В ніч з 30 на 31 січня після екстреного засідання Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оголосила спалах коронавіруса #n CoV2019 надзвичайною ситуацією міжнародного значення. Вірус вже серйозно вплинув на світові фінансові ринки і ситуація тільки погіршується.
За останніми даними, офіційно зареєстровано майже 10 тис. інфікованих пацієнтів, ще більше 15 тис. — під підозрою. Коронавірус вже забрав життя 213 осіб, 171 пацієнтові пощастило набагато більше — їх вдалося вилікувати.
Коронавірус
Хоча глава ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесу розповів про те, що був вражений масштабом заходів, які вживає Китай у боротьбі з коронавірусом, він серйозно побоюється того, якої шкоди вірус може завдати країні з менш потужною системою охорони здоров'я.
Вірус і ціни на нафту
І хоч Гебрейесу і впевнений, що вагомих підстав на обмеження міжнародних поїздок і торгівлі немає, багато світових авіакомпаній скасовують рейси в Китай, країни евакуюють громадян, а фірми передчасно повертають туристів додому.
Фото: flickr
Через побоювання зниження попиту на авіапаливо ринок нафти серйозно лихоманить. Нафтові контракти завершують січень найсильнішим падінням з травня минулого року. За місяць Brent подешевшала приблизно на 12%, WTI — на 15%. Для останньої це найбільша січневе падіння з 1991 року.
Світові промислові гіганти закривають заводи на карантин
Apple,Samsung, BMW, Volkswagen, Volvo, Bosch та інші компанії закрили свої китайські заводи на карантин, щоб уникнути розповсюдження вірусу. Адже на виробництві щодня контактують один з одним сотні тисяч людей, що підвищує ризик поширення захворювання. На багатьох заводах ізоляція триватиме як мінімум до 10 лютого.
Фото: flickr
Також по китайській економіці б'є те, що жителі стали побоюватися відвідування публічних місць, менше ходять в ресторани і загалом ринок споживання скорочується.
На думку професора фінансів Пекінського університету Майкла Петтіса, зупинка тих чи інших складових частин економіки Китаю призведе до глобальних наслідків — адже Китай є двигуном зростання для багатьох економік світу.
Удар по лакшері
Загроза падіння продажів поширилася і на люксові товари: з труднощами можуть зіткнутися такі бренди, як Louis Vuitton, Gucci, Cartier та багато інших. Вже зараз в бутиках Парижа кількість китайських покупців значно скоротилася. Брендові магазини закриваються і в епіцентрі спалаху нового коронавіруса — місті Ухань.
Фото: flickr
Газета The Wall Street Journal вважає китайську епідемію найбільшою загрозою для галузі з часів фінансової кризи 2008 року.
Відносна безпека української економіки
На тлі загального занепокоєння український міністр економіки Тимофій Милованов навпаки висловлює глибокий спокій: він стверджує, що вплив «уханьского» коронавіруса на економіку України буде мінімальним. Однак Міністерство охорони здоров'я не поділяє такого оптимізму і вживає необхідних заходів обережності. В Україні поки не було зареєстрованих випадків зараження коронавірусом.
Збирають вершки
Незважаючи на загальний пригнічений стан багатьох компаній є і ті, хто вже встиг непогано заробити. Наприклад, акції японської Kawamoto, яка виробляє захисні медичні маски зросли на 592%. Папери виробника медобладнання Medtecs International зросли у п'ять разів з початку року. На Amazon і Alibaba маски взагалі розкупили. У Китаї люди годинами стоять у чергах за масками, а їх родичі з інших країн пересилають їм хоч якісь засоби захисту.