Оператори системи передачі континентальної Європи ENTSO-E збільшили з 250 МВт до 300 МВт доступну пропускну спроможність для експорту електроенергії з України до Євросоюзу в години найбільшого споживання, повідомила НЕК «Укренерго».
Експорт здійснюватиметься на потужності 300 МВт удень і 250 МВт уночі та розподілятиметься порівну між Словаччиною та Румунією на добових аукціонах щодо доступу до пропускної спроможності міждержавних електромереж, пояснили в НЕК. Перший день постачання на нових умовах – 5 вересня.
«Регіональна група вирішила збільшити доступну пропускну спроможність між мережами України та ЄС лише в денні та вечірні години, коли рівень споживання традиційно високий. А під час нічного «провалу» споживання величина доступної пропускної спроможності залишилася без змін», — пояснили в «Укренерго».
Для збільшення обсягу експорту електроенергії з України до ENTSO-E необхідно здійснити додаткові розрахунки режимів роботи українських АЕС в умовах потенційних аварійних ситуацій у європейській енергосистемі.
«Укренерго» надасть європейським партнерам активну допомогу в завершенні цього дослідження, а також запит ENTSO-E на додаткове розширення експортних потужностей ще цього місяця», – пообіцяли в компанії.
За підсумками добових аукціонів на 5 вересня перетин практично поділили між собою державний трейдер «Енергетична компанія України» та приватна «ДТЕК Західенерго».
Середньозважена ціна доступу до перетину за тиждень 29 серпня – 4 вересня збільшилася на 3% – до 16,7 тис. грн/МВт*год. Найвищою в окремій годині вона була 2 вересня – 24,3 тис. грн (о 20 та 21 годині) за напрямом у Румунію.
На спотових ринках Румунії та Словаччини з 31 серпня спостерігається поступове зниження цін. Якщо раніше ціна базового навантаження перевищувала 714 євро за 1 МВт*год, то в середу вона почала поступово знижуватися й у п'ятницю, 2 вересня, становила приблизно 500 євро.

Експорт електроенергії з України
З 29 серпня до 4 вересня на аукціонах «Укренерго» було продано весь доступний обсяг міждержавного перетину. У торгах брали участь від 6 до 9 компаній.
Сукупна вартість проданого на аукціонах з 30 червня до 4 вересня доступу до міждержавних ліній електропередачі в напрямках Словаччини та Румунії становила 3,3 млрд грн – стільки заробила «Укренерго».
Контекст. Експорт електроенергії з України до ЄС відкрився 30 червня зі 100 МВт до Румунії, а з 7 липня його було поділено зі Словаччиною по 50 МВт. 28 липня ENTSO-E збільшила потужності для експорту до Румунії та Словаччини до 250 МВт.