Facebook Pixel

До кінця опалювального сезону – 18 тижнів: в якому стані зараз енергосистема України

Першу декаду грудня Об'єднана енергосистема (ОЕС) України опрацювала стабільно. Сталося це переважно завдяки дуже теплій погоді, вважає колишня в.о. міністра енергетики Ольга Буславець.

Минулого тижня імпорт електроенергії (е/е) з Білорусі становив 400–900 МВт на добу. Виробників е/е із відновлюваних джерел (ВДЕ) розвантажували майже щоночі на 317–917 МВт. Частка «Енергоатому» у покритті навантаження зросла до 63%, при цьому ОЕС відчуває дефіцит маневреної генерації, яку, як правило, надають теплові та гідроелектростанції (ТЕС та ГЕС).

Запаси вугілля на складах ТЕС з початку грудня збільшилися на 34 тис. тонн (на 9%) та до ранку 10 грудня становили 422 тис. тонн. При цьому запаси на приватних ТЕС зросли: ДТЕК – на 13%, на Слов'янській ТЕС «Донбасенерго» – на 35%. Запаси у державної «Центренерго» знизилися на 6%.

foto-1-vugillya-stanom-na-10122021.jpg foto-2-vugillya-stanom-na-10122021.jpg

Критичною залишається ситуація на Луганській ТЕС, для якої єдиним шляхом постачання вугілля є залізничний через РФ, яка з 1 листопада заборонила постачання енергетичного вугілля в Україну. Наразі вугілля на станції 28 тис. тонн, його вистачить лише до кінця грудня.

На ранок 10 грудня 22 блоки ТЕС та ТЕЦ не працювали через відсутність палива; блоків у аварійному ремонті не було. АЕС працювали 14 блоками із 15 загальною потужністю 12 ГВт.

На «Центренерго» з 20 енергоблоків у роботі було 5 блоків, 11 заявили про відсутність палива, решта 4 – у ремонтах.

На Слов'янській ТЕС у роботі була половина одного блоку.

Головні енергетичні новини тижня

В Україну 5 грудня прибули два судна з вугіллям. Для ДТЕК привезли 66 тис. тонн вугілля зі США та Колумбії, а для «Центренерго» – 75 тис. тонн із Австралії.

Рекордно високі ціни на е/е були у Прибалтиці. Причина – ремонти на газових ТЕС та низьке виробництво із ВДЕ. Максимальні ціни досягли 1000 євро/МВт∙год.

У Польщі вихід у аварійні ремонти низки блоків створив дефіцит потужності 1-2 ГВт∙год. Країна запросила аварійну допомогу у Німеччині, Україні, Литві, Швеції. У Швеції запустили резервну ТЕС на мазуті для допомоги Польщі. Україна надала Польщі допомогу загальним обсягом 945 МВт∙год.

Президент України підписав закон, в якому передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам для ліквідації заборгованості у вигляді компенсації різниці в тарифах в обсязі 26,9 млрд грн.

НКРЕКП застосувала штрафні санкції до 18 компаній-трейдерів за порушення правил продажу е/е на ринку. На більшість цих компаній було накладено максимальний штраф у розмірі 1,7 млн грн.

8 грудня на держшахти було перераховано 300 млн грн для виплати зарплати гірникам. Ця сума – друга частина коштів, виділених відповідно до змін до держбюджету-2021 щодо додаткового спрямування 1 млрд грн для виплат шахтарям. При цьому Міненерго звернулося до Міністерства фінансів із пропозицією збільшити витрати на виплату зарплати шахтарям у поточному році на 900 млн грн. Ще 90 млн грн планується перерозподілити за рахунок економії за іншими бюджетними програмами міністерства.

У підземних сховищах на 7 грудня було 15,6 млрд кубометрів газу.

khranilishcha-na-7-dekabrya.jpg


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉