Давоські няні, ейфорія від розміщення єврооблігацій і страждаючий зовнішній вигляд швейцарського села

Міжнародний оглядач PG

Французька преса з іронією оцінює дії України із залучення інвестицій на форумі в Давосі і нарікає на політичну нестабільність. Водночас американська преса дивується успіху України у справі залучення дешевих кредитів за рахунок єврооблігацій, вказуючи на ризики ейфорії від успіху.

За «інсайдерською» інформацією, Apple і Україна залагодили питання відображення Криму в застосунках кремнієвого гіганта. Швейцарська ж преса дивиться на Всесвітній економічний форум з побутової сторони.


Французька Le Figaro висвітлює українське питання в контексті Всесвітнього економічного форуму в Давосі, повідомляючи, що за лаштунками форуму велика українська делегація активно працює над залученням багатих інвесторів в Україну і що завдання це не з простих.

Інвестиції в Україну впали з моменту анексії Криму 2014 року і початку конфлікту на сході України. Якщо ще 2012 року іноземні інвестиції були на рівні $8 млрд, то 2018 року вони не перевищили $2,4 млрд. Однак Київ вважає, що вихід із ситуації є. І це — інвестиційні «няньки».

За словами прем'єр-міністра України Олексія Гончарука, нібито озвученими ним у кулуарах ВЕФ, це такі собі багатомовні держслужбовці, які надійдуть у розпорядження іноземного інвестора, слухатимуть його і захищатимуть його інтереси.

Володимир Зеленський підтвердив ці слова у своєму виступі в рамках форуму, зазначивши, що інвестори, які вкладуть в Україну більше $100 млн, отримають такого собі «янгола-охороця», який дбатиме про них «24 години на добу 7 днів на тиждень».

Дізнавшись про таку незвичайну пропозицію, інвестори, присутні у Давосі, особливо наголошували на тому, що вони зацікавлені не в наданні «няні», а насамперед у політичній стабільності.

Адже саме нещодавно Україна занурилася в глибоку політичну кризу, про що свідчить подання прем'єр-міністром Олексієм Гончаруком заяви про відставку, після того як у ЗМІ з'явився аудіозапис, в якому він критикував економічні рішення президента Володимира Зеленського.

Після цього президент вирішив дати прем'єр-міністру «другий шанс». Хоча у Давосі Гончарук запевняв, що не збирається нікуди йти, доки в нього довірчі відносини всередині урядової команди. Автор статті вважає, що у середу Володимир Зеленський, з метою спокусити економічну еліту, яка зібралася в Давосі, оживив свій акторський талант, який успішно втілив на екрані в серіалі про скромного вчителя, назвавши Україну місцем, де дива стають реальністю, і що Україна повинна стати інвестиційною Меккою.

Потім промова Володимира Зеленського набула слізливого характеру, після того як він заявив, що Україна — недолюблена країна. За цим послідував заключний пірует про те, що, оскільки Великобританія вийшла з ЄС, можливо, це найкращий час для України, аби туди увійти.

Американська газета Finencial Times пише про продаж Україною в середу десятирічних єврооблігацій на суму 1,25 млрд євро, звертаючи увагу на рекордно низькі відсотки за ними. Прем'єр-міністр України пов'язав цей успіх з можливістю зменшити заборгованість України шляхом заміщення дорогого фінансування більш дешевим.

Віктор Сцабо, менеджер з управління портфелем боргових зобов'язань ринків в Aberdeen Standard Investments, зазначає, що Україна — одна з небагатьох країн, в якій відбуваються серйозні реформи, і що економіка України знаходиться у хорошому стані.

За оцінками Тімоті Еша, аналітика Blue Bay Asset Management, це «надзвичайно», що Україна змогла продати борг з такою низькою прибутковістю.

Він є одним із покупців облігацій на розпродажу в середу. Віктор Сцабо заявив, що дохідність таких облігацій у порівнянні з дохідністю у багатьох великих європейських країнах все одно залишається досить привабливою.

За оцінками Тімоті Еша, аналітика Blue Bay Asset Management, це «надзвичайно», що Україна змогла продати борг з такою низькою прибутковістю. У записці для інвесторів він зазначає, що приблизно рік тому Україна не змогла б розмістити борг під менш ніж 10% річних.

Однак Еш стурбований задоволеністю України таким успіхом, оскільки доступність дешевого фінансування за допомогою облігацій може послабити тиск на Володимира Зеленського з метою проштовхування сприятливих для ринку реформ для зниження частки позикових коштів МВФ в Україні.

Випуску облігацій передував виступ Володимира Зеленського у Давосі, в якому він пообіцяв прискорити реформи і розправитися з поширеною корупцією. Він оголосив про плани запропонувати п'ятирічні «канікули» зі сплати податку на прибуток для інвесторів, які вкладуть у країну $10 млн і більше за рахунок приватизації сотень державних підприємств.

Українські чиновники на ВЕФ оголосили про намір підписати угоду з найбільшим залізничним оператором Німеччини Deutsche Bahn.

Прагнучи залучити більше прямих іноземних інвестицій для стимуляції економіки, українські чиновники на ВЕФ оголосили про намір підписати угоду з найбільшим залізничним оператором Німеччини Deutsche Bahn, який консультуватиме їх з питань управління та модернізації застарілої державної залізничної інфраструктури країни протягом 10 років.

Один із провідних світових новинних порталів Business Insider повідомляє про те, що міністр закордонних справ України Вадим Пристайко в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі мав спілкування з Лізою Джексон — віцепрезиденткою компанії Apple з екологічних, політичних і громадських ініціатив.

Зокрема, було порушено тему політично некоректного відображення півострова Крим у двох застосунках Apple (карти і погода), а саме як частини Російської Федерації.

Apple змінив відображення своїх карт у Росії ще в листопаді 2019 року, мотивуючи це ухваленням російською Держдумою закону, який регламентує стан справ.

Однак, судячи з повідомлення Пристайка у своєму твіттер-акаунті, який написав, що «були вирішені неврегульовані питання політичного характеру», ця тема обговорювалася і, найімовірніше, співрозмовники знайшли рішення, що задовольняє обидві сторони.

Швейцарське видання Neue Zürcher Zeitung повідомляє про те, «Український дім у Давосі» розташовується у будівлі філії кантонального банку, поруч з «Індонезійським павільйоном», а трохи далі знаходиться «Мадхья-Прадеш лаунж» — такий собі «Індійський будинок у Давосі».

Такі павільйони дозволили собі чотири учасники форуму. Кожен рік господарі магазинів виносять усе зі своїх будинків, аби здати їх учасникам форуму в оренду за спекулятивними цінами.

Водночас громада швейцарського села Давос стурбована тим, що поки деякі учасники форуму продають себе декілька днів на рік у спеціально обладнаних для цього будинках, псується привабливість самого села.

Адже тільки-но учасники форуму з'їжджають, такі будинки часто стоять порожніми до наступного форуму, бо власникам, які здають їх в оренду на ці кілька днів, орендної плати вистачає на їх утримання і не лише протягом усього наступного року.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора