У вересні 2024 року виповнилося п’ять років з початку діяльності Вищого антикорупційного суду (ВАКС).
Нагадаємо, що ВАКС – це вищий спеціалізований суд в Україні. Його завдання – «здійснення правосуддя на засадах верховенства права у кримінальних провадженнях щодо корупційних і пов’язаних із ними кримінальних правопорушень..», іншими словами, ВАКС – це суд, що розглядає справи про топкорупцію.
Український феномен чи світова практика?
Не всім відомо, однак функціонування Вищого антикорупційного суду – не український феномен, а досить поширена практика, особливо у країнах з перехідною економікою та країнах, що розвиваються. Загалом у світі станом на 2022 рік спеціалізовані антикорупційні суди працюють у 27 країнах. У Європі такі суди є в Україні і ще 5 країнах. І це доводить високий суспільний запит на справедливість у світі, а також готовність на рівні держав і суспільств працювати на результат у боротьбі з внутрішнім ворогом.
«У той час, коли причини створення спеціалізованих антикорупційних судів є дуже різноманітними, з-поміж них виділяються три особливо характерні: ефективність, доброчесність, компетентність», йдеться у дослідженні Anti-corruption Resource Center 2022 року.
Ефективність. Спеціалізований суд ефективніший з погляду швидкості. Фокусуючись виключно на корупції або подібних правопорушеннях, суд має більш сприятливе співвідношення кількості суддів до кількості справ, що розглядаються, а відтак, швидше вирішує справи.
Доброчесність. Доброчесність – це критерій, якому має відповідати суддя будь-якого суду в країні. Однак у випадку спеціалізованих антикорупційних судів можуть використовувати додаткові інструменти для визначення наявності обґрунтованих сумнівів щодо доброчесності кандидатів. В Україні, наприклад, для посилення складової доброчесності добір суддів до ВАКС відбувається за участі Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ). Наразі ГРМЕ складається з 6 іноземних фахівців у сфері права.
Компетентність і спеціалізовані знання. Третім обґрунтуванням доцільності спеціалізованого антикорупційного суду є забезпечення і підвищення високого рівня компетентності суддів. В той час коли професійна компетентність є вимогою до судді будь-якого суду, для розгляду справ про топкорупцію необхідні глибокі спеціалізовані знання не лише у сфері права, а й у суміжних сферах. Суддя ВАКС має вміти розуміти й аналізувати складні фінансові, податкові, корпоративні та інші структури, що можуть використовуватися корупціонерами для вчинення злочинів. .
Короткі підсумки 5 років роботи ВАКС
Міжнародні партнери України характеризують результати діяльності ВАКС за 5 років як «значні». Винесено 207 вироків, 106 осіб засуджено до позбавлення волі, 40 осіб відбували/відбувають покарання у місцях несвободи.
В ході роботи конференції з нагоди 5-річчя процесуальної діяльності Вищого антикорупційного суду «5 років ВАКС: від ідеї до спроможності» 5 вересня 2024 року голова Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) Алан Паг Крістенсен зазначив: «ВАКС став найкращим прикладом «проведення судових слухань в Україні», а одним з аспектів його успішної роботи став механізм набору суддів, який відбувся за допомогою міжнародних експертів».
Ґрунтовну підсумкову інфографіку роботи ВАКС за 5 років опублікувало аналітичне видання «Слово і діло».
Інфографіка аналітичного центру «Слово і діло»
Нагадаємо, що раніше антикорупційна організація Transparency International опублікувала «Дослідження спроможності, управління і взаємодії органів антикорупційної інфраструктури України», в якому роботу Вищого антикорупційного суду оцінили у 4,6 бала (де 5 – максимальний результат). Це найкращий показник серед усіх органів антикорупційної інфраструктури України. При тому за три роки (з 2020 по 2023 рр.) показник зріс на 0,6 бала.
Навіщо і як обиратимуть ще 25 суддів ВАКС?
Як бачимо, на сьогодні ВАКС можна назвати історією успіху антикорупційної інфраструктури України. Кількість справ, що надходить до ВАКС, показує динаміку до зростання, а категорії справ, що розглядає ВАКС, – розширюються. Цим, власне, обумовлена необхідність збільшити кількість суддів ВАКС, чим і займається наразі ВККСУ, оголосивши відкритий конкурс на 25 посад суддів ВАКС на початку 2024 року.
Зростання кількості справ. Статистика, яку ВАКС публікує періодично у себе на сайті, показує, що кількість справ дійсно зростає. До прикладу, у перший рік повномасштабної війни на розгляді суду було 268 проваджень. У 2023 році ВАКС мав рекордну за весь час роботи кількість проваджень – 344, розглянутих справ (84) та винесених вироків (65). А лише за перше півріччя поточного року судді ВАКС розглянули 42 справи та винесли 35 вироків (серед них 15 угод про визнання вини). Загалом на розгляді суду натепер 325 проваджень.
Розширення категорії справ, що розглядає ВАКС. 12 травня 2022 року парламент ухвалив Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності санкцій, пов’язаних з активами окремих осіб», за яким ВАКС буде розглядати справи стосовно стягнення активів у дохід держави за Кодексом адміністративного судочинства.
Добір суддів до ВАКС. Судді ВАКС обираються ВККСУ за спеціальною процедурою на відкритому конкурсі за участі Громадської ради міжнародних експертів. ВККСУ одержала 238 заявок кандидатів на участь у конкурсі, 161 з яких був/була допущена до кваліфікаційного оцінювання. Близько 61% кандидатів – судді, 9% – науковці, 22% – адвокати приватної практики і 8% кандидатів мають змішаний стаж.
Особливістю конкурсу до ВАКС є участь у ньому Громадської ради міжнародних експертів, про яку йшлося вище у цій статті.
За результатами оцінки професійної кваліфікації кандидатів ВККСУ сформує рейтинг тих, хто підтвердив здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді, і кандидати в топі рейтингу будуть рекомендовані до призначення суддями ВАКС.