Mobile broadband. У чому плюси і підводні камені розпорядження про ШСД в Україні

Олена Мініч
експерт з цифрової економіки

Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації, вчора підтримала проєкт розпорядження Кабміну «Про затвердження плану заходів щодо створення умов для розвитку мобільного широкосмугового доступу».

За процедурою це розпорядження розроблене з метою виконання указу Президента України №497/2019. Але за термінами всі основні пункти — другий, третій, четвертий — вже «прострочені».

Розпорядження повинні були підготувати і затвердити ще до 1 серпня (пункт 2 указу). У багатьох пунктах, що стосуються радіочастотного ресурсу (РЧР) основним виконавцем значиться Міністерство цифрової політики, але функцій щодо РЧР у Мінцифри немає — вони всі залишилися у Держспецзв'язку.

Telegram Logo

По суті самої концепції розвитку мобільного широкосмугового доступу (ШСД) і прийнятого держорганами підходу: треба чітко розділяти поняття ШПД і мобільної передачі даних LTE 900.

Тому що LTE 900 — це не ШСД, там не буде швидкостей, які передбачає ШСД (від 30 Мбіт/сек і вище на одного абонента).

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Ця технологія дозволяє мати максимальну швидкість на соту на всіх користувачів у соті 75 Мбіт/с при максимальній конфігурації каналу 10 МГц. Так, це краще, ніж нічого, передача даних там буде, але не ШСД. Це раз.

Другий аспект — всього 30 операторів у світі мають мережі LTE у цьому діапазоні, і обладнання, відповідно, для 30 операторів — не найдешевше. Немає великого обсягу замовлень, отже, немає і масового ділового продукту.

Смартфони з підтримкою LTE 900 — їх начебто багато, 165 видів, але це все дорогі моделі, починаючи з iPhone 6.

Тепер про самі пункти розпорядження: там зібрали всі наявні, накопичені десятиліттями проблеми телеком сектора. Не все вдасться так швидко вирішити, і багато, як там зазначено, будуть вимагати прийняття нових законів.

Тим не менш практично всі аспекти, викладені у документі, виглядають позитивно: і заходи по перерозподілу частот, і питання електромагнітної сумісності (ЕМС), і питання радіоперешкод, і спроба змусити працювати закон про доступ до інфраструктури, і навіть скасування збору в Пенсійний фонд!

Тут, звичайно, Мінфін буде змушений знайти інші джерела, як компенсувати бюджет на ПФ в 1,5 млрд грн, але для абонентів — це потенційне зниження вартості мобільних тарифів ще на 7,5%.

Порадував пункт 12 — про звільнення 700, 800 і 900 діапазону від військових і перехід їх обладнання на частоти стандартів НАТО. Вже 5 років переходимо на стандарти НАТО, а частоти ніхто не звільняє, і кожен раз — це чергова корупційна схема Генштабу та Міністерства оборони з компенсацією за конверсію частот.

Також порадував багатостраждальний пункт про вивільнення 700 діапазону під мобільний зв'язок від телебачення (читай від Зеонбуда) — нарешті, може, займуться реальними діями?

Аспекти, які хвилюють мене в цьому розпорядженні:

1) А чого, власне, ми хочемо досягти? Які KPI для основної задачі (мобільний ШСД — % покриття території, % покриття населення, % indoor швидкості на соту? Швидкості на абонента? І по кожній окремій задачі?

2) Для головного донора частот в діапазоні 900 поки що не передбачена жодна компенсація, а це знижує мотивацію знаходити компроміс із поверненням частот.

Пункт по розробці ПЗУ, який передбачає аспекти рефармінгу частот та передачі в суборенду на комерційній основі — хороший, але поки не будуть прописані конкретні норми, то це все — тільки прожекти.

3) Також в розпорядженні нічого не сказано про землевідведення під об'єкти мобільного зв'язку вздовж автомагістралей, доріг, а також вздовж ж/д, де розташована охоронна зона, що належить «Укрзалізниці». Чи уздовж доріг не потрібен мобільний ШСД?

4) Крім заходів з мобільної передачі даних, потрібні відразу і заходи з виокремлення «цифри» від інфраструктур мобільних операторів на кожен населений пункт менше 2000 чоловік, із забезпеченням безкоштовної точки доступу Wi-Fi для населення.

Робити всі ці пункти треба, і дуже хочеться, щоб у підсумку все вийшло:)

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини