Українські аграрії у травні – червні (для них це низький сезон) значно збільшили закупівлю добрив – зокрема попит на азотні добрива зріс на 15-20%.
«У травні та в червні ми побачили нехарактерне для низького сезону зростання попиту. Причому активно контрактуються на осінь не лише дрібні та середні фермери, а й великі гравці», – сказав керівник напряму Ostchem RETAiL Євген Хуриленко.
На його думку, такий нетиповий сплеск попиту пов'язаний із низкою чинників, серед яких зростання цін на зерно та поява в аграріїв додаткових ресурсів на закупівлю добрив, зниження цін на базові добрива, порушення логістичних ланцюжків імпортерів, а також ситуація в українській електроенергетиці.
«Лише за останній місяць вартість зернових злетіла на 25%, що дозволило багатьом фермерам отримати додаткові кошти для закупівлі добрив, ПММ та засобів захисту рослин. Близько 30% наших угод із продажу добрив – це програми зернообміну. Другий фактор, який спровокував активізацію попиту, – зниження відпускних цін на азотні добрива, пов'язане із прийнятними цінами на газ у травні», – сказав Хуриленко.
Він наголосив, що у червні попит на азотні добрива продовжив зростати через появу нових факторів, які «активізують ринок і змінюють структуру поставок».
«У великих імпортерів добрив «зламалися» логістичні ланцюжки. Ми знаємо, що контракти було зірвано, оскільки багато водіїв відмовлялися йти в міжнародні рейси через ризики мобілізації на митниці. Також ми бачимо, як поляки знову почали перекривати дороги до ЄС. Імпорт добрив став менш надійним, дорожчим», – резюмував Хуриленко.
Надалі визначальним чинником, який суттєво впливає на ринок добрив, буде ситуація в українській енергетиці та динаміка цін на енергоносії.
«Електроенергія становить 10% у собівартості добрив, газ – близько 70%. Дворазове зростання цін на електроенергію в Україні та відновлення зростання цін на газ у ЄС уже сформували в аграріїв чіткі очікування щодо вартості добрив на наступний сезон. Вони чудово розуміють, що падіння цін на азотні добрива в найближчому майбутньому малоймовірне. Крім того, додаються і ризики блекаутів. Усі розуміють, що літо буде складним, зима – ще складнішою. Намагаючись застрахувати себе від нестабільності ринків, аграрії вже зараз роблять передоплати, формують складські запаси. Від значного зростання ринок добрив стримує лише те, що аграрії досі сильно обмежені в обігових коштах», – додав Хуриленко.
Заводи холдингу Ostchem виготовили 520,6 тис. тонн мінеральних добрив у 1-му кварталі 2024 року. При цьому імпорт добрив значно перевищив вітчизняне виробництво.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також