Мріям і заявам прем'єр-міністра Олексія Гончарука про економічне зростання в 5% на рік не судилося збутися. І питання не тільки в оцінках Мінекономіки, яке ще в жовтні заявило, що наступного року економіка зросте лише на 3,7%. Питання в цілому ряді ключових причин. І здебільшого вони стали очевидними за підсумками прийняття бюджету.
- У державному бюджеті на 2020 рік, який Верховна Рада прийняла у другому читанні, сума на обслуговування держборгу оцінюється в 423,6 млрд грн. З них 282,1 млрд грн – погашення основної суми та 141,5 млрд грн – виплата відсотків. Водночас доходи бюджету становлять 1094 млрд грн. Тобто виплати за боргом складуть 38,9% від розміру доходів. Цьогоріч вони становили 36,7% від доходів, а минулого року – 28,6%. Це означає, що значну частину доходів з'їсть держборг. Водночас витрати на державні інвестиції (а це стаття, яка стимулює економічне зростання) не зросли.
- Ще один можливий напрямок економічного зростання — збільшення інвестицій — наступного року навряд чи запрацює. Ринок землі буде відкрито за консервативною моделлю, а отже нових грошей чекати не доведеться.
Велика приватизація стратегічних підприємств також відкладається. Тут проти Олексія Гончарука виступила, перш за все, Верховна Рада. Залишається актуальною і зовнішньополітична проблема. Війна з Росією ставить Україну поруч з високоризиковими для інвестицій державами.
3. Зниження податкового навантаження та ліберальної податкової реформи в країні, що могло б стати ще одним інструментом економічного зростання, чекати не доводиться. Ба більше, «Слуга народу» планує боротьбу з ФОПами і збільшення оподаткування за окремими напрямами, що тільки створить депресивний вплив на економіку.

4. Нарешті, експорт також поки що не особливо радує. Від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі за 9 місяців 2019 року склало майже $7,1 млрд, що на $549,9 млн більше, як порівняти з аналогічним періодом минулого року.
Ми знову імпортуємо більше, ніж експортуємо, і це дуже сильно псує перспективи економічного зростання, наміченого прем'єром. Одна з ключових проблем падаючого експорту – його сировинний характер і залежність від падаючих цін на сировину.
Інакше кажучи, не було і немає ніяких фундаментальних причин для економічного зростання. А якщо припустити, що світова економічна криза станеться наступного року, то, швидше за все, Україну чекає не зростання, а навпаки – серйозна стагнація.
Тому що рветься зазвичай там, де тонко.