Цього тижня вийшов звіт про ринок праці США за червень, який перевершив очікування інвесторів; основні американські індекси росли, а деякі макроекономічні індикатори дали привід для тривоги, показавши уповільнення світової економіки.
Основні події тижня
Перший тиждень другого півріччя почався з нових рекордів. Основні американські індекси росли, підкоряючи нові максимуми. Але, дивлячись на нинішні ринки, мені здається, доречно згадати Уоррена Баффета, справедливо стверджуючи, що реальна вартість компанії і її поточна ринкова ціна — різні речі. Екстраполюючи це висловлювання на весь ринок акцій, можна спитати себе: а чи підкріплене нинішнє зростання фундаментальними показниками, чи ми спостерігаємо зростання чергової бульбашки?
З одного боку, окремі макроекономічні індикатори демонструють, що економіка сповільнюється, що в США, що в Китаї, не кажучи про вже давно не зростуючих Європу та Японію. На підтвердження сказаного згадаємо той факт, що цьогт тижня були оприлюднені дані американського PMI, який в червні склав 50,6, впритул наблизившись до критичної позначки «50», що служить вододілом між зростанням і уповільненням економіки. Хоча це трохи краще, ніж у травні, коли PMI знизився до 50,5, та радості мало, адже значення двох останніх місяців найбільш низькі, починаючи з листопада 2009 року.
З іншого боку, звіт щодо стану на ринку праці за червень, оприлюднений у п'ятницю, перевершив очікування інвесторів, продемонструвавши, що кількість нових робочих місць збільшилась на 224 тис. (прогноз -160 тис.); рівень безробіття трохи виріс, до 3,7% (3,6%), але залишається рекордно низьким. Середня погодинна оплата праці зросла на 0,2% (в порівнянні з травнем), і на 3,1% (в річному вимірі). І незважаючи на те що це гарні новини, ринок зустрів їх зниженням індексів. Все просто — у ФРС стало менше вагомих аргументів для зниження ставки.
За великим рахунком, зростання останніх місяців викликає більше занепокоєння, ніж радість, оскільки він підживлюється лише очікуванням зниження ставки і крихкими надіями на врегулювання торгового конфлікту. І якщо до кінця року ставку таки, швидше за все, знизять, то очікування, пов'язані з завершенням торгової війни, поки що засновані тільки на гучних заявах президента США і Ко, яким за будь-яку ціну потрібно хоча б якось «вирішити питання» до виборів.
Зрештою, історичні максимуми, які індекси так легко досягають цього року, абсолютно не підкріплені зростанням прибутку компаній. Відповідно, багато акцій переоцінені. За даними FactSet, з 113 компаній S&P 500, що оприлюднили прогнози результатів за другий квартал, 87 не дотягли до очікувань аналітиків, і цей показник набагато вищий за середнє значення. Загалом очікується, що в другому кварталі прибуток компаній S&P 500 знизиться в середньому на (-2,67%). Чи збудуться прогнози, побачимо скоро, за два тижні, коли відкриється сезон оприлюднення квартальних результатів.
Хто переможе — Страх або Жадібність, Бики чи Ведмеді? На думку Barclay’s, нинішня ситуація на ринку – це «міні-бульбашка», яка цілком може роздутися ще на 8-10%, а потім... Ну, ми всі знаємо, що, врешті-решт, відбувається з бульбашками.
Хороших всім вихідних і вдалих інвестицій!