Для багатьох може стати цікавою новиною, що девелоперський ринок в Україні є одним з найбільш просунутих та сучасних у світі як в архітектурному, так і в технологічному плані. Незважаючи на п’ятикратне падіння обсягів будівництва в Україні після початку повномасштабної війни з росією, ринок розумних систем всередині будівель продовжує зростати у порівнянні навіть із довоєнним періодом.
Сьогодні ми майже не чуємо в рекламах забудовників про «розумний будинок», включений у пакет із нерухомістю — не це сьогодні є критерієм вибору, а темпи реального будівництва. Але вже не можна собі уявити будинок без домофонії, оптоволоконного інтернету, диспетчеризації інженерних систем, контролю доступу та відеонагляду — за такий об’єкт покупець вже просто не «проголосує» своїми грошима. В Україні вже сформований сталий запит на диспетчеризацію всіх інженерних систем в будівлях та цифровізацію усіх процесів взаємодії із керуючою компанією.
Етапи розвитку ринку автоматизації та диспетчеризації
Нульовий етап закінчується 2014 роком — до цього часу ринку, у сучасному його вигляді, не існувало. В Україні робилися лише точкові об’єкти, переважно за іноземні інвестиції, а забудовники не були клієнтоорієнтованими та воліли лише продавати збудовану нерухомість.
Перший етап — це 2014-2022 роки. В Україні з’явилося багато нових та більш сучасних забудовників, які розумілися на маркетингу та стали лідерами на ринку. Не маючи досвіду експлуатації будівель, вони використовували диспетчеризацію та розумний будинок радше у маркетингових цілях, не приділяючи достатньо уваги інженерії.
Другий етап — час після 2022 року. Тут стикнулися одночасно три фактори:
- Війна та кадровий дефіцит.
- Будівельні компанії, які були створені після 2014 року, почали стикатися із реальними проблемами експлуатації збудованих ними будівель та переосмислювати підходи до всієї інженерії в своїх нових проєктах.
- Поява ще однієї генерації забудовників, для яких технології стоять у пріоритеті одразу за архітектурою. Вони від самого початку розуміють, що архітектура створює атмосферу проєкту, а технології — формують унікальний користувацький досвід.
Фінансові переваги при будівництві та експлуатації об’єктів
Правильний комплексний підхід до побудови всіх інженерних та інформаційних систем всередині будівлі дозволяє забудовнику зекономити до 40% коштів порівняно з традиційними підходами.
Якщо в 2018-2019 роках переважна більшість девелоперського ринку ставилася до таких цифр зі скептицизмом, то в 2022-2024 роках вже сформована підтверджувальна статистика серед девелоперів-сміливців, які почали впроваджувати нові підходи в девелопменті.
В 2023 та особливо в 2024 році через міграційні та мобілізаційні процеси на ринку праці загострюється кадровий дефіцит. Ці тенденції стосуються і професій з експлуатації будівель. Тому з метою зменшення витрат на експлуатацію та запобігання «людському чиннику» краще покладатися на інформаційні системи. Завдяки їм для обслуговування об’єкта буде потрібна менша кількість людей, а слідкувати за параметрами обладнання можна з будь-якого місця та миттєво отримувати нотифікації в телефон під час виникнення будь-якої аварійної ситуації.
Інвестиція у майбутню ефективність
На старті нових проєктів приділяйте увагу створенню цілісної інженерної концепції. Вона повинна одразу включати в себе взаємодію всіх інженерних систем між собою, з керуючою компанією та мешканцем. Продумавши все заздалегідь, Ви зекономите суттєву частину коштів під час будівництва, а згодом, і під час експлуатації!