Першу декаду грудня Об'єднана енергосистема (ОЕС) України опрацювала стабільно. Сталося це переважно завдяки дуже теплій погоді, вважає колишня в.о. міністра енергетики Ольга Буславець.
Минулого тижня імпорт електроенергії (е/е) з Білорусі становив 400–900 МВт на добу. Виробників е/е із відновлюваних джерел (ВДЕ) розвантажували майже щоночі на 317–917 МВт. Частка «Енергоатому» у покритті навантаження зросла до 63%, при цьому ОЕС відчуває дефіцит маневреної генерації, яку, як правило, надають теплові та гідроелектростанції (ТЕС та ГЕС).
Запаси вугілля на складах ТЕС з початку грудня збільшилися на 34 тис. тонн (на 9%) та до ранку 10 грудня становили 422 тис. тонн. При цьому запаси на приватних ТЕС зросли: ДТЕК – на 13%, на Слов'янській ТЕС «Донбасенерго» – на 35%. Запаси у державної «Центренерго» знизилися на 6%.


Критичною залишається ситуація на Луганській ТЕС, для якої єдиним шляхом постачання вугілля є залізничний через РФ, яка з 1 листопада заборонила постачання енергетичного вугілля в Україну. Наразі вугілля на станції 28 тис. тонн, його вистачить лише до кінця грудня.
На ранок 10 грудня 22 блоки ТЕС та ТЕЦ не працювали через відсутність палива; блоків у аварійному ремонті не було. АЕС працювали 14 блоками із 15 загальною потужністю 12 ГВт.
На «Центренерго» з 20 енергоблоків у роботі було 5 блоків, 11 заявили про відсутність палива, решта 4 – у ремонтах.
На Слов'янській ТЕС у роботі була половина одного блоку.
Головні енергетичні новини тижня
В Україну 5 грудня прибули два судна з вугіллям. Для ДТЕК привезли 66 тис. тонн вугілля зі США та Колумбії, а для «Центренерго» – 75 тис. тонн із Австралії.
Рекордно високі ціни на е/е були у Прибалтиці. Причина – ремонти на газових ТЕС та низьке виробництво із ВДЕ. Максимальні ціни досягли 1000 євро/МВт∙год.
У Польщі вихід у аварійні ремонти низки блоків створив дефіцит потужності 1-2 ГВт∙год. Країна запросила аварійну допомогу у Німеччині, Україні, Литві, Швеції. У Швеції запустили резервну ТЕС на мазуті для допомоги Польщі. Україна надала Польщі допомогу загальним обсягом 945 МВт∙год.
Президент України підписав закон, в якому передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам для ліквідації заборгованості у вигляді компенсації різниці в тарифах в обсязі 26,9 млрд грн.
НКРЕКП застосувала штрафні санкції до 18 компаній-трейдерів за порушення правил продажу е/е на ринку. На більшість цих компаній було накладено максимальний штраф у розмірі 1,7 млн грн.
8 грудня на держшахти було перераховано 300 млн грн для виплати зарплати гірникам. Ця сума – друга частина коштів, виділених відповідно до змін до держбюджету-2021 щодо додаткового спрямування 1 млрд грн для виплат шахтарям. При цьому Міненерго звернулося до Міністерства фінансів із пропозицією збільшити витрати на виплату зарплати шахтарям у поточному році на 900 млн грн. Ще 90 млн грн планується перерозподілити за рахунок економії за іншими бюджетними програмами міністерства.
У підземних сховищах на 7 грудня було 15,6 млрд кубометрів газу.
