Facebook Pixel

ЄС має намір прискорити отримання Україною до 3 млрд євро від заморожених російських активів – FT

Брюссель наполягає, щоб цього року Україні було виділено 2–3 млрд євро за рахунок доходу, отриманого від заморожених активів Росії, оскільки фінансова підтримка Києва з боку США слабшає, повідомила газета Financial Times з посиланням на свої джерела.

Європейська комісія готує план, який включатиме конфіскацію пов'язаного з санкціями доходу, отриманого в центральному депозитарії цінних паперів Euroclear, починаючи з лютого цього року.

За словами джерел, перший транш може бути виплачено вже у липні, якщо Брюссель зможе отримати схвалення всіх країн-членів ЄС. Очікується, що ця пропозиція буде зроблена до саміту лідерів ЄС наступного тижня.

Президент ЄК Урсула фон дер Ляєн закликала спрямувати кошти на військову підтримку, а не на післявоєнне відновлення України, як передбачалося спочатку. Це спірний підхід для деяких столиць ЄС.

Близько 190 млрд євро в російських суверенних активах було заморожено в Euroclear з моменту повномасштабного вторгнення Москви в Україну в 2022 році. Ці кошти вже принесли дохід 3,85 млрд євро.

Останні плани передбачають виділення Україні цього року від 2 до 3 млрд євро, залежно від відсоткових ставок, заявили чиновники. За оцінками чиновників ЄС, загальний дохід від заморожених активів РФ до Euroclear може сягнути 20 млрд євро до 2027 року.

Оскільки країни G7 розділилися думками щодо того, чи слід конфіскувати базові активи та передавати їх Україні, ЄС запропонував паралельний шлях використання лише доходу.

Відповідно до проєкту внутрішньої пропозиції комісії, з якою ознайомилася Financial Times, Брюссель може привласнити 97% чистого доходу, отриманого від заморожених російських активів до Euroclear, та передати їх до бюджету ЄС.

Потім гроші виплачуватимуть щокварталу або двічі на рік і «можуть бути використані на благо України відповідно до різних домовленостей», йдеться у проєкті.

Ця пропозиція потребує остаточного схвалення Єврокомісії та підтримки держав-членів.

Плани ЄС не матимуть зворотної сили, тому майже 4 млрд євро вже накопиченого прибутку залишаться у Euroclear, в основному для покриття судових витрат у результаті судових розглядів із Росією.

Euroclear вже стикається з більш ніж 100 позовами в Росії щодо заморожених активів індивідуальних інвесторів, і російські суди можуть розпорядитися про арешт західних активів на суму близько 33 млрд євро, заблокованих у центральному російському депозитарії цінних паперів, заявили представники ЄС.

Euroclear, який минулого року обробив активи на суму 37,7 трлн євро, має системне значення для міжнародних фінансів, він керує значними обсягами активів із різних країн, включаючи Китай.

Подякувати 🎉