Facebook Pixel

«Приватний суд» як найзручніший спосіб врегулювання спорів

Ольга Кучмієнко
членкиня Асоціації правників України, адвокатка, к.ю.н.

Про можливі шляхи вирішення розбіжностей варто потурбуватися ще на початку проєкту чи підписання договору. Відтак ми віднайшли найшвидший і зрозумілий метод, який щороку лише набуває популярності.

Отже, міжнародний комерційний арбітраж — що це таке й у чому полягають головні його переваги?


Думати про те, як вирішити спор, коли він уже виник — пізно. Відтак про можливі шляхи вирішення розбіжностей варто потурбуватися ще на початку проєкту чи підписання договору.

Попри наявність певних особливостей майже ідеальним рішенням є саме арбітражний розгляд.

«Приватний суд», private court of pale and grey hair men — як тільки не називали міжнародний арбітраж. Утім, цей спосіб вирішення спорів лише набуває популярності впродовж останніх десятиліть. Чому? Розглянемо кілька основних його переваг.

Що таке арбітраж?

Поговоримо про міжнародний комерційний арбітраж. Власне кажучи, це приватний метод вирішення спору на підставі домовленості сторін.

1. Автономія волевиявлення сторін – перша скрипка

Дороговказ, перша скрипка та наріжний камінь усього процесу — домовленість сторін.

Вони можуть домовлятися ледь не про всі аспекти вирішення спору: обирати правила (SCC, ICC, ICSID тощо), юрисдикції, інституції для адміністрування чи ad hoc (арбітраж, який створено для вирішення цього спору).

Варіантів комбінацій можуть бути сотні, проте сторони обмежені своєю фантазією, деякими загальними вимогами права арбітражного застереження та місцем арбітражу.

2. Арбітражне застереження є окремим контрактом

Ледь не ключова перевага арбітражу — навіть якщо основний контракт є недійсним, це не означає, що арбітражна угода є такою самою.

Найчастіше вона міститься в арбітражному застереженні та оцінюється на предмет чинності окремо. На практиці скласти недійсне застереження практично неможливо. Звісно, якщо ви працюєте з професіоналами.

3. Kompetenz – Kompetenz

Арбітражний трибунал самостійно розв'язує питання щодо наявності власної юрисдикції розгляду справи. Водночас питання вирішується на підставі арбітражної угоди сторін і застосовного права.

Це означає, що якщо хтось має сумніви щодо можливості розгляду спору в арбітражному порядку саме цим трибуналом, то призначені арбітри мають достатньо повноважень розв'язати це питання.

Необхідності звертатися до суду та чекати на рішення немає, за нечисельними винятками (наприклад, для виконання рішення чи його скасування в разі процесуальних порушень).

Це означає, що якщо ви точно знаєте, хто розглядатиме ваш спір, то, на відміну від багатьох судових розглядів, вашою справою не «гратимуть у футбол» різні судові органи.

4. Остаточність, або «не втрачайте свої бізнес-можливості з арбітражем»

Винесене арбітражне рішення є остаточним і не підлягає перегляду по суті. Це означає, що ані суд, ані жоден інший орган не може скасувати рішення арбітражу, якщо хтось просто не згідний із рішенням, яке винесли арбітри.

Розглянути потенційні спори в арбітражі зазвичай можна запропонувати в тому разі, якщо іноземний інвестор остерігається розпочинати проєкт через недосконале правосуддя в певній країні.

Іншими словами, якщо спір виник або може виникнути через те, що ви обрали для проєкту «неправильну країну», арбітраж — це саме для вас.

5. Дешевше, швидше, конфіденційніше!

Здебільшого міжнародний арбітраж є менш дорогим, швидшим і зрозумілішим методом вирішення спорів, ніж розгляд справи в іноземному суді.

Відтак, якщо ви працюєте з іноземними контрагентами, (наприклад, місце виконання договору не в Україні) і вони наполягають на розгляді спорів поза українськими судами, то ми зазвичай радимо розглянути саме арбітраж як достойну альтернативу.

Чому? По-перше, з точки зору часових і грошових затрат це буде ефективніше. По-друге, найчастіше арбітражні процеси є конфіденційними.

Це правило прописано процесуальними законами багатьох країн, до того ж сторони можуть додатково домовитися про нерозголошення навіть самого факту спору в арбітражному застереженні.

Відтак інші ваші контрагенти навіть не знатимуть про вашу участь у процесі, якщо ви цього не бажаєте.

Бонус. Практичність

Окрім юридичних, арбітраж має суто практичну перевагу. Він є нейтральним форумом вирішення спору для контрагентів із різних країн.

Тих, які з очевидних причин не хочуть грати за правилами країни-суперника через непорозуміння. Нейтральне місце для вирішення спору за нейтральними правилами та з особисто обраними арбітрами спокійно розв'язує це питання.


У підсумку. Отже, міжнародний комерційний арбітраж, як демократія — є хоча й не ідеальною, проте найкращою альтернативою в багатьох випадках.

Відтак раджу замислитися про включення арбітражного застереження до контракту з вашим контрагентом, якщо:

  1. Ви та ваш контрагент ведете бізнес у різних країнах.
  2. Виконання контракту передбачено за кордоном.
  3. Ви хочете досягти максимальної нейтральності у вирішенні спору.
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора