблюють іноземних інвесторів з усього світу.
Виконання податкових зобов'язань вчасно та повною мірою гарантує спокійне життя власникам «квадратних метрів» у Туреччині.
Щоб зробити правильний вибір і не переплатити, варто звернутися за допомогою до фахівців.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора