Facebook Pixel

Протести та заворушення в Казахстані: перші наслідки для економіки країни

У Казахстані запроваджено НС. Фото: Turar Kazangapov

У Казахстані запроваджено НС. Фото: Turar Kazangapov

Понад 1 тис. осіб постраждали внаслідок масових заворушень у Казахстані, з них майже 400 госпіталізовано, 62 особи перебувають у реанімації. Такі дані МОЗ країни було наведено 5 січня в ефірі державного телеканалу «Хабар 24». У соцмережах пишуть про значну кількість загиблих на вулицях, переважно в Алмати. Офіційна представниця департаменту поліції Алмати 5 січня заявила, що десятки учасників заворушень у місті ліквідовано, їхні особи ідентифікуються.

Казахські сайти (домен.kz) зараз недоступні в інших країнах, зокрема й в Україні. Від початку протестів інтернет усередині країни було або взагалі відключено, або він працював із великими перебоями. Вранці 6 січня «Хабар 24» повідомив, що в Казахстані запроваджено тимчасове обмеження на доступ до інтернету. «Казахстан тимчасово перебуває офлайн, у країні введено обмеження на доступ до інтернету. Упродовж дня жителі країни спостерігають проблеми з доступом до соціальних мереж і месенджерів, працює лише стільниковий зв'язок», – йдеться в повідомленні телеканалу.

З 5 січня тимчасово зупинено роботу всіх банків, крім Нацбанку.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

На Лондонській біржі (LSE) впали акції найбільших за капіталізацією казахських компаній, повідомила Асоціація міноритарних акціонерів Казахстану. «Найбільше втратила Kaspi — понад 30% за один торговий день 5 січня. Halyk bank («Народний банк») подешевшав майже на 20%, акції виробника урану «Казатомпром» впали на 7,64%».

Акції та облігації казахстанських компаній розпочали падіння й на інших торгових майданчиках.

Підписуйтесь на нас в Google News!

«Народний банк» контролюють дочка та зять першого президента Казахстану Назарбаєва Динара та Тимур Кулібаєви. За даними Нацбанку Казахстану, «Народний банк» на 1 грудня 2021 посідав 1-ше місце за обсягом активів з-поміж 22 банків країни.

Компанія Kaspi.kz оперує трьома платформами: маркетплейс, фінтех-платформа та система платежів. Акціонерами компанії є фонди Baring Vostok – 30%, В'ячеслав Кім – 24%, Михайло Ломтадзе – 23%, менеджмент – 3%, free float – 20%.

В Україні Kaspi купила Portmone й уклала договір купівлі-продажу «БТА банку Україна».

Індекс KASE — один з основних індексів казахстанського фондового ринку — 5 січня на тлі заворушень опустився одразу на 3%, до 3565 пунктів. Про це свідчать дані, опубліковані на Investing.com.

fond.jpg

Роботу фондової біржі в країні зупинено.

Курс купівлі казахського тенге в банках сусіднього Киргизстану вранці 6 січня впав на 1,8%. Ресурс Investing.com наводить такі відомості про динаміку курсу тенге до долара:

tenge.jpg

Казахстан запровадив тимчасову заборону на вивезення великої та дрібної рогатої худоби, картоплі та моркви. «Задля стабілізації цін на соціально значущі продовольчі товари, зокрема, яловичину, баранину, картоплю та моркву, встановлено заборону на вивезення за кордон великої та дрібної рогатої худоби — на 6 місяців, картоплі та моркви — на 3 місяці», — йдеться в інформації уряду.

Крім того, найближчим часом буде запроваджено тимчасовий — на 180 днів — мораторій на підвищення тарифів на регульовані комунальні послуги: водопостачання, водовідведення, теплопостачання, газопостачання та електропостачання.

На цей же строк встановлено граничні ціни на автогаз, бензин і дизпаливо на АЗС.

Додатково. Вранці 6 січня національна валюта Росії поновила локальні мінімуми на тлі політичних протестів у Казахстані. Напередодні, коли президент Казахстану запросив допомогу ОДКБ, під розпродаж потрапили й російські акції.

Станом на 06:20 за київським часом курс долара зріс на 0,7% до 77,34 рубля. Востаннє американська валюта торгувалася дорожче за 77 рублів понад пів року тому – 21 квітня 2021 року. Курс євро оновив максимум із 7 вересня, перевищивши 87 рублів.

Коментарі

Всі новини