Минулий рік став рекордним за кількістю відкритих кримінальних проваджень проти бізнесу – 43 138. Це найбільший показник із 2012 року. У 2024 році вже 2839 компаній стали фігурантами у кримінальних провадженнях.
До 80% кримінальних справ проти бізнесу не мають вироків чи справи взагалі не доходять до суду. Компанії одержують паперові листи від прокуратури про закриття справ, але не можуть їх використати для підтвердження своєї репутації через паперовий формат, силу якого складно підтвердити, зазначають аналітики «Опендатабота».
Бізнес, який потрапив до судового реєстру як фігурант кримінального провадження, надалі має проблеми з фінмоніторингом і комплаєнсом. Відповідно до постанови НБУ №65 про фінмоніторинг, банки та фінансові установи зобов'язані перевіряти компанії, які були фігурантами кримінальних справ. Навіть якщо справа була закрита, згадки у судовому реєстрі про те, що компанія фігурувала у справі, залишаються назавжди: їх неможливо вилучити чи спростувати.
Вкрай болісну тему неправомірного тиску правоохоронців на бізнес обговорювали на круглому столі, організованому громадським рухом «Маніфест 42». Жодна резонансна справа, яка перебуває на контролі у «Маніфесту», не закрита. обрало з виступів власників та топ-менеджерів українських підприємств найважливіше.
Компанія Concord Capital та Ігор Мазепа
Власник компанії Concord Capital Ігор Мазепа повідомив, що жоден чиновник чи працівник правоохоронних органів, який взяв участь у скандальних обшуках та затриманнях у січні 2024 року, не поніс відповідальності. Справа досі не закрита, майно та документи, вилучені під час маски-шоу, не повернуто.
«Коли тебе затримують без рішення слідчого судді, коли проводять обшук без рішення суду, коли під час обшуку забирають усе, що трапляється на очі, зокрема й документи інших компаній, і потім нічого не повертають, все це виглядає дуже погано», – сказав Мазепа.
Компанія EDS Ukraine та Олександр Запишний
Власник компанії EDS Ukraine Олександр Запишний зазначив, що причиною обшуків та вилученням працівниками СБУ коштів його компанії наприкінці червня 2024 року стала інформація про те, що одна з компаній-партнерів EDS до початку повномасштабного вторгнення у 2022 році мала бізнес у РФ, при тому, що сама EDS ніколи не мала жодних проєктів у Росії і не працювала там.
Як зупинити тиск на бізнес? Презентація проєкту змін до КПК (відео)
«До нас прийшли у справі про нібито співпрацю з Росією іншої компанії, але чомусь шукали зовсім не те, що вказано в постанові на обшук – забрали наявні кошти та документи щодо нашого контракту з «Укрзалізницею». Я будував цей бізнес 15 років, зараз у мене більше немає бажання інвестувати», – заявив Запишний.
Компанія «Медінова» та Віктор Московченко
Власник компанії «Медінова» Віктор Московченко розповів, що вилучена у 2023 році під час одного з обшуків готівка у сумі понад 100 тис. євро просто зникла із сейфу прокуратури Голосіївського району Києва. Звинувачений у викраденні прокурор Володимир Винников, який під час обшуку відкрито пообіцяв поїхати на ці гроші відпочивати (що офіційно занесено до протоколу обшуку!), випущений на волю Печерським судом «під особисте зобов'язання». Справа проти компанії, що базується на сфабрикованій експертизі вартості медичного обладнання, вже передана до НАБУ. Завдяки цьому виявилося зникнення і вилучених під час обшуку грошей, і прокурора Винникова.
«Спочатку мене залякували, що багато говоритимете – отримаєте підозру і «сядете на підвал». Потім дійсно я та мої співробітники отримали листа, що через тиждень ми повинні з'явитися до Голосіївської прокуратури «для отримання підозр». Це що – «запрошення на переговори»? А підозри у справі досі немає», – пояснив Московченко.
«Х-парк» та Юрій Зозуля
Власник київського «Х-парку» Юрій Зозуля зазначив, що у ці дні – річниця арешту підприємства співробітниками ДБР. «Для яких головна проблема під час війни – це інвест-конкурс, який було проведено 10 років тому, де накосячив якийсь досі невідомий (!) слідству чиновник, а вигрібає інвестор», – сказав Зозуля.
Він показав, як в Україні вибірково працює законодавство – за 300 метрів від «Х-парку» ДУС поруч із водою зараз будує капітальні споруди, а ДБР переслідує його компанію саме за це, хоча в «Х-парку» всі споруди не капітальні.
Власник уже скоротив кількість співробітників із 400 до 90 і змушений повністю зупинити всі інвестиції в Україну. Натомість за два останні роки Зозуля зміг відкрити три «Х-парки» за кордоном: в Англії, Іспанії та Хорватії.
Як проти бізнесу працює вибірково правосуддя
Юрист Олексій Шевчук, спираючись на власну практику, розповів, що судді перед ухваленням рішення зараз постійно чують від голови суду: «Головне – це забезпечити державну позицію».
Юрист також запропонував, як у правовому полі за наявності політичної волі можна було швидко змінити ситуацію;
- дати чітко регламентоване право оскаржити судові рішення про тимчасові доступи, про обшуки та встановити за цим судовий контроль, наслідком якого буде кримінальне переслідування конкретного правоохоронця (завдяки цьому тиск на бізнес впаде на 35%);
- у таких провадженнях надати право потерпілим бізнесменам подавати цивільні позови та заарештовувати майно слідчих, які безпідставно обшукували бізнес (завдяки цьому ризик замовлених нападів зменшиться до 50%).
«Якщо провести такі зміни швидко через парламент, бізнес видихне на найближчі чотири роки точно», – резюмував Шевчук.