Підприємці назвали шляхи подолання корупції в Україні

Тема корупції в Україні лунає дуже часто. The Page опитав представників бізнесу та виявив, що більшість із них давно вже не стикаються з корупцією, коли справа стосується бізнесу, однак зазначає, що бачать це явище на побутовому рівні. Співрозмовники надали свої рецепти, які можуть допомогти в антикорупційній боротьбі.

Хто винен в українській корупції

Ольга Насонова, власниця «Ресторанного консалтингу», розповіла, що сама вона не стикається з проявами корупції, але її клієнтів не оминає це явище. Як приклад вона навела історію одного ресторану, який не може відкритися через перешкоди з боку водоканалу. Новий заклад вже рік не може укласти з ним договір та підключити комунікації.

Ольга зазначає, що кожного разу для цього знаходяться якісь причини: немає на місці потрібної людини, почався сезон відпусток, ще щось. Тобто установа штучно створює умови, коли справа дуже затягується.

«Вони не натякають на хабар напряму, але ясно дають зрозуміти, що непогано було б комусь щось занести. Але там власник такий, що він не хоче і не буде давати хабаря, і ось так він ходить бюрократичними колами», — говорить Насонова.

Вона зазначає, що саме комунальні структури, організації з благоустрою та деякі інші мають дуже непрозору систему складання договорів, тому підприємцям важко зрозуміти усі правила. Це дає підґрунтя для корупції.

Також клієнти Ольги іноді скаржаться на безліч перевірок, а також штрафів, якими їх постійно лякають.

«Наприклад, якщо потрібно відправити звіт у податкову до кінця дня, але «вирубили» світло і звіт десь завис, бізнес штрафують. Взагалі, відчуття якоїсь несправедливості. Зараз бізнесу і так дуже важко: постійні відключення, необхідність зачинятися під час тривоги тощо, і коли ще присутня корупція, то багато хто вже хоче закрити все», — скаржиться Насонова.

Вона навела приклад з рестораном «Глек». Його спіробітники зіткнулися з тим, що в системі завіс якийсь документ і через це демонтували літню веранду. Потім розібралися, використання дозволили, але ресторан втратив гроші.

Підприємці все ще стикаються з корупцією. Джерело: depositphotos

Ольга Насонова вважає, що подолати корупцію можна легко, якщо зробити зрозумілими закони та правила, які зараз часто суперечать одне одному. За її словами, корупційну схему можна прибрати, як це зробили з техоглядом автомобілів: прибрали процедуру, і на цьому напрямі зникла корупція.

З нею згоден і власник равликової ферми Maxi Snail Антон Авраменко. Востаннє він стикався з корупцією у 2021 році в одному з МРЕО Закарпатської області. За його словами, там також були штучно створені перешкоди, а електронна черга фактично не працювала. Йому довелося заплатити 1,5 тис. грн, щоб встигнути все зробити за один день.

Фінансовий експерт, co-founder IT-софта Bimp та консалтингової компанії «Бюро» Ольга Коломоєць зазначає, що давно не стикалася з випадками корупції, але підкреслює, що вона взагалі намагається оминати державні установи.

Директорка аудіокнигарні «Абук» Катерина Аврамчук також не могла згадати, коли востаннє стикалася з корупцією. Але вона не виключає, що це пов’язано з особливостями її бізнесу.

Сергій Ковалевський, засновник Центру безпеки «Замок.укр» та компанії PES, згадав, що востаннє зіткнувся з корупцією в лікарні.

«Але це більше «вдячність», яку ти віддаєш «добровільно-примусово». Для мене корупція – це про конкретні цифри за вирішення якогось питання», – говорить Сергій.

Що треба робити, аби подолати корупцію?

Усі співрозмовники The Page вважають, що корупція в Україні навряд чи зникне повністю. Сергій Ковалевський впевнений, що для цього має бути бажання у суспільства. А головне – треба міняти підходи до вирішення ділових питань у представників покоління 40+, бо в них вже вкоренилася звичка щось «порішати» за гроші або залучити зв’язки.

З ним згодна і Ольга Коломоєць. Вона вважає, що має вирости нове покоління, яке не піде шляхом своїх батьків.

Антон Авраменко упевнений, що має змінитися навіть не одно покоління. Корупція дійде до мінімуму, коли більшість становитимуть ті, хто не бачив застарілу структуру поліції, не чув про хабарі в ТЦК та історії про те, як люди сплачували пару тисяч за перепустку під час пандемії. А головне – подальший розвиток технологій має зробити усі процеси цифровими та прозорими.

Для зникнення корупції має змінитися покоління. Джерело: depositphotos

Сергій Ковалевський вважає важливим пропагувати корупційні питання. Наводити конкретні приклади: купив диплом – випустився непрофесійний фахівець, купив права – потрапив у ДТП. Один з дієвих інструментів – участь підприємців у різних громадських формуваннях та дорадчих органах при владі. Як гарний приклад Сергій наводить систему Prozzoro, яка відкрила шлях до тендерів багатьом підприємцям.

Катерина Аврамчук, навпаки, вважає, що боротьбою з корупцією повинні займатися відповідні структури та політики, яких ми обираємо. Вона зазначає, що кожен має займатися своєю справою, для цієї боротьби в країні і існують антикорупціонери.

Читати на The Page