Facebook Pixel

Мобілізація, мінзарплата, гуманітарна допомога: що зміниться для українців у квітні 2024 року

Наприкінці березня в Україні почали відключати центральне опалення, але у квітні українці продовжать отримувати субсидії, призначені на опалювальний сезон, оскільки він юридично закінчується 30 квітня. З 1 квітня зросте розмір мінімальної зарплати та низки пов'язаних з нею податків та виплат. Про ці та інші зміни The Page розповідає у традиційному огляді.

1

Нові правила мобілізації

У квітні Верховна Рада може остаточно проголосувати за законопроєкт №10449 про мобілізацію та військову підготовку. Його основні положення:

  • мобілізації підлягають особи віком від 25 до 60 років;
  • з 2025 року у вищих навчальних закладах запроваджується базова військова підготовка;
  • замість термінової вводиться базова військова служба на строк 5 місяців у мирний час та 3 місяці – у військовий;
  • громадяни з 18 років можуть обрати час проходження базової військової служби;
  • громадяни з 18 років незалежно від проходження базової військової підготовки або служби отримають відстрочку до досягнення мобілізаційного віку.
Основні положення законопроєкту про мобілізацію

Основні положення законопроєкту про мобілізацію

2

Мінімальна зарплата у квітні 2024 року

З 1 квітня розмір мінімальної зарплати (МЗП) в Україні підвищується на 900 грн, до 8000 грн на місяць (48 грн – за годину). Це другий та останній етап її підвищення у 2024 році, закладений у держбюджеті.

Зі збільшенням МЗП зростуть і штрафи за недотримання умов трудового законодавства. Залежно від порушення (затримка зарплати, виплати у неповному обсязі, робота без оформлення трудового договору та ін.), сума штрафу може становити від 16 тис. до 128 тис. грн.

3

ЄСВ для фізосіб-підприємців з 1 квітня 2024 року

Єдиний соціальний внесок (ЕСВ) – обов'язковий консолідований платіж практично для всіх форм бізнесу. Він має мінімальний та максимальний розмір:

  • мінімальний — 22% від МЗП, встановленої на відповідний місяць (1760 грн);
  • максимальний страховий внесок – 15 МЗП, із 1 квітня це 120 тис. грн.

Для ФОП розмір ЄСВ становитиме:

  • за місяць – 1760 грн;
  • за квартал – 5280 грн.

Зазначимо, що підвищення МЗП з 1 квітня не позначиться на ліміті доходів ФОП та розмірі єдиного податку, оскільки вони прив'язані до розміру МЗП, встановленої на початок календарного року.

4

Компенсації роботодавцям у квітні

Розмір компенсації роботодавцям за працевлаштування певних категорій громадян пов'язаний із величиною МЗП. Тому з 1 квітня 2024 року за працевлаштування людей з інвалідністю, учасників бойових дій, тих кому до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років, та громадян, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць, розмір компенсації становитиме 8000 грн, але не більше 50% фактичних витрат за оплату праці.

Компенсація за працевлаштування молоді та звільнених із строкової військової/альтернативної служби з числа зареєстрованих безробітних збільшиться до 4000 грн.

Компенсація за працевлаштування переселенців (ВПО) – 8000 грн. Тривалість виплат не перевищує 3 місяців, для людей з інвалідністю – не більше 6 місяців.

Компенсація витрат роботодавця на оплату праці працевлаштованих за направленням центрів зайнятості ВПО збільшиться до 16 тис. грн.

5

Правила ввезення гуманітарної допомоги у квітні

З 1 квітня ввезти гуманітарну допомогу в Україну можна буде лише після реєстрації в онлайн-системі. Закінчується перехідний період, коли волонтерам, громадським організаціям та благодійним фондам дозволялося використовувати як паперові декларації, так і цифрову систему. Єдиним інструментом обліку гуманітарки тепер буде автоматизована система реєстрації.

6

Реєстрація на участь у НМТ

11 квітня завершується реєстрація на участь у Національному мультипредметному тестуванні (НМТ). Реєстрація починається зі створення персонального кабінету на порталі Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО). При цьому випускнику потрібно надати копії паспорта та картки платника податків.

Якщо раніше вводили інформацію вручну і завантажували цифрові копії документів, зараз процедуру можна пройти швидше через «Дію». Потрібно лише мати закордонний паспорт або ID-картку.

7

Заборона на риболовлю

Навесні починається нерест риби, тому у квітні вводиться щорічна весняно-літня нерестова заборона на вилов водних біоресурсів. Тривалість цього періоду може відрізнятися залежно від регіону.

На Дніпровському водосховищі заборона почне діяти з 5 квітня, а на Київському, Канівському, Кременчуцькому та Кам'янському – з 8 квітня.

Рибалка під час дії заборони дозволяється тільки з берега вудкою (не більше двох гачків на рибалку) або спінінгом з однією штучною принадою.