2024 року в українців зберігається можливість отримувати державну допомогу у вигляді житлових субсидій. надає інформацію про те, що таке житлові субсидії, хто має право на субсидії в Україні у 2024 році, як подати заяву на субсидії та кого можуть позбавити субсидій у 2024 році.
Субсидія у 2024 році
Право на субсидії мають домогосподарства, витрати на комунальні послуги яких перевищують 15% загального доходу за місяць. З 1 числа місяця, наступного за місяцем завершення військового стану в Україні, базова норма плати за послуги становитиме 20% від середньомісячного сукупного доходу. Розмір фінансової підтримки розраховується індивідуально.
На які послуги надається житлова субсидія
У 2024 році у вигляді житлових субсидій держава частково відшкодовує витрати на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного палива та зрідженого газу.
На який строк надається субсидія
Субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення сезону та розраховується на неопалювальний сезон – з 1 травня до 30 вересня та опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня. Житлова субсидія на оплату комунальних послуг із постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілення електричної енергії для опалення розраховується у квітні та жовтні.
Субсидії на купівлю палива надаються раз на рік. Вони призначаються, якщо домогосподарство не отримує комунальної послуги з постачання теплової енергії та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.
Як визначається розмір субсидії
Індивідуально для кожної сім'ї за встановленим алгоритмом визначається обов'язковий розмір платежу, що вона повинна здійснювати самостійно. На різницю між нарахованою платою за послуги та обов'язковим платежем нараховується субсидія.
Приклад розрахунку розміру субсидії умовної сім'ї наведено на інфографіці.
Інформація про розмір нарахованої субсидії міститься у Єдиному державному реєстрі отримувачів житлових субсидій.
Хто має право на субсидію у 2024 році
Оформити та отримати субсидію у 2024 році можуть:
- зареєстровані у житловому приміщенні;
- не зареєстровані, але які фактично проживають у ньому на підставі договору оренди житла;
- не зареєстровані, але фактично проживають у житловому приміщенні без укладеного договору оренди, якщо вони є внутрішніми переселенцями.
- індивідуальний забудовник, якому потрібна допомога на оплату комуналки, коли будинок ще не введений в експлуатацію, але ЖК-послуги нараховують у повному обсязі.
Влітку 2023 року для забезпечення субсидіями найбільш уразливих верств населення уряд спростив критерії отримання допомоги для прийомних та багатодітних сімей, сімей, в яких проживають троє та більше дітей, сімей, до складу яких входить особа з інвалідністю – для таких сімей при призначенні субсидії не буде враховувати наявність автомобілів.
Крім того, до сукупного доходу домогосподарств не включаються доходи членів сімей, які перебувають за кордоном більше 60 днів.
Субсидія: як оформити
Звернутися за житловими субсидіями можна кількома способами:
- найбільш зручним для багатьох є подання документів через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду (ПФУ), мобільний застосунок ПФУ або через портал «Дія»;
- можна звернутися за призначенням субсидії до будь-якого сервісного центру ПФУ, без прив'язки до місця реєстрації;
- можна звернутися особисто до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади та посадових осіб ЦНАПів;
- звернення до ПФУ можна надіслати поштою.
У заяві на отримання субсидій необхідно зазначити:
- прізвище, ім'я та по батькові;
- серію та номер паспорта;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- адресу та рахунок у банку (у форматі IBAN), на який надходитиме виплата.
Для призначення житлової субсидії необхідно надати:
- заяву та декларацію про доходи та витрати;
- документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення, посвідка на постійне/тимчасове проживання, посвідчення біженця);
- документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України;
- довідку про доходи, за неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення;
- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (за наявності);
- договір оренди житла (для осіб, які орендують житло);
- рішення суду (для осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні на підставі рішення суду).
Протягом 10 днів заява та додані до неї документи мають бути опрацьовані, а заявнику надано відповідь або про призначення субсидії, або про відмову.
Як оформити субсидію через «Дію»
- Зареєструйтесь або авторизуйтесь у кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису або BankID.
- Виберіть пункт «Заява на субсидію» в меню «Послуги».
- Перевірте коректність своїх даних у профілі користувача, оновіть їх за потреби.
- Вкажіть адресу, за якою хочете отримати субсидію.
- Виберіть, чи бажаєте отримати субсидію на житлові та комунальні послуги. Якщо так, позначте необхідні послуги з переліку та заповніть поля по кожній із них.
- Вкажіть IBAN рахунки, на які будуть нараховуватися субсидії.
- Вкажіть дані людей, зареєстрованих у будинку, а також їхніх родичів. Якщо ви переміщена особа або орендодавець, необхідно вказати лише дані тих, хто фактично проживає в будинку. Під час розрахунку враховуються доходи людей, зазначених у заяві про субсидію.
- Перевірте дані сформованої заяви.
- Підпишіть електронним підписом та надішліть.
Кого можуть позбавити субсидій у 2024 році
Підставами для припинення виплати грошової допомоги у вигляді субсидій є:
- непогашена заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг у сумі понад 680 гривень, що накопичилася протягом 3 місяців;
- недостовірні дані у заяві чи декларації, що вплинуло на встановлення права на субсидію чи визначення її розміру;
- зміна складу сім'ї чи майнового стану – про це слід повідомити уповноважений орган протягом 30 календарних днів;
- якщо член сім'ї купив земельну ділянку, квартиру, будинок, автомобіль, вироблений менше ніж 5 років тому, товари або послуги на суму, що перевищує 50 тис. грн.
Також відмову у наданні субсидії можна отримати за наявності у сім'ї повнолітнього члена, який ніде не навчається та не працює.
У разі відмови у призначенні субсидії необхідно дізнатися, що стало причиною. За неправомірності дій уповноваженого органу можна звернутися до суду.
***
Для отримання додаткової інформації щодо субсидій можна звернутися на гарячу лінію Пенсійного фонду за телефоном 1548.