Mobile broadband. У чому плюси і підводні камені розпорядження про ШСД в Україні

Олена Мініч
експерт з цифрової економіки

Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації, вчора підтримала проєкт розпорядження Кабміну «Про затвердження плану заходів щодо створення умов для розвитку мобільного широкосмугового доступу».

За процедурою це розпорядження розроблене з метою виконання указу Президента України №497/2019. Але за термінами всі основні пункти — другий, третій, четвертий — вже «прострочені».

Розпорядження повинні були підготувати і затвердити ще до 1 серпня (пункт 2 указу). У багатьох пунктах, що стосуються радіочастотного ресурсу (РЧР) основним виконавцем значиться Міністерство цифрової політики, але функцій щодо РЧР у Мінцифри немає — вони всі залишилися у Держспецзв'язку.

По суті самої концепції розвитку мобільного широкосмугового доступу (ШСД) і прийнятого держорганами підходу: треба чітко розділяти поняття ШПД і мобільної передачі даних LTE 900.

Тому що LTE 900 — це не ШСД, там не буде швидкостей, які передбачає ШСД (від 30 Мбіт/сек і вище на одного абонента).

Ця технологія дозволяє мати максимальну швидкість на соту на всіх користувачів у соті 75 Мбіт/с при максимальній конфігурації каналу 10 МГц. Так, це краще, ніж нічого, передача даних там буде, але не ШСД. Це раз.

Другий аспект — всього 30 операторів у світі мають мережі LTE у цьому діапазоні, і обладнання, відповідно, для 30 операторів — не найдешевше. Немає великого обсягу замовлень, отже, немає і масового ділового продукту.

Смартфони з підтримкою LTE 900 — їх начебто багато, 165 видів, але це все дорогі моделі, починаючи з iPhone 6.

Тепер про самі пункти розпорядження: там зібрали всі наявні, накопичені десятиліттями проблеми телеком сектора. Не все вдасться так швидко вирішити, і багато, як там зазначено, будуть вимагати прийняття нових законів.

Тим не менш практично всі аспекти, викладені у документі, виглядають позитивно: і заходи по перерозподілу частот, і питання електромагнітної сумісності (ЕМС), і питання радіоперешкод, і спроба змусити працювати закон про доступ до інфраструктури, і навіть скасування збору в Пенсійний фонд!

Тут, звичайно, Мінфін буде змушений знайти інші джерела, як компенсувати бюджет на ПФ в 1,5 млрд грн, але для абонентів — це потенційне зниження вартості мобільних тарифів ще на 7,5%.

Порадував пункт 12 — про звільнення 700, 800 і 900 діапазону від військових і перехід їх обладнання на частоти стандартів НАТО. Вже 5 років переходимо на стандарти НАТО, а частоти ніхто не звільняє, і кожен раз — це чергова корупційна схема Генштабу та Міністерства оборони з компенсацією за конверсію частот.

Також порадував багатостраждальний пункт про вивільнення 700 діапазону під мобільний зв'язок від телебачення (читай від Зеонбуда) — нарешті, може, займуться реальними діями?

Аспекти, які хвилюють мене в цьому розпорядженні:

1) А чого, власне, ми хочемо досягти? Які KPI для основної задачі (мобільний ШСД — % покриття території, % покриття населення, % indoor швидкості на соту? Швидкості на абонента? І по кожній окремій задачі?

2) Для головного донора частот в діапазоні 900 поки що не передбачена жодна компенсація, а це знижує мотивацію знаходити компроміс із поверненням частот.

Пункт по розробці ПЗУ, який передбачає аспекти рефармінгу частот та передачі в суборенду на комерційній основі — хороший, але поки не будуть прописані конкретні норми, то це все — тільки прожекти.

3) Також в розпорядженні нічого не сказано про землевідведення під об'єкти мобільного зв'язку вздовж автомагістралей, доріг, а також вздовж ж/д, де розташована охоронна зона, що належить «Укрзалізниці». Чи уздовж доріг не потрібен мобільний ШСД?

4) Крім заходів з мобільної передачі даних, потрібні відразу і заходи з виокремлення «цифри» від інфраструктур мобільних операторів на кожен населений пункт менше 2000 чоловік, із забезпеченням безкоштовної точки доступу Wi-Fi для населення.

Робити всі ці пункти треба, і дуже хочеться, щоб у підсумку все вийшло:)

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини

Дві причини, чому українці будуть масово виїжджати з країни — голова асоціації працевлаштування

Низькі заробітні плати в Україні і відновлення промислового виробництва в розвинених державах ЄС стануть причинами трудової міграції українців.

«Нібулон» побудує п'ять патрульних катерів для прикордонної служби України

Суднобудівний завод компанії «Нібулон» побудує п'ять патрульних катерів за французьким контрактом для Морської охорони Державної прикордонної служби України.

Чисті резерви НБУ досягли $16,5 млрд

Розмір чистих золотовалютних резервів Національного банку України після виплати $1 млрд за бондами під гарантії США склали $16,5 млрд.