Як зазвичай, по вівторках, хочу повідомити вам неофіційні новини та версії, які стосуються відомих і прихованих подій в українському корпоративному світі, в бізнес-середовищі, в нашому акваріумі. Тут всі про всіх все знають іноді більше, ніж хотілося б.
Цього разу в переддень нового року увага більшості зосередилася на новинах, які прийшли від «Нафтогазу»: тут «під ялинку» уклали контракт з Росією про транзит газу. Наступного року він дозволить прокачати 75 млрд куб м. В подальшому, можливо, менше, але це залежить від того, як діятимуть санкції.
Як розповіло джерело в «Нафтогазі», введені санкції стали основним аргументом, який дозволив підписати газову угоду в нинішньому вигляді. «Газпром» до останнього був упевнений, що США не наважаться прийняти санкції з урахуванням того, що всі зайняті імпічментом президента Дональда Трампа та іншими справами.
Але лобістські зусилля НАКу дали своє. В результаті планомірної роботи 90% конгресменів проголосували за їх прийняття. Це дозволило б подолати навіть вето Трампа, якщо б воно було. Через прийняття санкцій проект «Північний потік – 2», як ми вже писали, фактично під загрозою зриву. Це створило ідеальні умови для домовленостей.
Незважаючи на те, що підстави для домовленостей заклала нинішня активність НАКу в США, «Газпром» до останнього торгувався за кожен пункт контракту. Саме тому юристи двох монополій погоджували його цілих чотири дні.
«Справа в тому, що юристи «Газпрому» хотіли нав'язати варіант договору, який би не відповідав європейським стандартам. Це не дало б можливості НАКу у разі порушень контракту Росією звертатися до європейських структур, як до третейських суддів. Всі ці дні юристи «Нафтогазу» відбивали атаки «Газпрому» по кожному пункту. Загалом, все вдалося. Угода відповідає європейським принципам», – розповів співрозмовник в НАКу.
Нарешті, третя важлива новина прийшла з Кабміну. Як відомо, уряд Володимира Гройсмана змінив правило призначення голови «Нафтогазу». Він випустив постанову, якою голова газової монополії наступного разу має призначатися Кабміном, а не наглядовою радою. Нинішній прем'єр хоче змінити ситуацію.
Уряд готує документ, згідно з яким керівників великих компаній, включно з «Нафтогазом», «Укрзалізницею», «Укренерго», «Енергоатомом», призначатиме тільки незалежна наглядова рада. За це виступає прем'єр-міністр Олексій Гончарук та міністр економіки Тимофій Милованов. Проти – голова Міненерго Олексій Оржель і ряд інших міністрів: вони хочуть, щоб уряд сам призначав керівників великих компаній. На чому врешті-решт зупиниться уряд – дізнаємося вже наступного року.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора