Facebook Pixel

«Експорт став отрутою для російської економіки»: одкровення, що пролунали на форумі в Петербурзі

У Санкт-Петербурзі зараз відбувається традиційний Петербурзький міжнародний економічний форум (ПМЕФ-2022). Цього року його міжнародну частину переважно склали представники талібів, а також «ЛДНР». Форум традиційно має показушний характер — цього року це особливо помітно. Проте низка бізнесменів і керівники економічного блоку у своїх виступах і під час спілкування в кулуарах досить відверто говорили про реальний стан економіки РФ і її перспективи. The Page зібрало найцікавіше з того, що прозвучало.

Загальний стан економіки РФ

Попри те що російська економіка продемонструвала «незвичайну гнучкість», їй буде складно впоратися із санкціями, якщо не вживати жодних заходів, заявив глава Сбербанку Герман Греф. За його словами, у цьому разі повернення економіки на рівень 2021 року тривати 10 років.

«Це будуть непрості роки, які нам усім доведеться прожити та адаптуватися. Але 2030 рік – це єдиний обрій, найраціональніший, який потрібно брати для побудови економічних сценаріїв», – вважає Греф.

За словами голови Центробанку РФ Ельвіри Набіулліної, зовнішні умови для економіки Росії, що змінилися через війну в Україні та західні санкції, можуть зберегтися назавжди.

Розв'язання проблем з імпортом у РФ

З 6 травня у РФ офіційно дозволили паралельний імпорт, тобто імпорт через посередників для обходу санкцій. На сьогодні такими каналами завезено товарів на суму $2 млрд. Здебільшого ввозилися запчастини для автомобілів і споживчі товари – приблизно 130 позицій.

Паралельний імпорт дорожчий за звичайний. Тому на субсидування імпорту уряд до кінця поточного року виділить понад план 3 трлн рублів, збільшивши в такий спосіб витрати держбюджету на 11%.

У квітні імпорт у Росію в річному вираженні скоротився на 41%. Постачання знизив навіть Китай, який не приєднався до антиросійських санкцій. У Кремлі визнали, що Росія перебуває в «незручному становищі», і тепер країні необхідно в стислі строки компенсувати дефіцит у розмірі 40 – 45% імпорту.

Російська економіка сповзає в дефляційну спіраль

Міністр економіки Максим Решетников повідомив, що у РФ вже п'ятий тиждень поспіль відзначається дефляція (зниження цін). За його словами, країна сповзає в дефляційну спіраль, і «треба серйозно до цього ставитися».

У травні Решетников говорив, що дефляція та «перезміцнення рубля» створили ризик потрапляння в дефляційну спіраль, коли скорочення грошей в економіці призводить до скорочення виробництва та зниження цін.

«Ситуація, що склалася, на тлі зміцнення рубля є парадоксальною. Валюта й валютні активи виявилися в Росії нікому не потрібними», — сказав Греф.

«За три місяці стався радикальний злам макроекономічних передумов, умов ведення бізнесу. Те, що вважалося головним і найважливішим — експорт, сьогодні стає отрутою для економіки. Імпорт — те, що завжди вважалося, що потрібно виштовхувати з країни, — стає головними ліками», — заявив голова Сбербанку.

Перероблення нафти у РФ може знизитися на 30%

Переконфігурація роботи нафтопереробних заводів (НПЗ) через зниження попиту на бензин і дизпаливо може призвести до зниження обсягів перероблення нафти до 200 млн тонн у 2022 році, вважає заступник голови уряду Олександр Новак. Раніше середній показник обсягу перероблення становив 280 млн тонн.

Падіння обсягів промислового виробництва

За словами основного власника «Сєвєрсталі» Олексія Мордашова, у Росії різко впав обсяг виробництва сталі – на 25 – 30%. Обсяг падіння в лісовому бізнесі становив 80%. «Говорячи конкретно про «Сєвєрсталь», сьогодні ми маємо відсутність необхідного завантаження на 20 — 25%», — уточнив він.

Негативні ставки за валютними рахунками

Греф заявив, що Сбербанк і далі вводитиме негативні ставки для юросіб — у банків, що потрапили під санкції, просто немає іншої можливості. Для фізосіб негативні ставки за вкладами не розглядаються, оскільки це «загнало б людей у глухий кут». У 2022 році Сбербанк не запроваджуватиме негативні ставки за валютними рахунками фізосіб, проте може подумати про таку можливість у 2023 році.

photo_2022-06-16_13-11-56-r0.jpg

Lada Granta Classic 2022

Блокування цінних паперів

Перший заступник голови ЦБ РФ Володимир Чистюхін повідомив, що сума заблокованих Євросоюзом у Національному розрахунковому депозитарії (НРД) іноземних цінних паперів резидентів РФ становить майже 6 трлн руб.

Європейські санкції, введені проти НРД, відрізали російських інвесторів від своїх іноземних цінних паперів, розміщених у структурі Мосбіржі. У НРД ситуацію оцінили як надзвичайну.

До санкцій російським інвесторам було доступно 1650 цінних паперів міжнародних, переважно американських, компаній.

Навіщо випускати спрощені автомобілі

Рішення про випуск спрощених автомобілів із класом екологічності «Євро-0» довелося ухвалити, щоб уникнути зупинення роботи автозаводів, заявив віцепрем'єр РФ Юрій Борисов.

Що таке зупинити на кілька місяців автомобільний завод? Його потім не запустиш. Було ухвалено непопулярне, але тимчасове рішення перейти на моделі зі спрощеною специфікацією, відмовившись від звичних послуг і сервісів. Поїздять без подушки безпеки якийсь час», – сказав Борисов.

На початку червня «АвтоВАЗ» після двомісячного простою випустив «нові» автомобілі. Йдеться про Lada Granta Classic 2022 із механічною коробкою передач, без ABS, кондиціонера та подушок безпеки.

Подякувати 🎉